افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 6 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

مروری بر روزنامه های امروز کابل

صلح با طالبان، مبارزه با فساد اداری و تلفات نظامیان افغان و شدید شدن جنگ در فصل گرما مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۸ حمل کابل است.

صلح با طالبان

 

روزنامه

 

۸‌صبح می‌نویسد که رئیس‌جمهوری، رئیس اجرایی و دیگر بلندپایه‌های نظام باید مشکل افغانستان را همیشه واضح و روشن تعریف کنند. در یک کلام، بحران امنیتی افغانستان معلول جنگی است که طالبان به راه انداخته‌اند و غیر از طالبان هیچ عنصر دیگری تهدید راهبردی برای موجودیت نظام دولتی افغانستان نیست.

 

۸‌صبح نوشته که در سالهای گذشته به خصوص ماه‌های اخیر به توهم صلح‌پذیری طالبان دامن زده می‌شد و اعلام شده بود که پاکستان تا ماه مارس گروه طالبان را روی میز مذاکره می‌آورد، اما دیده شد که همه ‌این حرف‌ها «قصه ‌مفت» بود.

 

۸‌صبح افزوده که اما طالبان در پی گسترش قلمرو امارت‌شان هستند و به کم‌تر از آن راضی نشده‌اند.

مبارزه با فساد اداری

 

روزنامه

 

افغانستان می‌نویسد که نظام جدید سیاسی در افغانستان به کمک و حمایت جامعه جهانی به وجود آمده و با حمایت آنها سرپا نگهداشته شده است.

 

اما افغانستان نوشته که در سالهای گذشته میلیاردها دلار کمک جامعه جهانی در نتیجه فقدان برنامه ریزی و نظارت دقیق، اغلب در گرداب فساد از بین رفت و برای مردم افغانستان دستاوردهای مهم و دراز مدتی به همراه نداشت.

 

افغانستان افزوده با این که حکومت افغانستان پابندی خود را در مبارزه با فساد و اصلاحات در حکومت و تقویت ارزش های دموکراتیک اعلام کرده و به آنها متعهد شده؛ اما با گذشت چندین سال هیچ گام عملی و مثبت در این راستا برداشته نشده است.

 

روزنامه

 

جامعه باز به تشکیل قریب الوقوع شورای عالی مبارزه با فساد اداری در چوکات حکومت اشاره کرده و می‌نویسد که از زمان تشکیل اداره موقت تاکنون چندین نهاد به هدف مبارزه با فساد اداری تشکیل شده و با گذشت زمان یا تغییر نام داده، یا منحل شده و جایش را به نهاد دیگری داده است.

 

جامعه باز نوشته که حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین فساد فراگیر در نهادهای دولتی را به نهادهای بین‌المللی و متحدان غربی‌اش نسبت می‌داد و او از موجودیت نهادهای موازی با ادارات دولتی انتقاد می‌کرد اما آقای غنی از زمان رسیدنش به قدرت چندین نهاد را شکل داده که کار وزارت‌خانه‌ها و نهادهای مشابه را در چهارچوب حکومت و دولت به پیش می‌برند.

 

جامعه باز افزوده که شکل‌دادن و ایجاد نهادهای موازی در نفس‌ خود فسادآور است زیرا نهادسازی‌های موازی تجربه ناکام و شکست‌خورده است.

 

جامعه باز می‌نویسد که فساد در لایه‌های مختلف قدرت لانه کرده و افرادی‌ که گمان می‌رود در پرونده‌های فساد و رشوه‌خواری دستی دارند، دارای حامیان قوی در داخل نظام و ساختار حکومت و دولت‌اند.

تلفات نیروهای امنیتی و جنگ بهاری

 

روزنامه

 

اطلاعات روز می‌نویسد که فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان گفته که در سال ۲۰۱۵ تلفات نیروهای امنیتی افغانستان سنگین بوده و این تلفات سنگین بر مأموریت آموزشی و مشورتی آن‌ها تأثیر گذاشته است.

 

اطلاعات روز نوشته که اگر یکی از دلایل عمده‌ افزایش تلفات نیروهای امنیتی را، تقویت و تجهیز طالبان و جنگ نیابتی پاکستان در افغانستان بپنداریم، دلیل بزرگ دیگر اشتباهات بزرگ در سیاست‌گزاری‌های امنیتی نهفته است.

 

اطلاعات روز به سرپرستی مقامات ردیف اول امنیتی در افغانستان اشاره کرده و افزوده که نهادهای امنیتی افغانستان به‌دلیل ضعف مدیریتی و ناهماهنگی کنترل و اقتدار نظامی بر فرماندهان رده‌پایین‌تر در ولایات و ولسوالی‌ها را نسبت به هر زمان دیگر از دست داده‌اند.

 

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه اطلاعات روز، یکی از راه حل‌های اساسی برای پایان بخشیدن به این وضعیت نگران‌کننده این است که مسئولان حکومت وحدت ملی به بازی سرپرستان در نهادهای امنیتی پایان ببخشند و از بخت‌آزمایی سیاسی در پروسه‌ صلح برای برگردان امنیت منصرف شوند.

 

روزنامه

 

آرمان ملی نیز می‌نویسد که طالبان تصمیم دارند که جنگ را به طور کامل به شمال انتقال دهند و از این طریق وضعیت امنیتی جنوبی را نیز خراب بسازند.

 

آرمان ملی نوشته که بهتر است دولت از همین حالا متوجه این وضعیت باشد.

 

آرمان ملی افزوده که نیاز است تا نیروهای امنیتی کشور از کلافه سردرگمی در حالت دفاعی بودن بیرون گردند و با تهاجم، طالبان و حامیان خارجی شان را سرکوب کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار