افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 10 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

مذاکرات رسمی صلح با طالبان، امیدوار کننده است

مذاکرات رسمی نماینده گان حکومت افغانستان و طالبان در مری پاکستان برای ختم جنگ در کشورمان، یک گام مهم و امیدوار کننده خوانده شده است.

 

حاجی عزیز الله دین محمد رییس هیئت مذاکره کننده صلح از جانب حکومت افغانستان روز گذشته در یک نشست خبری در کابل گفت که در این نشست روی مسایل اساسی توافق صورت گرفته است.

 

به گفته آقای دین محمد، تامین صلح، تهیه فهرست خواست های دو طرف و برگزاری دور دوم این نشست پس از ماه مبارک رمضان از مسایل می باشد که روی آن توافق شده است:

 

” آغاز رسمی گفتگوهای رو در روی حکومت با طالبان که هر دو جانب گفتگوها را برای تامین امنیت پایه دار و صلح عادلانه با صداقت کامل به پیش برند، ازهر دو جانب موارد عمده و اساسی ومسایل قابل نگرانی فهرست شود و در نشست های آینده روی هر ماده آن با تفصیل گفتگو و موافقه صورت گیرد، و پس از عیدرمضان المبارک روی برگزاری نشست دیگر، موافقه شد که درآن نشست روی مکانیزم توقف خونریزی با تفصیل بحث صورت گیرد. ”

 

در نخستین نشست صلح که به تاریخ پانزدهم سرطان در پاکستان برگزار شد، شش تن از جانب حکومت افغانستان و سه تن به نماینده گی از شورای کویته و شبکه حقانی در آن اشتراک کردند.

 

هیئت اشتراک کننده افغانستان در این نشست می گوید که یگانه تلاش آنها اینست تا جنگ در کشور خاتمه یابد.

 

در این حال حکمت خلیل کرزی معاون هیئت مذاکره کننده صلح و معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان می گوید که بخاطر تامین صلح و پایان جنگ، حکومت آماده است تا در باره هر خواست طالبان بحث و گفتگو کند:

 

” ما با یک نیت نیک و صلاحیت خوب به آنجا رفته بودیم، ما هیچ گونه شرطی را وضع نکردیم، اما این را گفته ایم که در باره هر موضوع که قابل بحث باشد، حرف می زنیم ولو که مساله قانون اساسی باشد روی آن بحث می کنیم، اما در یک چوکات این بحث را به پیش بریم تا این بحث به یک پروسه برسد و آخرین هدف پروسه اینست که جلو خونریزی و جنگ در افغانستان گرفته شود و ما هیچ شرطی را به آنها وضع نکرده ایم، هر مساله را که آنها بخواهند ما آماده هستیم که رویش بحث کنیم، مساله بندی ها، حضور خارجی ها هر مساله که باشد، اگر آنها می خواهند که ما بندی های شان را رها کنیم، این کار را می کنیم، اما باید تضمین وجود داشته باشد که همین بندی فردا نمی رود یک فرد بی گناه را شهید نمی سازد. ”

 

آقای کرزی همچنان گفت که در این نشست با ملا اختر محمد منصور معاون تحریک طالبان بحث صورت گرفت که در ایام عید هیچ طرفی متوصل به خشونت نشوند.

 

پس از شکل گیری حکومت وحدت ملی در افغانستان تلاش های صلح شدت گرفت و در چند ماه گذشته در ناروی، قطر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و چین نشست های غیر رسمی به این منظور برگزار گردید و این بار پاکستان اولین مذاکره رسمی صلح را میزبانی کرد.

 

درحالیکه رییس جمهور اشرف غنی بارها گفته که در گفتگوهای صلح، دست آوردهای زنان محفوظ خواهد بود، هیئت مذاکره کننده با نماینده گان طالبان نیز اطمینان می دهد که در این گفتگوها به حقوق زنان توجه خاص خواهد شد.

 

فیض الله ذکی یک عضو هیئت مذاکرات صلح می گوید، درصورت که طالبان خواهان تعدیل قانون اساسی شوند، با آنان دراین خصوص بحث و گفتگو خواهد شد:

 

” مسایل تعدیلات احتمالی در قانونی اساسی اگر جانب مقابل آنرا مطرح می کند، قابل بحث است به استثنای مواد مربوط به فصل اول قانون اساسی که درآنجا روی جمهوری بودن نظام و اسلامی بودن آن تاکید می کند و به همین ترتیب اینکه در افغانستان هیچ قانون در مغایرت به اساسات دین مقدس اسلام تصویب شده نمی تواند و فصل دوم که مربوط به حقوق اساسی اتباع افغانستان است، اینها مورد مذاکره بوده نمی تواند و مورد تعدیل قرار گرفته نمی تواند. ”

 

با آنکه پاکستان از این مذاکرات پشتیبانی و میزبانی کرده، اما این کشور همواره متهم به عدم صداقت در همکاری با افغانستان بوده است.

 

در این حال هیئت مذاکرات صلح افغانستان می گوید که نخستین مذاکرات رسمی صلح با نماینده گان طالبان نسبت به گذشته متفاوت بوده و امیدواری وجود دارد که پاکستان به همکاری اش در این خصوص ادامه دهد.

 

برخی از کارشناسان افغان با درنظر داشت نقش نظارتی امریکا و چین از این مذاکرات، ابراز امیدواری کرده اند که این بار به پاکستان فرصت داده نخواهد شدکه بخاطر منافع اش در قبال افغانستان سیاست دو گانه را در پیش گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار