افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 23 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

مردمی که همواره نقاب بوده اند

خواست رهبران دوگانه چمبره زده بر ارگ نباید در نقاب مطالبات مردمی مدفون شود چرا که چیزی با عنوان مطالبات مردمی وجود خارجی ندارد؛ مردمی که همواره نقابی از اتفاقات غیرمترقبه و پیش بینی ناشده بوده اند فقط تاوان انفعال خود را داده اند و بس.

این مردم ملکی که در پی اعلام نتایج نهایی انتخابات مبنی بر پیروزی اشرف غنی احمدزی با درو کردن بیش از 55 درصد آرا، به خیابان های پایتخت ریختند و به هلهله پرداختند، همان مردمی هستند که هفته ها قبل در حمایت از ایستادگی عبدالله، کابل را صحنه راهپیمایی مسالمت آمیز ساختند.

اگر مردم ملکی بعنوان اکثریت قریب به اتفاق شهروندان عام و فارغ از سمت های حکومتی در هر کشوری نماد دموکراسی و عزم ملی باشند در افغانستان نیستند؛ بدین معنا که مردم ملکی به آنی تجمع می کنند و به آنی متفرق می شوند و پیرو محض خواص هستند.

نیم نگاهی به تاریخ افغانستان و تغییر رژیم پادشاهی به حکومت جمهوری در زمان داوودخان مصداقی بر این مدعا است که مردم ملکی نه در مواقع حیاتی و حایز اهمیت و نه در مواقع نمادین و فرمالیته نقش فعال نداشته و همواره در حالت انفعال خودخواسته باقی مانده اند.

چیزی به نام اراده جمعی، خرد جمعی و سواد رسانه ای هنوز جای پای خود را در افغانستان نگشوده است و تنها در حد لغات تازه به بازار آمده مطبوعات و رسانه ها و نخبگان سیاسی باقی مانده بنابراین نمی توان هیجانات آنی مردم را به تمنیات باطنی ایشان نسبت داد.

همین مردمی که منفعلانه، مزدورانه و از هم گسسته، هر یک در دل، سودایی از امنیت نسبی و رفاه اولیه با تشکیل دولت جایگزین مشروع، دولت انتقالی نیمه مشروع و دولت وحدت ملی نامشروع می پروراندند؛ هرگز کلمه ای از خواستهای خود را بر زبان جاری نساختند.

اقدامات خودجوش و سازماندهی نشده تاکنون از عوام سرنزده و بدین منوال انتظار نمی رود که در آینده نیز سر بزند؛ چه اگر به واکنش های هیجانی و قابل اغماض اینان در ادوار مختلف بنگریم همواره منتظر دستی بزرگتر، صدایی رساتر و گامی بلندتر از خود بوده اند.

با این تفاسیر، خواست رهبران دوگانه چمبره زده بر ارگ نباید در نقاب مطالبات مردمی مدفون شود چرا که چیزی با عنوان مطالبات مردمی وجود خارجی ندارد؛ مردمی که همواره نقابی از اتفاقات غیرمترقبه و پیش بینی ناشده بوده اند فقط تاوان انفعال خود را داده اند و بس.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار