افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مردم برای مبارزه با حالات اضطراری زمین و دارایی های شان را می فروشند

این ها مردمانی اند که برای مبارزه با حالات اضطراری همه امکانات شان را به خرچ داده و اکنون مجبور شده اند که زمین و دارایی های شان را بفروشند، کودکان شان را به خاطر کار از رفتن به مکتب مانع شوند و یا متکی به خویشاوندان شان گردند.

 

بر اساس گزارش مجتمع بنام کلستر مصونیت غذایی و زراعتی یا (اف اس ای سی) در افغانستان شمار مردمانی دو برابر شده که با عدم مصونیت غذایی دست به گریبان اند.

 

در این گزارش که از سوی سازمان ملل متحد و چند اداره همکار آن مشترکاً تهیه و ترتیب شده، شماری افغانانی که به خاطر عدم مصونیت غذایی دست به فروش زمین های خود زده و یا مجبور شده اند تا از خویشاوندان شان کمک بخواهند، به بیش از یک و نیم میلیون تن رسیده که نسبت به سال گذشته، بیش از سه صد هزار به آن اضافه شده است.

 

گزارش می نویسد، این ها مردمانی اند که برای مبارزه با حالات اضطراری همه امکانات شان را به خرچ داده و اکنون مجبور شده اند که زمین و دارایی های شان را بفروشند، کودکان شان را به خاطر کار از رفتن به مکتب مانع شوند و یا متکی به خویشاوندان شان گردند.

 

گزارش خاطر نشان می سازد که کاهش در کمک ها این مشکلات را بیش از این هم افزایش می دهد.

 

وحیدالله امانی نماینده برنامه جهانی غذا یا WFP گفت: سازمان ملل متحد در زمستان امسال برای کمک به افغانان نیازمند به سی میلیون دالر ضرورت دارد.

 

“ما در حال حاضر شدیداً به کمبود بودجه مواجه هستیم. اگر ما کمک های عاجل را بدست نیاوریم، ما در سرمای شدید زمستان نمی توانیم به مردمانی که راه مواصلاتی شان با باریدن برف مسدود می شود، قبل از شروع برفباری کمک کنیم.”

 

بر اساس این گزارش، سال گذشته چهار اعشار هفت درصد افغانان به عدم مصونیت غذایی روبرو بوده اما این رقم امسال به پنج اعشاریه 9 درصد بلند رفته است که در این میان نصف آنها را خانواده های تشکیل می دهند که مرد ندارند و زنان نان آور آنها می باشند.

 

در گزارش سفارش شده است که نخست باید به خانواده های توجه صورت گیرد که رییس خانواده زن بوده و یا بی جا شده گان داخلی اند.

 

“پروگرام های سوء تغدیه ما که در آن اطفال زیر سن پنج سال مصاب به سوء تغدیه و همچنان مادران و خانم های شیر ده که به سوء تغذی مبتلا اند، شامل هستند، قطع شوند و یا شاید هم بسیار کم شوند. ضمناً ما در کابل پنجاه و دو کمپ بیجا شده گانی داریم که در آن بین شش تا هشت هزار زندگی می کنند. این همه فعالیت های حالت اضطراری ما را تشکیل می دهند که شاید نتوانیم قسمی که لازم باشد، رسیده گی کنیم.”

 

در گزارش سازمان ملل متحد همچنان آمده است که هفت میلیون و سه صد هزار نفر یعنی از هر چهار نفر افغان یکی آن به عدم مصونیت غذایی مواجه است.

 

گزارش از قول اداره مواد غذایی و زراعت سازمان ملل متحد می گوید:هر چند امسال گندم در افغانستان زیاد زرع و تولید شده، اما مردمان فقیر در کشور توانایی خرید مواد غذایی را از بازار ندارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار