افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

مردم باید در مقابل حکومت بایستند

در حالی که در بیشتر ولایت های کشور وضعیت امنیتی نگران کننده گزارش می شود، سی و یک ولایت با سرپرست اداره می شود. حکومت بر خلاف شعارها برای حل بحران ها آمده بود امروز هنوز نتوانسته است وزیر دفاع خود را مشخص کند و برای ولایت ها والی ها را مشخص نماید. از طرف دیگر اختلاف های درونی فرصت کارهای دیگر مانند اصلاحات انتخاباتی را نیز گرفته است. چه چیز چرخ حکومت را متوقف کرده است و چه کسانی چوب لای چرخ حکومت می گذارند؟

 

بلقیس روشن عضو پیشین مجلس سنا در برنامه «فراخبر» گفت: حکومتی که مبنا و اساس آن مبنای بیرونی و بیگانه داشته باشد، حکومتی بی اختیار و دست نشانده است. از طرف دیگر خودخواهی ها، عدم باورمندی به مردم افغانستان و حرص بیش از حد به خاطر گرفتن امتیاز دست به دست هم داده و حالتی را برای مردم به وجود آورده است که مردم از زندگی خود بیزار شده اند. مردم نباید این حکومت را حکومت وحدت ملی بنامند چرا که هیچ نشانی از وحدت ملی ندارد.

 

وی دلیل بی ثباتی کشور را وجود مسوولان فاسد دانسته و اظهار کرد: حکومت اصلاً پروای خون مردم را ندارد. برایش اهمیتی ندارد که خون مردم ریخته می شود انگار آب است که بر روی زمین می ریزد. امروز، والی های بی کفایتی را که کرزی با حکومت فاسد خود، بیرون انداخت ، این حکومت خاین آنها را به حیث وزیر معرفی کرده و همین پارلمان سازشکار به آها رای اعتماد داده است. در طول چند سال این افراد فاسد فقط جاهای خود را تعویض کرده اند و هیچ تغییری برای بهبود افراد در حکومت به وجود نیامده است.

 

بانو روشن در خصوص علت معرفی نشدن وزیر دفاع می گوید: حکومت عمداً معرفی وزیر دفاع را طول می دهد که بهانه ای برای ناامنی ها باشد و بگویند که ما وزیر نداشته ایم. البته ناگفته نماند که اگر این وزیر تعیین هم شود، کشتار مردم و جنگ ادامه خواهد داشت. به نفع هر دو طرف نیست که جنگ خاتمه یابد. نه برای خارجی ها که مجبور هستند برای ماندن خود در اینجا بهانه ای داشته باشند، نه برای حکومت، چرا که به این ترتیب می توانند چند صباحی بیشتر حکومت کنند.

 

عضو پیشین مجلس سنا مردم را به اعتراض و تحرک دعوت می کند و می گوید: امروزه در بیشتر ولایت های افغانستان جنگ های خونین جریان دارد و دشمن مردم را سر می برد. اکثریت اعضای پارلمان که نماینده مردم هستند متاسفانه شریک و در کنار حکومت هستند بنابر این مردم از آن طریق هم نمی توانند فریاد بزنند. به این حکومت نباید دل بست و به آن امیدوار بود که برای مردم کار کند. جایگزین این حکومت باید کسانی باشد که دستهایشان به خون مردم آلوده نباشد و اینقدر حریص قدرت نباشند. مردم افغانستان هرگز بر سر مسایل مذهبی و قومیتی مشکلی نداشته اند این کارها را کسانی بنا کرده اند که بر سر قدرت هستند، به این ترتیب است که می توانند قدرت خود را حفظ کنند. مردم افغانستان باید در مقابل آنان ایستادگی کنند، نگذارند که بیشتر از این خون مردم به ناحق ریخته شود، به نام مردم پولها خورده شود و گفته شود که ما نماینده های مردم هستیم و برای مردم کار می کنیم. اگر مردم همچنان آرام باشند حکومت خون آنها را می مکمد و خود هر روز فربه تر می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار