افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 5 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

مخالفت امریکایی ها با تعهدات بلند مدت واشنگتن در افغانستان

یک نظرسنجی تازه نشان می دهد که بیشتر امریکایی ها خواستار خروج نیروهای این کشور از افغانستان، و در عین حال مخالف تعهدات درازمدت امریکا برای تقویت اقتصاد و امنیت افغانستان هستند.
در نظر سنجی که توسط خبرگزاری رویترز انجام شده، آمده است که بیشتر امریکایی ها با حضور بخشی از نیروهای این کشور، برای آموزش نیروهای امنیتی و انجام عملیات علیه القاعده، موافقت نشان داده اند.
بر اساس این نظر سنجی، 57 درصد اشتراک کنندگان، خواستار حفظ نیروهای امریکایی در افغانستان به منظور کمک به آموزش نیروهای افغان شده اند.

این نظر سنجی همچنان نشان می دهد که شش نفر از هر ده شهروند امریکا، گفته اند که علاقمند هستند تا ایالات متحده امریکا، نیروهایش را برای انجام عملیات علیه القاعده در افغانستان نگه دارد.
کریس جکسون، مسوول این نظرسنجی گفته است، اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که امریکایی ها خواهان خاتم مساله افغانستان هستند.
آقای جکسون گفت:” امریکایی ها می خواهند که قضیه افغانستان را خاتمه دهند، اما به عقیده امریکایی ها، این موضوع باید طوری ختم شود که آنان بازنده نه بلکه برنده میدان اعلام شوند.”
این نظرسنجی چند روز پس از آن انجام شده است که رییس جمهور امریکا به مناسبت یک سالگی کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده به طور غیر مترقبه به افغانستان سفر کرد.
در این سفر آقای اوباما موافقت نامه استراتژیک با افغانستان را در کنار حامد کرزی همتای افغانستانی اش به امضا رساند.
اوباما در جریان این سفر با اشاره به خروج سربازان امریکایی از افغانستان گفت که جنگ افغانستان باید مسوولانه خاتمه داده شود.
تقاضا برای خروج
تقریبا دو سوم از 776 شهروند امریکا که در نظرسنجی انترنتی خبرگزاری رویترز اشتراک کردند، می گویند، آنان نمی خواهند واشنگتن متعهد به کمک های دراز مدت در امر پیشرفت های امنیتی و اقتصادی در افغانستان باشد.
در همین حال، 77 درصد پاسخ دهندگان، خواستار خروج نیروهای جنگی امریکایی به استثنای مربیان نظامی و نیروهای ویژه این کشور، تا پایان سال 2012 از افغانستان شده اند.
تقریبا 73 درصد این افراد، گفته اند که نمی خواهند امریکا پایگاه دایمی در افغانستان داشته باشد.

در حال حاضر بیش از 130 هزار سرباز خارجی در افغانستان حضور دارند که 99 هزار نفر آنان را نظامیان امریکایی تشکیل می دهد.
مخالفت شماری از شهروندان امریکا، با تعهدات بلند این کشور با افغانستان در حالی صورت گرفته که قرار است تا چند روز دیگر نشستی به میزبانی امریکا در شهر شیکاگو این کشور برگزار شود.
انتظار می رود که در این نشست همکاران جهانی افغانستان به شمول امریکا، روی نحوه تامین مصارف نیروهای امنیتی افغانستان متعهد شوند.
بحث تمویل مصارف نیروهای نظامی افغانستان از دغدغه های اصلی دولت و متحدان جهانی اش به شمار می رود .
مقام های امنیتی افغانستان گفته اند که مجموع مصارف نیروهای امنیتی در یک سال، به 5 میلیارد دالر می رسد.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار