افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 16 آوریل , 2017 لینک کوتاه خبر :

مراسم افتتاحیه مرکزصحی شیخ زاید برگزارشد

شفاخانه

روز گذشته رئیس اجرائیه، شفاخانه شیخ زاید را افتتاح نموده و به بهره برداری سپرد.

درمراسم افتتاحیه این مرکز صحی، داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، داکتر نسرین اوریاخیل وزیر کار، امور اجتماعی، شهدا ومعلولین، آقای احمد ناصر الخواجه نماینده کشور امارات متحده عربی و شماری از نماینده گان پارلمان اشتراک ورزیده بودند.

این شفاخانه دارای صد بستر بود که در دو طبقه در بخش های، عاجل، تشخیصیه که شامل لابراتوار، اکسری،  سیتی اسکن میباشد، ستاک ادویه، ملزمه طبی، تجهیزات طبی و غیر طبی، اشپز خانه، دوبی خانه، سرد خانه، حفظ و مراقبت، بخش اداری، پایواز خانه، معلومات، مسجد شریف، مراقبت های جدی، عملیاتخانه، ریکوری مراقبت های بعد از عملیات و انستیزی (ریکوری)، بخش تعقیم، مریضان سراپا و ساحه مریضان داخل بستر، به همکاری کشور دوست امارات متحده عربی اعمار گردیده است.

 

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه، به نمایندگی از حکومت و مردم افغانستان از کمک مالی بنیاد خیریه شیخ زاید و کشور امارات متحده عربی قدر دانی نموده و ابراز امیدواری نمود که این مرکز روزی به یک مرکز تخصصی به سطح منطقه مبدل گردد.

 

همچنان رییس اجراییه حکومت وحدت ملی اظهار نمود که، حکومت وحدت ملی متعهد است، تا سکتور صحت را به خصوص خدمات تخصصی صحی را به منظور بلند بردن کیفیت خدمات صحی و سطح دانش مسلکی داکتران حمایت نماید.

 

در همین حال داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه کشور در مراسم گشایش این مرکز صحبت نموده گفت”تجدید حیات ابتکارات، فرصت هایست که سالهای دراز به باد فراموشی سپرده شده بود، این شفاخانه با وجود نیاز مبرم مردم به تسهیلات صحی مدت یازده سال غیر فعال بوده و به یک ساحه متروکه مبدل شده بود. این عمل  موجب رنجش نهاد تمویل کننده و ضیاء فرصت بهره وری از این مرکز گردیده بود. با فعال ساختن این شفاخانه یکبار دیگر وزارت صحت عامه تعهد راسخ خویش را مبنی بر استفاده موثر از منابع موجود ملی در امر بهبود کیفیت و کمیت عرضه خدمات صحی برای مردم اعلام میدارد.”

وزیر صحت عامه کشور دلیل غیر فعال بودن این شفاخانه را مشکلات و نواقص در طرح و دیزاین و عدم منابع ظرفیت در وزارت صحت خوانده و اظهار نمود که وزارت صحت عامه به منظور فعال و معیاری سازی این شفاخانه، اخیرا بخش های مراقبت های جدی، بخش ساختمانی عاجل، بخش مراقبت های بعد از عملیات (ریکوری)، حفظ و مراقبت، دیوار های تخریب شده، ، سیستم برق، سیستم آبرسانی و سیستم تهویه آنرا ترمیم و نیز فضای سبز و ساحه پارکینگ در آن ایجاد نموده است. همچنان وسایل و مواد مورد نیاز طبی برای بخش های عملیاتخانه و انستیزی، عاجل و لابراتوار آن تهیه و دستگاه اکسری، سیت های جراحی، جنراتور برق به توان 60 کیلو وات، یک عراده امبولانس را خریداری نموده است.

 

از سوی دیگر وزیر صحت عامه کشور، از ایجاد مرکز نیوروساینس یا جراحی اعصاب در این شفاخانه خبر داده بیان نمود:” برای اولین بار در افغانستان بخش جراحی اعصاب  یا  نیورو ساینس را در این شفاخانه ایجاد گردیده  که این مرکز یک نیاز مبرم برای مردم کشور محسوب میگردید. بیشتر مردم ازین بابت جهت تداوی به خارج از کشور سفر می نمودند و این مرکز از رفتن مردم در خارج از کشور تا اندازه ای جلوگیری خواهد نمود.”

بیشتر از هفتادویک هزار واقعات جراحی اعصاب و پنجاه هزار واقعات سکته مغزی، بیش هزار واقعه تومور قفی و بیست و نه هزار ششصد واقعه عملیات های کمر در افغانستان سالانه به ثبت رسیده است.

 

قرارداد اعمار شفاخانه شیخ زاید، به تاریخ 4 میزان 1385 به کمک مالی مؤسسه خیریه “زاید بن سلطان آل نهیان” مستقر در ابوظبی با شرکت ساختمانی الشرق به امضاء رسید و در همان سال کار اعمار ان عملاً اغاز گردید. شفاخانه نام برده شده با هزینه مجموعی چهار میلیون  دالر امریکایی، در دو مرحله دو میلیون دالری در  سال 1388 کار اعمار آن تکمیل گردید.

 

بلند بردن سطح دسترسی مردم به عرضه خدمات صحی در کشور، توجه به زیر بنا های صحی، ایجاد مراکز صحی و معیاری سازی خدمات شفاخانه ها جهت عرضه خدمات صحی با کیفیت از جمله تعهدات رهبری وزارت صحت عامه بوده که در این راستا اقدامات و تلاش های زیادی صورت گرفته و میگیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار