افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 6 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

مردم ما قربانی سوء استفاده گران اختلافات شده اند

سوء استفاده گران اختلافات را دامن زدند . به مردم می گویم که آنهایی را که اختلافات را میان شما دامن می زنند، ترک کنید آنها دشمنان شما و این وطن هستند. مردم باید وحدت ملی میان خود را محکم کنند و…

 

اصلاح انتخابات به موضوعی بغرنج در کشور تبدیل شده است. در حالیکه کار مجلس نمایندگان به پایان رسیده است انتخابات به تعویقی طولانی انجامیده است. چرا که بر خلاف وعده های رهبران حکومت هیچگونه اصلاحاتی در کمیسیون انتخابات ایجاد نشد و حتی کوچکترین اقدامی در این خصوص صورت نگرفت. از طرفی کمیسیون مستقل انتخابات هم اعلام کرد که توانایی برگزاری انتخابات را ندارد چرا که کمیسیون بودجه ای برای این کار ندارد. حکومت و کشورهای خارجی هم آن را تمویل نمی کنند.

 

داکتر آصف بکتاش فعال سیاسی در برنامه ای رسانه ای گفت: انتخاباتی که گذشت، انتخاباتی مسخره بود. نتایج انتخابات با رای مردم به دست نیامده بود. حکومت وحدت ملی هم توسط شورای بزرگان تایید شد که هر کدام سرپرست یک گروه مافیایی هستند. پس نمی توان به انتخابات پارلمانی چندان امیدوار بود.

 

وی با انتقاد از رهبران حکومت وحدت ملی برای عدم اصلاحات در انتخابات اظهار کرد: با وجود وعده هایی که رهبران حکومت وحدت ملی در روز تحلیف داده بودند اصلاحات انجام نشد.آنها وعده داده بودند در نظام انتخاباتی اصلاحات عمیق و گسترده می آورند اما نه ماه گذشت و هیچگونه خبری از اصلاحات نشد. زمان کار اعضای پارلمان هم به پایان رسیده است و باید انتخابات برگزار می شد که نشد. حالا نه تنها برای آوردن اصلاحات بلکه برای برگزاری انتخابات هم خیلی دیر شده است.

 

پیشنهاد بکتاش برای زمان کم باقی مانده برای اصلاحات چنین بود: آنها حداقل کاری که می توانند در زمان باقی مانده انجام دهند این است که تغییراتی در قانون صلاحیت ها، تشکیل و وظایف کمیسیون های انتخاباتی انجام دهند. کمیسیون انتخابات باید انتخابات را حداقل سی روز قبل از پایان کار پارلمان برگزار می کرد اما گفته شد که خارجی ها انتخابات را تمویل نکرده و ما نمی توانیم آن را برگزار کنیم.

 

این فعال سیاسی، راه های انتخابات شفاف را اینگونه بیان کرد: برای اینکه ما بتوانیم انتخاباتی شفاف و عادلانه و دموکراتیک را در آینده داشته باشیم، باید همه گروه های مسلح غیر قانونی که در افغانستان وجود دارند خلع سلاح شوند. همچنان باید فضای باز سیاسی برای مشارکت همه مردم به طور آزاد ایجاد شود. توزیع تذکره های الکترونیکی می تواند از تقلب در انتخابات جلوگیری کند. همچنان دیتابیس هایی در کمیسیون انتخابات ایجاد شود و لیست افراد واجد شرایط رای دهی در آن قرار داشته باشد. به این ترتیب رای افراد در همان روز به شمارش آرا برود و در همان روز نتایج اعلام شود.

 

وی مجلس نمایندگان را مورد انتقاد قرار داده که چرا در این مدت طولانی تلاشی برای تغییر در قوانین انتخابات نکردند و افزود: اعضای شورای ملی تلاش نکردند که در انتخابات تغییراتی بیاورند. آنها اگر می خواستند این کار را انجام دهند، قانونی را که به نام قانون صلاحیت ملی، تشکیل و وظایف کمیسیون های انتخابات است را تغییر می دادند و تغییر آن را تصویب می کردند. تا زمینه ای برای تغییرات در کمیسیون ها می شد و بعد توسط رییس جمهور توشیح می شد. تغییر سیستم انتخاباتی مستلزم تعدیل قانون اساسی است که آن کار نمی تواند انجام شود. اعضای مجلس قصد نداشتند تغییرات انجام شود و انتخابات برگزار شود چرا که هدف ادامه کار خود را در نظر داشتند.

 

وی در خصوص عاملان ایجاد انتخاباتی غیر شفاف گفت: گروه های مافیایی که در کشور ما وجود دارند، ناامنی را ایجاد می کنند و نمی گذارند که انتخاباتی شفاف در کشور داشته باشیم. هر کدام از آن گروه ها با یکی از کشورهای منطقه و کشورهای بین المللی رابطه دارند. ما قربانی رقابت قدرت های بزرگ شده ایم و می شویم.

 

بکتاش در پایان گفت: وطن خانه مشترک همه ما است. صرف نظر از اینکه به کدام قوم، زبان، محل، مذهب و سمت تعلق دارند. آنچه در طی چهار دهه جنگ و بحران سبب شده است ما قربانی بدهیم سوء استفاده از اعتقادات دینی، مذهبی و قومی مردم ما است. سوء استفاده گران اختلافات را دامن زدند . به مردم می گویم که آنهایی را که اختلافات را میان شما دامن می زنند، ترک کنید آنها دشمنان شما و این وطن هستند. مردم باید وحدت ملی میان خود را محکم کنند و با تجمع های مردمی بتوانند کشور را از گروههای مافیایی بیرون آورند. اشرف غنی و عبدالله را مجبور بسازند تا در این کشور اصلاحات بیاورند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار