افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 2 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

مردم یمن با عزمی راسخ به مقاومت خود ادامه می‌دهند

یمنی‌ها همچنان با عزمی راسخ به مقاومت خود ادامه می‌دهند و با قدرت پیروزی‌های کلانی را خلق کردند. آنها طیاره امریکایی را سرنگون کردند که سرآمد صنایع هوایی امریکا بود که از نسل چهارم و پنجم تولیدات هوایی این کشور به شمار می‌آمد.
دهه اول قرن 21 به این گذشت که در اذهان و باورهای ملل منطقه و جهان مفاهیمی مانند امریکا شکست ناپذیر است و به سختی می‌توان آن را شکست داد، شکل گیرد.

در این دهه حوادث جدید و جنگ‌های خونین و منازعات بسیاری در منطقه و جهان رخ دادند و موجب شد تا جامعه بین‌المللی را بیم و وحشت از امریکا فرا گیرد.

امریکا در این دهه پذیرای رهبران و سران کشورهای عربی و غیرعربی متعددی بود تا مواضع و سیاست‌هایش را به آنها تحمیل کند. روزها سپری شدند و امریکا ایتلافی جهانی از 11 همپیمان منطقوی و بین‌المللی خود و در رأس آنها انگلیس و رژیم صهیونیستی تشکیل داد.

اذهان ملل جهان عرب تاکنون همواره در قبال متجاوزان موضع گرفته و کمتر دیده شده که این افکار مقابل هدایت کنندگان این متجاوزان موضع‌گیری کند، یمن از جمله این عرصه‌هاست که مردم آن از آنچه در پس پرده علیه کشورشان جریان دارد، آگاه هستند.

به همین دلیل از همان ساعات و روزهای اول تجاوز نظامی به یمن فریاد سر دادند که «امریکا دشمن ماست»، چون تنها امریکاست که می‌تواند، چنین تجاوزی را تدارک ببیند و با این گستره آن را پیاده کند.

«سید عبد الملک حوثی» رهبر جنبش انصارالله که از حقایق امور آگاه بود، از ابتدای امر ندای دفاع از وطن و کرامت انسانی یمنی‌ها را سر داد و هنوز ساعاتی از پایان سخنرانی وی نگذشته بود که صدها هزار یمنی مبارز به اردو و نیروهای مسلح این کشور ملحق شدند و سدی بشری به طول تقریبا 4.150 کیلومتر در چهار جهت جغرافیایی کشورشان از میدی گرفته تا باب المندب و آنجا تا تعز و ضالع و بیضاء و از بیضا گرفته تا شبوة و مارب و جوف و صعدة و حجة تشکیل در برابر متجاوزان تشکیل دادند.

در همین راستا مردم یمن از هر طیف و طایفه و در هر سمت و شغلی از خبرنگار و نظامی گرفته تا فعال سیاسی و کارمند حکومت و شیوخ قبایل با یکدیگر متحد شده و با کنار نهادن اختلافات پرچم دفاع از کشور را برافراشتند.

متجاوزان و هم پیمانان آنها این انسجام و یکپارچگی و شعارهای سر داده شده در دفاع از یمن را به سخره گرفته و پس از خرید وفاداری برخی طرف‌ها و ساکت کردن برخی صداها، جنگی رسانه‌ای روانی را به راه انداخته و القا کردند که این جنگی سعودی عربی برای مقابله با نفوذ ایران در یمن است.

به این ترتیب از همان دو ماه ابتدایی تجاوز تا روزهای اخیر که یمن نهمین ماه تجاوز نظامی عربستان و همپیمانانش را سپری می‌کند، جامعه بین المللی را سکوتی سنگین فراگرفته بود.

اما در روزهای اخیر برخی نهادها و سازمان‌های بین‌المللی خرق عادت کرده و پرده از بخشی از حقایق جاری در یمن برداشته و به خود جرأت دادند، فریاد بزنند که عاملان واقعی تجاوز نظامی علیه یمن امریکا و انگلیس هستند و عربستان تنها ابزاری در دست این دو کشور است تا اهدافش را در یمن محقق کند.

اینگونه بود که جهانیان به بر حق بودن مردم یمن و تحلیل و برداشت‌شان از تجاوز انجام شده علیه کشورشان و دست‌های نهفته در پس آن اذعان کردند. مردم یمن ماهیت واقعی امریکا را برملا کردند و بر تن سران این کشور لباسی پوشاندند که شایسته و مستحق آن هستند، لباس خفت و خواری.

مردم یمن در برابر حملات نظامی امریکا از زمین و هوا و دریا که برای آن صدها ملیارد دالر هزینه شده بود، مقاومت و ایستادگی کردند و گواه این گفته میزان بم‌ها و تسلیحات ریخته شده بر سر یمنی‌هاست که طی این 10 ماه بیش از نیم ملیون بم و موشک در انواع و اقسام و اندازه‌های مختلف بود.

با این حال یمنی‌ها همچنان با عزمی راسخ به مقاومت خود ادامه می‌دهند و با قدرت پیروزی‌های کلانی را خلق کردند. آنها طیاره امریکایی را سرنگون کردند که سرآمد صنایع هوایی امریکا بود که از نسل چهارم و پنجم تولیدات هوایی این کشور به شمار می‌آمد.

آنها همچنین چندین پهپاد از نوع شبح و بالگردهای آپاچی که در دنیا مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین شمرده می‌شدند و قایق‌های جنگی سوئدی و امریکایی و فرانسوی و انگلیسی را منهدم کردند.

اما رشادت‌ و ایستادگی مردم یمن به اینجا نیز ختم نشد، در جدیدترین دستاورد میدانی مبارزه با ایتلاف کشورهای متجاوز، آنها سیستم‌های پدافند موشکی «پاتریوت» و صدها دستگاه تانک «آبرامز» و زره پوش‌های «برادلی» که در نوع خود پیشرفته‌ترین در جهان هستند، را هم منهدم کردند.

افزون بر آن اکنون همه می‌دانند، طرف‌هایی که این تجاوز نظامی را هدایت و برنامه‌ریزی می‌کنند، فرماندهان اردوی امریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی هستند، چراکه کشورهای متجاوز عربی از اداره میدان و مقابله با مردم یمن عاجز و مانده شده‌اند.

بدون مبالغه و گزافه گویی این حقیقتی است که تمام کارشناسان و پژوهشگران بر آن اتفاق نظر دارند که امریکا اعتماد و حسن ظن هم پیمانان خود و اقتدار و تفوق نظامی‌اش را در کنار منطق عملیاتی و اطلاعاتی نظامی‌اش از دست داد و به یمنی‌ها این جرأت را داد تا دو گام اساسی علیه روس‌ها در یمن بردارند، همانند آنچه در سوریه شاهد آن بودیم.

مردم یمن تمام شروط تحمیل شده از سوی امریکایی‌ها را رد و بار دیگر تاکید کردند که بر مواضع پیشین خود ثابت قدم هستند و با اینکه آغازگر جنگ نبودند، با این حال آماده‌اند، نسل اندر نسل با امریکایی‌ها تا قیام قیامت مبارزه کنند.

این سیلی محکمی بود که به گوش امریکایی‌ها زده شد و به آنها یاددآوری کرد که این ملت هیچ‌گاه در برابر امریکا سر فرود نخواهد آورد، حال هر قدر هم میزان فشار بر آنها افزایش یابد.

مردم یمن بار دیگر تاکید کردند که کشورشان نه تنها گورستان امریکایی‌ها بلکه گورستان هر کشور متجاوزی خواهد بود و با تکیه بر این باور و ایمان بود که در همان حمله اول و دوم به تجمعات متجاوزان در باب المندب و کرش، صدها مزدور بیگانه که در میان آنها جنرال‌ها و افسران ارشد از تابعیت‌های مختلف از جمله امریکایی و انگلیسی مشاهده می‌شدند، را از پای درآوردند.

به این ترتیب «بلک واتر» برای اولین بار در طول فعالیت جنایت‌بار خود در مقابله با مردم یمن متحمل تلفات و خسارات سنگین شد و جامعه جهانی را مبهوت خود کرد، به گونه‌ای که همه از خود سوال می‌کردند که مردم یمن چگونه این شکست‌ها را به نیروهای نظامی متجاوز وارد آوردند.

پایان سخن اینکه پیروزی‌ها و موفقیت‌هایی که مردم یمن به دست آوردند، تنها با توکل بر خدا و ایمان به وی حاصل و موجب شد، لباس شایسته امریکایی‌ها را بر تن آنها بپوشانند، لباس خواری و ذلت و شکست و ناکامی.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار