افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 7 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مردم قربانیان عملیات های تصفیوی در لوگر!

تلفات ملکی در عملیات و در گیری ها میان نیروهای امنیتی و طالبان مسلح در افغانستان یکی از چالش های جدی بوده که همواره مردم از آن شکایت داشته اند.

 

این بار شماری از باشنده های منطقه زرغون شهر ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر می گویند که در عملیات نیروهای امنیتی به افراد ملکی تلفات وارد شده و هنوز نیز در این منطقه درگیری ادامه دارد.

 

آنان روز گذشته گفتند که نیروهای امنیتی قبل از آغاز عملیات مردم را مطلع نکرده و به همین دلیل مردم عام تلفات جانی و خسارات مالی را متقبل شده اند.

 

حاجی اسدالله یک تن از باشنده های این منطقه گفت که نیروهای امنیتی حتی فرصت دفن اجساد و انتقال زخمی ها را به شفاخانه نیز به مردم نمی دهند.

 

“چهار طرف زرغون شهر محاصره است بمبارد شدید جریان داشت خانه های مردم ویران شده است به کسی موقع داده نمی شود تا شهید ها را از منطقه بیرون کند و در منطقه دیگری دفن کند همه مردم فرار کرده اند 9 نفر طفل و خانم شهید شده حدود 7 تن زخمی است باید به ما موقع بدهند تا از منطقه بیرون شویم.”

 

یکی دیگر از باشنده های منطقه زرغون شهر ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر گفت که اگر هدف حکومت تامین امنیت است باید به مردم فرصت داده شود تا خانه های شان را ترک کنند:

 

“خواست ما از حکومت این است که اگر هدف اش تامین امنیت است باید به مردم وقت بدهد تا از آن منطقه بیرون شوند و اطفال و خانم های شان را از آن منطقه دور ببرند.”

 

این در حالسیت که از چهار روز به این سو عملیات تصفیوی از سوی اردوی ملی، پولیس و امنیت ملی در منطقه زرغون شهر ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر راه اندازی گردیده است.

 

نیروهای امنیتی ولایت لوگر هدف این عملیات را پاکسازی این منطقه از وجود مخالفین مسلح عنوان نموده گفتند که در این عملیات به مخالفان مسلح دولت تلفات وارد شده و مقدار اسلحه و مهمات و واسکت های انتحاری نیز بدست نیروهای امنیتی افتاده است.

 

محمد ورا اندرابی آمر امنیت قومندانی امنیه لوگر روز شنبه گفت: در عملیات که در منطقه زرغون شهر ولسوالی محمد آغه ادامه دارد به نیروهای امنیتی نیز تلفات وارد شده است.

 

با آنکه باشنده های منطقه زرغون شهر ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر از تلفات جانی و خسارات مالی در این منطقه حرف می زنند اما نیروهای امنیتی این ولایت می گویند که تلاش می شود تا در این عملیات مردم عام متضرر نشوند.

 

داوود احمدی قومندان امنیه لوگر گفت: قبل از آغاز عملیات به باشنده های این منطقه اطلاع داده شده بود:

 

” هیچ افغانی، هیچ عسکر و هیچ یک از منصبدار این را پذیرفته نمی تواند که کسی مرده اش را نتواند دفن کند و این ها مزاحم هیچ کسی نیستند قبل از اینکه در منطقه عملیات آغاز شود به مردم منطقه خبر داده شده بود و به آنان موقع داده شده تا جان شان را نجات دهند اگر کدام ریش سفید و یا خانمی در منطقه باقی مانده باشد ما با آنان کمک نموده نجات شان می دهیم.”

 

این در حالیست که چندی پیش یونما یا دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در کابل و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش تلفات افراد ملکی در درگیری ها میان نیروهای امنیتی افغان و مخالفان مسلح دولت در افغانستان خبر دادند.

 

کمیسیون حقوق بشر بار ها گفته است که حین انجام عملیات ها و درگیری ها قوانین جنگ باید در نظر گرفته شده و تلاش شود تا از وارد شدن تلفات به افراد ملکی جلوگیری صورت گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار