افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

مخالفت شدید والی بلخ با پایگاه های نظامی آمریکا در افغانستان

نشستی دو روزه با حضور تمامی رئیسان شوراهای ولايتی كشور برای بررسی برنامه های انتقال مسؤوليت های امنيتی به نيروهای افغان، چگونگي رسيدن به صلح و زندگی مسالمت آميز و نقش شوراهای ولايتی در بخش حكومتداری محلی در ولایت بلخ برگزار شد.
والی بلخ در این نشست دو روزه گفت: هر كشوری كه پايگاه همیشگی كشور ديگری را در خاك خود می پذيرد، اين کار نشان دهندۀ ضعف و ناتوانی آن كشور است.
وی می افزاید: به جای انديشيدن ايجاد پايگاه های نظامی كشورهای خارجی در افغانستان بايد برای توانمندسازی نيروهای امنيتی افغان تلاش شود.
والی بلخ تاکید می ورزد که اگر انتقال مسؤوليت های امنيتی همزمان با دادن صلاحيت های اداری انجام نشود و نیز نيروهای امنيتی تقويت نگردند، اين برنامه با ناكامی روبرو خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری آوا به نقل طلوع نیوز، والی بلخ در این نشست از امضاء پيمان راهبردی افغانستان با ایالات متحد امریکا پشتيبانی كرده اما با ايجاد پايگاه های نظامی دایمی در كشور مخالفت می كند.
والی بلخ، عطا محمد نور گفت: «من منحیث یک افغان میگویم که برای افغانستان، پایگاه دایمی نظامی از ابر قدرت ها ضرورت نیست، مگر اینکه ما ذلیل شدن و حقیر شدن را قبول کنیم ، دست نگر پایگاه نظامی بوده باشیم، جیب نگر پایگاه نظامی بوده باشیم و به زبان و تصیمیم اش همیشه بنگریم و آن ملت که پایگاه نظامی دایمی کشور خارجی را قبول میکند به یاد داشته باشید که ذلیل میشود.»
والی بلخ گفت: با وجود آنكه برنامۀ انتقال مسؤوليت های امنيتی در شماری از بخش های كشور عملی شده است، اما اگر وعده های كه در اين زمينه داده شده است عملی نشود اين برنامه در دراز مدت با چالش روبرو خواهد شد.
والی بلخ تاكيد می وزرد كه برای عملی شدن موفقيت آميز برنامۀ انتقال مسئووليت های امنيتی و نيز تامين ثبات پايدار در كشور نياز است تا كميسيون آسيب شناسی تعيين شود تا زمينه های آسيب پذيری در كشور را شناسایی و از ميان بردارند.

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار