افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 1 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

مخالفت بی بی گل غنی با استفاده از برقع

رولا سعاده غنی یا “بی بی گل غنی”، بانوی اول کشور طی سخنانی قانون منع استفاده از نقاب یا برقع را در اماکن عمومی که مجمع ملی فرانسه تصویب کرده است، تایید اما از پوشش‌های اسلامی رایج شامل روسری دفاع کرد.

همسر محمد اشرف غنی یا “رییس جمهور احمدزی”، تاکید کرد من با سیاست فرانسه که استفاده از نقاب یا برقع را در اماکن عمومی منع کرده است، کاملا موافق هستم چرا که معتقدم این دو نوع پوشش شبیه چشم بند هستند.

نقاب و برقع که رسانه‌های غربی از آن به عنوان پوشش کامل یاد می‌کنند، صورت فرد را به طور کامل پنهان می‌کند. در قانون مصوب مجمع ملی فرانسه در سال ۲۰۱۰ تصریح شده است هیچ کس حق ندارد در اماکن عمومی چهره خود را بپوشاند و اگر این قانون را نقض کند به پرداخت جریمه ۱۵۰ یورویی محکوم خواهد و در مواردی نیز مجبور خواهد شد یک دوره آشنایی با حقوق و وظایف شهروندی را سپری کند. مجمع ملی فرانسه همچنین در سال ۲۰۱۴ قانونی تصویب کرد که به موجب آن استفاده از حجاب در مدارس و موسسات تحصیلی این کشور ممنوع است.

بانوی اول کشور با تاکید بر اینکه با حجاب معمول که شامل روسری می‌شود و میلیون‌ها زن افغانستانی نیز از آن برای پوشاندن موهای خود استفاده می‌کنند، مخالف نیست، اظهار داشت: یادم هست تمام دختران جوانی که در آن زمان در کلاس‌های درس دانشگاه آمریکایی بیروت شرکت می‌کردند، روسری داشتند و این مساله برای هیچکس تعجب آور نبود.

همسر رییس جمهور افزود: زمانی که بحث بر سر پوشش اسلامی در فرانسه شروع شد، کمی متعجب شدم. به نظر می‌رسد خیلی‌ها حافظه قویی ندارند. در پاریس که غالب اوقات هوایی بارانی دارد، زنان از روسری استفاده می‌کردند و این نوع پوشش مد شده بود.

بی بی گل غنی همچنین گفت: اگر کسی می‌خواهد از روسری، لباس‌های بلند که تا مچ دست و پا را می‌پوشاند، استفاده کند مسلما انگیزه‌های مذهبی دارد و این به هیچ وجه زننده و آزاردهنده نیست.

درباره محترمه بی بی گل باید گفت: خانم رولا سعاده غنی که نامش بار هویتی لبنانی، مسیحی، عربی داشت، پس از بانوی اول شدن افغانستان نام خود را به بی بی گل که نامی شناخته‌شده و رایج در میان افغانستانی‌ها است و بار هویتی دینی دارد، تغییر داد تا خود را مانند همسرش اشرف غنی طرفدار ادغام هویت‌های قومی و فرهنگی در فرهنگ بزرگ‌تری به نام “افغان” نشان دهد.

هرچند هنوز گفتگویی که از ایشان نشر شده که در آن گفته بود “به اعتقاد من بانوان افغانستان تحت فشار به دین اسلام گرویده اند چون راه دومی نداشته اند. اگر آیین مسیحیت به خوبی برای آنان تشریح شود، شک ندارم بیش از نیمی از آنان به این دین خواهند گروید”، جای شک و تردید درباره ی تفکرات این بانو را زیاد می کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار