افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 29 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مختصری از کارنامه کاری والی پیشین غزنی

اهالی غزنی خواسته و نا خواسته از روش بکار گیری والی پیشین غزنی (موسی خان اکبر زاده) به شدت انتقاد داشته و آنرا بی کفایت و متقلب می خواندند تا روزگار چرخی زد و این طالب الاصل دولت نما را از آنان گرفت.

 

در این میان از تمام فساد های اداری، اخلاقی و غارت ها و خیانت های این مردک که بگذریم او در آخرین روزهای رفتن اش دوستان صمیمی اش را که از آنها به عنوان قاتلین افراد بیگناه و عاملین ده ها انتحار و انفجار در نواحی مختلف غزنی تعبیر می شد اما درحقیقت شریک آخور دولتی اکبر زاده بودند لذا با رفتن اش آنان را نیز از چهار دیواری محبس غزنی در یک شب تاریخی و طی یک عملیات کاملا سازماندهی شده به بهای جان ده ها تن از سربازان از جان بیخبر و مسوولین محبس، به دیار تحت کنترول طالبان فرستاد تا در نبودش کسی متعرض حال آن جنابان نشود و خودش با کوله بار از خیانت و جرم و قتل دزدی و غارت بیت المال و فروش اطلاعات و … رخت سفر بست و با استقبال تعدادی موزه پاکان دیار غزنه را ترک گفت که کاش این جهان را ترک گفته بود.

 

اما دیری بپایید که زمزمه های (جاء المجاهد – جاء المبارز – جاء قاتل الطالب و الداعش – جاء اهل الصدق و الثبات و….) فضای آکنده از غبار ترس و وحشت دیار پر شرو شور غزنه را مزین ساخت و به اهالی آنجا قوت قلب نسبی و امید چند روزه ای بخشید.

درپی این زمزمه ها، فیسبوک و تویتر و رادیو و تلویزیون و…. ما را با چهره و نام این مجاهد پر آوازه و خوش اقبال (شمالی) آشنا ساخته و مختصری از کارنامه های قبلی اش را دریافتیم.

او تاجک تبار (شمالی) است که امان نام دارد با پیشوند محمد و حمیمی تخلص می نماید (مختصری از کارنامه قبلی اش) با ورود این خوب نمای مجهول الباطن بیشتر از ده روز وظایف تمامی کارکنان ادارات دولتی مرکز غزنی شبه تار جنبانی می ماند که گویا در انتظار بادی سقوط دهنده ی نشسته و از فردایش خبری نیست.

 

منصوبین ادارات دولتی از سرپرست دیروز ولایت (معاون والی سابق) گرفته تا چای دار باش های کودکستان تحت حمایت کار و امور اجتماعی، همه هنگام ترک اداره با چهره های منقبض و قدم های سنگین و دلهره ی مختلف النوع با آخ و اوه های هزار قسمی از اداره ی مربوطه اش راهی خانه های رهایشی شان می شدند و با دل شکسته و نگاهی عمیق به تابلوی سر دروازه ی اداره اش که گویا فردا دیگر آنجا نخواهد بود به منزل شان بر می گشتند.

 

اما چند روزی نگذشت که این نا آشنای مجاهد نما با عزل و نصب های اندکی شروع به کار کرد و در روزهای نخستین اش با پخش آوازه ی (گنگی) که گویا شهر غزنی در معرض حمله ی سنگین طالبان خواهد بود با ایجاد فضای نا بسامان امنیتی سبب شد تا مردم شدیدا خودرا در معرض خطر دیده و هرکه پای گریز دارد راهی کابل و ولایات امن تر دیگر شوند ولو به هرقیمتی که تمام شود.

 

این آوازه با لینجر دوانک های نیروهای امنیتی و تک فیر های بدون هدف آنان و بسته شدن شاه راه کابل قندهار و راه های مواصلاتی دهات نزدیک به شهر غزنی و تعطیل شدن بازار شهر غزنی گویا به واقعیت تبدیل شده بود مرکز غزنی حکومت نظامی بود و کار بجای رسید که خیلی از ساکنین غزنی از هر راه ممکن حتی با افزایش کرایه انتقال آنان از فی نفر دو صد افغانی به فی نفر یک هزار افغانی آنجا را ترک گفتند.

 

زمانی نگذشت که در یگ شبی نطاق تلویزیون غزنویان با لهجه ی قاطع و امید وار کننده ی مخاطبین اش را بشارت داد و وضعیت امنیتی شهر را مساعد خواند و از خنثی کردن حمله ی مخالفین دولت خبرداد و مردم را به برگشتن به زندگی عادی فرا خواند و این موفقیت را مرهون تلاش شبانه روزی سربازان امنیتی به فرماندهی والی غزنی دانست. درست همین جا بود که حمیمی شهره ی شهر شد و صاحب دلهای مردم ساده لوح و زود باور غزنی.

 

دیری نگذشت که دست اش تا به آرنج در فساد غرق شده و حس قوم و تبار پرستی اش گل کرد و تمامی آزمون های رقابتی بست های ادارات دولتی را که ازقبل در جریان بود و هنوز نا تمام، یک شبه تمام کرد و هر گاو و خری را که خود با مخ عیبی خویش تشخیص داد گماشت و اینگونه به خرد و منطق و معرفت و علم و زحمات و انسانیت صدها غریب و بیکار و برحق و شایسته توهین نمود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار