افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 8 مارس , 2013 لینک کوتاه خبر :

مراسم تجلیل از سالروز شهادت استاد مزاری

مراسم هجدهمین سالروز شهادت استاد عبدالعلی مزاری، شهید وحدت ملی، با اشتراک مقامات دولتی و باشندگان کابل، در مصلی شهید مزاری مجتمع بزرگ خاتم الانبیاء برگزار شد.
در این مراسم معاون دوم رئیس جمهور، رئیس مشرانو جرگه، وزرای کابینه، رئیس اداره امور، نمایندگان پارلمان، رهبران و شخصیت های جهادی، علما، فرهنگیان، اساتید و دانشجویان و هزاران تن از باشندگان کابل حضورداشتند.
محمد کریم خلیلی معاون دوم رییس جمهور کشور در این مراسم گفت: آرزوی ما این بود که تجلیل از شهادت استاد مزاری به شکل ملی برگزارشود، که امروز با حضور مردم از ولایات مختلف و دور دست کشور به خصوص مردم شریف کابل، جامه عمل پوشید که قابل قدر است.
معاون رئیس جمهورعلاوه کرد: آرزوی اصلی استاد مزاری، وحدت وهمدلی میان تمام اقشار مختلف جامعه افغانستان بود. او می گفت که هر کسی که بین مردم ما اختلاف ایجاد کند، جفای بزرگی در حق ملت این کشور انجام داده است.
آقای خلیلی به نقل از استاد مزاری یاد آورشد و افزود: عدالت اجتماعی زمانی در کشور حاکم خواهد شد که ما عملاً در کنار یکدیگر به شکل برادروار ایستاده باشیم.
وی تصریح کرد: در حال حاضر، افغانستان نیاز به وحدت وهمدلی دارد؛ اما باید ما یکدیگرخود را که در هر مقام سیاسی وهرعرصه باشند، بپذیریم.
او گفت: اگر ما در زبان کلمه وحدت وهمدلی را جاری کنیم و عملاً در کنار یکدیگر خود مثل برادر نباشیم؛ پس وحدت وهمدلی دراین کشور به وجود نخواهد آمد.
به گفته وی، قبل از دهه گذشته، افغانستان به یک کشور ویرانه مبدل شده و جنگ های مکرر در هر ولایت، مردم را بسوی تباهی کشانده بود.
او پذیرفت که در دهه اول حکومت جدید، که یک مرحله جدید بود، رییس جمهور، معاونین و کابینه اش نواقصی داشتند، آن هم به این خاطر که یک مرحله جدید را آغاز کرده بودیم.
وی اضافه کرد: مردم افغانستان، تنها تصمیم گیرنده سرنوشت شان در کشور می باشند، چرا که در دو دهه گذشته، آنان رییس جمهور، نمایندگان شورای ملی و شورای ولایتی را تعیین کردند.
به عقیده معاون رییس جمهور، رسانه ها امروزه حکومت را زیر سوال برده اند و ما همچنان از آنان اظهار تشکری می نمایم تا با کمک آنها حکومت متوجه نواقصی که دارد، بشود.
آقای خلیلی تاکید کرد: در حال حاضر، برخی از شخصیت های سیاسی کشور از آزادی بیان در قبال حکومت فعلی سوء استفاده می کنند، در حالی که آنان در زمان ریاست و چوکی خود برای مردم چندان کار مثبتی انجام نداده اند.
معاون رییس جمهور، در مورد پروسه صلح اشاره کرد و گفت: صلح یک پروسه ضروری و مردمی، وظیفه شرعی حکومت مردم مسلمان افغانستان است و دولت همچنان کوشش دارد؛ تا از این وضیعت بحران نجات پیدا کند.
او از شورای عالی صلح خواست تا از پنهان کاری ها در گفتگو با مخالفان مسلح دولت دست برداشته و شفاف عمل کند.
به عقیده وی، برخی از کشورهای خارجی تلاش دارند که صلح در افغانستان به وجود نیاید؛ اما حکومت ما برای هیچ کسی اجازه نمی دهد؛ تا از صلح در افغانستان سوء استفاده کند.
وی تصریح کرد: شورای عالی صلح باید تلاش نماید تا صلح و خوش بختی در افغانستان به وجود آید، زیرا که امروزه صدها تن از مردم بی گناه، به قتل می رسند.
او خاطر نشان ساخت: در آینده هیچ شخصیت سیاسی وهیچ کشور بیگانه حق ندارند که مردم ما را بسوی جنگ و تباهی بکشانند؛ چرا که حکومت فعلی توان مقابله شدن را با آنان نیز دارد.
وی، ادامه داد: امروزه بدبختانه از سوی پاکستان در قبال مردم هزاره جات کویته هر نوع عمل غیر انسانی صورت می گیرد و باید پاکستان در برابر کشتار مردم بی گناه ما جواب مثبت داشته باشند.
وی علاوه کرد: ما امروز، قبل از سال ۲۰۱۴، قرار داریم که پس از این سال، دو تحول بزرگ بوجود می آید یکی انتقال مسئولیت های امنیتی و دیگر انتخابات ریاست جمهوری.
وی افزود: نیروهای امنیتی کشور به خصوص وزارت دفاع و امور داخله افغانستان، قبل ازسال ۲۰۱۴ آمادگی کامل خود را در بخش های امنیتی گرفته اند، پس در این مورد هیچ تشویشی وجود ندارد.
معاون رئیس جمهور کرزی ادامه داد: مخالفین سیاسی اظهار می دارند که حکومت در برابر مردم دروغ می گویند و انتقال حکومت صورت نمی گیرد، در حالیکه حکومت فعلی تصمیم گرفته در سال ۲۰۱۴، انتخابات شفاف و عادلانه در کشور برای ایجاد یک حکومت جدید برگزار شود…!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار