افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 25 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مدیریت عربستان رو به افول/ حوادث پی در پی برای حجاج در عربستان

حوادث امسال در حج نشان داد که مدیریت عربستان در امور حجاج رو به ضعف نهاده است. زیرا مقامات آل سعود روی موضوع یمن و تجاوز به این کشور متمرکز شده و عملا از مناسک حج غافل گردیده اند.

 

در سال های اخیر شاهد خطاهایی در سازماندهی و برگزاری مراسم حج بوده ایم تا جایی که حجاج هنگام ادای مناسک حج احساس امنیت نمی کنند و جان آنها همواره با خطر مواجه است.

 

حوادث پی هم در عربستان سعودی که نشاندهنده غفلت و سهل انگاری مسوولان این کشور است، باعث گردیده تا کنترول اوضاع امنیتی و اجتماعی از حیطه اختیارات عربستان خارج شده و هر روز شاهد فاجعه و حادثه مرگبار دیگری در این سرزمین باشیم.

 

بعد از اتفاقات خورد و کلانی که طی دوماه اخیر رخ داد، حادثه جرثقیل پیش آمد تا روز گذشته که شاهد این حادثه مرگبار در منا بودیم.

 

حوادث امسال در حج نشان داد که مدیریت عربستان در امور حجاج رو به ضعف نهاده است. زیرا مقامات آل سعود روی موضوع یمن و تجاوز به این کشور متمرکز شده و عملا از مناسک حج غافل گردیده اند.

 

این در حالی است که سالانه از 60 کشور جهان زایر به مسجد الاحرام می آیند تا مناسک حج را به جای آورند و این وظیفه عربستان است تا با پذیرایی مناسب خاطره خوشی از این سفر در ذهن حجاج ثبت نماید.

 

اگر عربستان پذیرنده حجاج است باید در همه امور مراقبت و نظارت داشته باشد و با وجود دستگاههای پیشرفته امروزی این امر به راحتی امکان پذیر است و این منطق که حجاج مقصر این حادثه مرگبار هستند قابل قبول نیست.

 

هنگامی که تریبون های آل سعود سرگرم تحریک مذهبی هستند، صداهایی که خواستار کشف و شناسایی کوتاهی های برگزار کنندگان سعودی مناسک حج می شود، شنیده نمی شود.

 

زمانی که نیروهای سعودی برای نابود کردن ملت مستضعف یمن به کار گرفته می شوند، شاهد خللی بزرگ در تحقق ساده ترین امور مربوط به امنیت و سلامت حجاج بیت الله الحرام هستیم.

 

فاجعه ای که هنگام رمی جمرات در منا رخ داد، یک مصیبت بزرگ برای حجاج بیت الله الحرام و مسلمانان جهان بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار