افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 30 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

مردم قربانی سیاست حکومت می شوند

حکومت تعریف مشخصی از دوست و دشمن ندارد. مهره هایی در داخل نظام وجود دارند که بخاطر تملق، چاپلوسی و دست بوسی های آنها به دشمنان، مردم افغانستان هر روز قربانی می دهند.

 

با وجود افزایش حملات انتحاری چرا تعریف واضحی از دوست و دشمن وجود ندارد. امنیت ملی افغانستان شبکه حقانی را مسوول حمله ی خونبار انتحاری در میدان والیبال در پکتیا خواند. شامگاه روز یکشنبه یک فرد انتحاری خودش را در میدان والیبال، ولایت پکتیا منفجر کرد که بیش از 50 تن کشته و 60 تن دیگر زخمی شدند. از آغاز به کار حکومت وحدت ملی هر روز شمار حملات انتحاری در حال افزایش است اما حکومت جدید تا هنوز تعریف دقیقی ازدوست و دشمن نداده است.

در همین حال امروز باز هم در یک انفجار در کابل دو سرباز نیروهای آمریکایی کشته و دو غیر نظامی زخمی شده اند. از سوی دیگر در ولایت قندوز شش غیر نظامی کشته شدند و شش نفر دیگر زخمی شدند. اما وضعیت به کدام سو می رود، با روشن نشدن بحث دوست و دشمن مردم تا چه وقت قربانی خواهند شد؟ و چرا حکومت جدید با عوامل نا امنی جدی برخورد نمی کند؟

 

احمد سعیدی آگاه مسایل سیاسی در برنامه «فراخبر» گفت: متاسفانه جنگ علیه تمام مردم افغانستان سازمان دهی شده و از همه ی ولایات کشور قربانی می گیرد. مردم در حالت یاس و ناامیدی به سر می برند، کسانی که صبح فرزندان خود را به مکتب می فرستند، نمی دانند که فرزندش چگونه به خانه برمی گردد. حکومت هم تعریف مشخصی از دوست و دشمن ندارد. در این میان مردم هستند که قربانی این سیاست شده اند. با تعریفهای غلطی که از دشمن کرده اند، نیروهای مسلح ما با همه افتخاراتی که می آفرینند مانند شیر بی دندان شده اند. مانده اند که چه چیزی درست است. دوست و دشمن کیست.

 

وی افزود: حکومت راجع به این مبارزه برنامه ای ندارد، در حالیکه باید به مردم انگیزه بدهد و آنها را رهبری کند. مردم طالبان را دشمن خود می دانند، ولی مهره هایی در داخل نظام وجود دارند که بخاطر تملق، چاپلوسی و دست بوسی های آنها به دشمنان، مردم افغانستان هر روز قربانی می دهند و زمامداران ما تنها با گفتن جمله «این عمل را تقبیح می کنیم، برای شهیدان جنت فردوس می خواهیم و برای زخمی ها شفای عاجل» اکتفا می کنند.

 

سعیدی پیرامون این مساله که حکومت در مقابل این حملات چه باید بکند عنوان کرد: از رییس جمهور توقع نداریم که کلاشینکف بگیرد و راکت بر سرشانه ی خود بگذارد و با دشمن مقابله کند، توقع داریم که طرحی برای دفاع بدهد، به مردم و نیروهای مسلح انگیزه بدهد. دشمن بی رحم و قاتل است. باید دربرابر این بی رحمان مقابله ای قوی و نیرومند بکند.

 

این آگاه امور سیاسی همه مردم را در امور کشور سهیم دانسته می گوید: افغانستان خانه ی مشترک همه ی ما است. این خانه ی مشترک، به باور مشترک، به اندیشه ی مشترک و به دفاع مشترک نیاز دارد. بعضی از عوامل حکومت انتظار دارند که نواز شریف و سرتاج عزیز بیاید و امنیت را به ما هدیه بدهد. افغانستان خانه ی ما است، ما باید برای امنیتش تصمیم بگیریم، نه اینکه به پاکستان التماس کنیم که صلح را به کشور ما برگرداند.

 

سعیدی اظهار داشت: حدود دو سال قبل حرکت های خودجوش مردمی علیه طالبان آغاز شد ولی دولت آنها را رهبری نکرد. با این حال تا به حال نیروهای مسلح ما بیرق سفید را در مقابل طالبان نگرفته اند و تسلیم نشده اند، تا آخرین پای جان به خاطر وطن خود جنگیده اند اما آنها برای ادامه به انگیزه و حمایت دولت نیاز دارند.

 

برخی از افراد که در حکومت قرار دارند گاهی فکر می کنند که جنگ، قومی و داخلی است در حالیکه این جنگ علیه مردم افغانستان است. بیش از نود درصد مردم از این جنگ نفرت دارند و آدم کش ها را دشمن خود می دانند.

 

وی در پایان گفت: شنیدیم که حمله ی پکتیا به دست گروه حقانی بود. گروه حقانی گروهی است که وابستگی زیادی بهISI پاکستان دارد. این گروه بدون رهبری پاکستان این طرح ها را هرگز نمی تواند انجام دهد.حال رهبران حکومت ما نمی دانند که پاکستان دشمن ما است؟ به این کشور می روند که با آنها صلح کنند. بیست بار تجربه ی رییس جمهوری قبلی باید کافی باشد که بفهمیم پاکستان نمی خواهد صلح کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار