افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 31 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

مذاکرات صلح افغانستان به تعویق افتاد

در یک اعلامیه وزارت خارجهء پاکستان که روز گذشته نشر شد، گفته شده است، با درنظرداشت گزارش های اخیر در مورد مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان و تردید های ناشی از آن به تقاضای رهبری طالبان افغان، دور دوم مذاکرات صلح با حکومت افغانستان که قرار بود امروز جمعه تاریخ 31 جولای تدویر یابد، به تعویق افتاده است.

 

این در حالیست که حکومت افغانستان در یک اعلامیه شرایط را برای صلح بهتر از هر زمان دیگر خوانده است.

 

وزارت خارجهء پاکستان همچنان دیروز گفت، تایید و یا رد خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان قبل از وقت است، تحقیقات در این مورد ادامه دارد و پاکستان براساس نتایج این تحقیقات موقف اش را در این رابطه اعلان خواهد کرد.

 

پاکستان در مورد حمایت این کشور از پروسهء گفتگوهای صلح بین حکومت افغانستان و طالبان گفته است:

“افغانستان کشور همسایهء پاکستان است و ما می خواهیم که در این کشور صلح و ثبات پایدار تامین شود.”

 

قاضی خلیل الله سخنگوی وزارت خارجهء پاکستان روز گذشته در اسلام آباد در مورد این ادعای حکومت افغانستان که ملا محمد عمر رهبر طالبان در سال 2013 میلادی در یک شفاخانه نزدیک شهر کراچی پاکستانوفات کرده است، از ارایه توضیحات خودداری کرد.

 

قاضی خلیل الله گفت، تحقیقات در مورد خبر مرگ ملا محمد عمر جریان دارد و بعد از اعلان نتایج این تحقیقات صحبت خواهد کرد.

 

در موراینکه مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان براین گروه چی تاثیر خواهد داشت، نصرالله ستانکزی استاد پوهنزی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل می گوید:

“به عقیدهء من در شرایط جنگ بطور کلی بالای روحیهء طالبان تاثیر منفی خواهد کرد، رهبری واحد آن ها خواهد شکست. یکی از مسایل که به تحریک اسلامی طالبان ضرر خواهد رسانید، اینست تعدادی از طالبان که نمی خواهند با حکومت افغانستان گفتگو کنند و یا با آنها در حکومت شریک شوند، بطور یقینی بسوی داعش خواهند رفت. بهر صورت در جنگ تغییرات خواهد آورد، اما اگر از لحاظ سیاسی بررسی شود، قبلاً مذاکره کننده گان طالبان یکدست مذاکره می کردند، اما اکنون برای آنها مشکل خواهد بود که مذاکرات اداره شده یکدست را پیش ببرند.”

 

آژانس خبری رویترز با نقل از یک منبع طالبان افغان که از آن نام نگرفته است، می نویسد که ملا اخترمحمد منصور معاون ملا محمدعمر به حیث رهبر جدید طالبان انتخاب شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار