افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

مذاکرات مخفی و 3 جانبه افغانستان، آمریکا و طالبان

در آستانه سفر به اسلام‌آباد، حامد کرزی از چندین دور مذاکرات مخفی و 3 جانبه افغانستان، آمریکا و طالبان خبر داد.

به گزارش فارس به نقل از “وال استریت ژورنال”، رئیس جمهور کرزی روزنامه چهارشنبه در مصاحبه با این رسانه آمریکایی اظهار داشت که این مذاکرات در نتیجه تماس‌های دولت افغانستان و آمریکا و حتی طالبان برگزار شده است.

به دلیل جلوگیری از ایجاد اخلال در روند مذاکرات، رئیس جمهور از ذکر مکان مذاکرات و جزئیاتی در این مورد خودداری کرد.

رئیس جمهور درباره این که برخی سخنگویان طالبان مذاکرات صلح را با دولت افغانستان رد کرده اند، گفت: این اظهارات ساخته و پرداخته یک فرد است.

کرزی با اشاره به توافق آمریکا با دولت افغانستان در مذاکرات صلح، بیان داشت: دولت آمریکا اکنون شرایط و دیدگاه دولت افغانستان را پذیرفته است که از جمله این شرایط، حضور نماینده دولت  در مذاکرات در قطر است.

بر اساس گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، مذاکرات مخفیانه دولت افغانستان و آمریکا با طالبان ماه گذشته انجام شده است.

انتشار خبر مذاکرات 3 جانبه آمریکا، افغانستان و طالبان در حالی صورت می‌گیرد که امروز حامد کرزی به منظور شرکت در نشست 3 جانبه تهران، اسلام آباد و کابل، وارد پاکستان شد.

همچنین قرار است در نشست 2 جانبه کابل- اسلام آباد، روند مذاکره با طالبان بین سران 2 کشور بحث و تبادل نظر صورت گیرد.

حامد کرزی در حالی از مذاکرات صلح با طالبان یادآوری است که سخنگوی طالبان روز سه شنبه در مصاحبه با یک شبکه غربی بیان داشت: از آنجا که دولت افغانستان صلاحیت مذاکرات صلح را ندارد، طالبان با این دولت مذاکره نمی‌کند.

در همین حال مشاور امنیت ملی رئیس جمهور  نیز 2 روز پیش در گفت‌وگو با یک تلویزیون خصوصی افغانستان بیان داشت: طالبان دشمن مردم افغانستان و تروریست است و مردم هیچگاه با تروریست و دشمن خود صلح نخواهند کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار