افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

مروری بر روزنامه های امروز کابل

گروه طالبان با ارسال خبرنامه‌ای اعلام کرده که عملیات نظامی با نام”عمری” از ساعت ۵ بامداد روز ۲۴ حمل در سراسر افغانستان آغاز شده است.

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به این خبر گروه طالبان، گفت: “ابتکار عمل در میدان جنگ به دست نیروهای دولتی افغانستان است. عملیات ‘شفق’ رسما آغاز شده و ضربه سنگینی را به نیروهای طالبان وارد کرده است.”

روزنامه‌های ۲۵ حمل کابل در سرمقاله‌های امروز خود به اعلام آغاز عملیات عمری از سوی طالبان و واکنش دولت به این عملیات پرداخته اند.
عملیات عمری و روند صلح

روزنامه

۸‌صبح می‌نویسد که برنامه جدید جنگی طالبان زیر نام «عمری» باید توهم آشتی‌پذیری این گروه را که برای عده‌ای دست داده بود، از بین برده باشد.

۸‌صبح نوشته که در نشست‌های چهارجانبه که جلسات آن در کابل و اسلام‌آباد برگزار می‌شد، چند بار فیصله شد که علیه عناصر آشتی‌ناپذیر طالبان هر چهار کشور به‌صورت هماهنگ اقدام می‌کنند و اکنون دستگاه دیپلوماسی کشور باید این فیصله را بار دیگر به کشورهای چین، آمریکا و پاکستان یادآوری کند.

روزنامه

ماندگار نیز می‌نویسد در حالی که دولت هنوز بر طبل گفت‌وگوهای چهارجانبه می‌کوبد، گروه طالبان عملیات بهاری خود را علیه دولت و نیروهای بین‌المللی اعلام کرده است.

ماندگار نوشته که اعلام موضعِ تازه طالبان نشان می‌دهد که آن‌ها حتی در حال‌وهوای نشست‌های چهارجانبه و یا گفت‌وگوهای صلح سیر نمی‌کنند، چه رسد به روزی که بیایند و در مورد آینده سیاسی کشور وارد چانه‌زنی‌های سیاسی شوند.

ماندگار افزوده که “خشونت‌طلبی را نمی‌شود با مدارا و شکیبایی پاسخ داد. اگر دولت واقعا به ارزش‌های انسانی بها می‌دهد، باید از منظر خودشان با مخالفان مسلح وارد گفت‌وگو شود.”

روزنامه

جامعه باز نیز با اشاره به راه اندازی عملیات شفق از سوی دولت می‌نویسد که با شکست احتمالی گفت‌وگوهای صلح که بخش اصلی انرژی حکومت در دو سال گذشته صرف آن شد، این گمانه‌زنی تقویت می‌یابد که تصمیم‌گیرندگان اصلی در ساختار حکومت نهایتا عزم کرده‌اند تا کسانی ‌را که به گفت‌وگو و مذاکره وقعی نمی‌نهند، از راه نظامی سرکوب کنند.

جامعه باز نوشته که پیروزی دولت در مقابل نیروهای شورشی و خنثی کردن حملات ویرانگر آن‌ها، به میزان دستیابی به اطلاعات دقیقی بسته است که بخش‌های اطلاعاتی بتوانند از چگونگی صف‌آرایی طرف مقابل به دست آورند.
خیالی خواندن تهدیدی واقعی

روزنامه

اطلاعات روز می‌نویسد در حالی‌که طالبان اعلام کرده‌اند که عملیات عمری را آغاز کرده‌اند، سخنگویان دولت این عملیات را خیالی و میان‌تهی عنوان کرده و سخن از آغاز “عملیات شفق” در سراسر افغانستان به‌عنوان بزرگترین عملیات نظامی و تهاجمی نیروهای امنیتی گفته‌اند.

اطلاعات روز به افزایش آمار تلفات غیرنظامیان و نظامیان افغان در سالهای گذشته اشاره کرده و نوشته که مردم اما می‌دانند که میزان نفوذ طالبان بر خاک افغانستان بیشتر از آمارهای اعلام‌شده است.

اطلاعات روز افزوده “به‌نظر می‌رسد در رویارویی با طالبان و جنگ روانی و مطبوعاتی افزون بر مسئولیت ملی و فردی که با حمایت از نیروهای امنیتی انجام شده، نیاز به تأمل جدی‌تر نسبت به عملکرد طالبان و آمارهای درشت کشته‌شدگان افراد ملکی و نیروهای امنیتی است. با وجود آمارهایی که جنگ در سال گذشته بر جا گذشته است، مردم به‌راحتی قانع نمی‌شوند که عملیات عمری امسال طالبان را به‌زعم سخن‌گویان دولت، خیالی، میان‌تهی و تبلیغات برای مغشوش کردن اذهان عامه بپندارند.”

اطلاعات روز نوشته که مردم توقع دارند به‌جای توخالی خواندن یک تهدید واقعی و عملی، حکومت وحدت ملی و نهادهای امنیتی به مردم روراست‌تر و صادق تر باشند و برنامه‌های جدی‌تری برای سرکوب مخالفان روی دست گیرند.

روزنامه

افغانستان نیز می‌نویسد که سال گذشته حکومت افغانستان در مجموع ضعیف عمل کرد. به همین دلیل نه تنها مناطق تحت تصرف طالبان را آزاد نتوانست که بسیاری از مناطق را در ولایت های مختلف کشور از دست داد.

افغانستان نوشته حال مردم انتظار دارند که حکومت جدی تر و با برنامه تر از سال گذشته در برابر تهدیدها مقابله کرده و از امنیت کشور و مردم دفاع کند؛ اگرنه همین اعتماد نیم بند و آسیب دیده مردم به حکومت نیز از بین خواهد رفت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار