افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 11 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

محمد نذیر احمدزی: امریکا و چین بالای پاکستان فشار وارد نمایند

هیئت اداری ولسی جرگه افغانستان در باره نشست چهار جانبه در خصوص صلح در اسلام آباد اظهار خوشبینی می کند.

با آنکه تلاش های گذشته در رابطه به صلح افغانستان نتیجه لازم نداشته است، اما حضور نماینده های چین و امریکا در نشست چهار جانبه اسلام آباد خوشبینی های را ایجاد کرده که ممکن این بار صلح در افغانستان تأمین شود.

هیئت اداری ولسی جرگه افغانستان حضور نماینده های چین و امریکا را در نشست چهار جانبه اسلام آباد در باره صلح مهم دانسته اظهار امیدواری می کند که این نشست نتیجه مثبت در پی داشته باشد.

محمد نذیر احمدزی معاون دوم این جرگه روز گذشته گفت که امریکا و چین می توانند بالای پاکستان فشار وارد نمایند تا این کشور در خصوص صلح افغانستان همکاری صادقانه داشته باشد.
وی گفت:
“پیش از این هم نشست های برگزار شده است اما نه این اندازه که در آن دو کشور پُر قدرت مانند چین و امریکا حضور داشته باشند اینها می توانند بالای هر دو کشور فشار وارد کنند تا آنان را برای صلح آماده سازند بناءً این نشست با نشست های دیگر متفاوت است و ما خوشبینی داریم که این نشست نتیجه یی در پی خواهد داشت.”

قرار است امروز دوشنبه نشست چهار جانبه میان افغانستان، پاکستان، چین و ایالات متحده امریکا به هدف آغاز گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح، در اسلام آباد برگزار گردد.

مقامات می گویند، در این نشست حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه رهبری هیئت افغانی را به عهده دارد و از جانب پاکستان اعزاز احمد چوهدری معین وزارت خارجۀ این کشور اشتراک خواهد کرد.

از سوی هم کارشناسان افغان با ابراز خوشبینی به این نشست به حکومت افغانستان پیشنهاد می کنند که باید این نشست را به گونه درست و همه جانبه رهبری کند.

روح الله امین یکی از این کارشناسان در این مورد چنین گفت:

“من بعنوان یک شخص خوشبین هستم، من خوشبینی ام را اضافه می کنم به اینکه باید ما یک رهبری خوب داشته باشیم که بتواند این روند را در همین جلسه چهار جانبه و بعد از آن تعقیب در افغانستان منطقه عهده دار شود و فقد اکتفا نکنند به اشتراک در نشست ها و گوش دادن به حرف ها.”

اما مردم عام در مورد نشست چهار جانبه در باره صلح افغانستان نظریات مختلف دارند.

برخی ها با در نظر داشت نسشت های قبلی در مورد صلح به این باور اند که این نشست نیز بی نتیجه خواهد بود.

اما شماری دیگر خوشبین هستند که نشست چهار جانبه بتواند باعث تأمین صلح در افغانستان شود:

“نشست که تحت نام صلح برگزار می شود امیدوار هستم که با آن صلح در افغانستان تامین شود.”

“ما با پاکستان صلح نداریم اول باید با حلقات داخلی خود صلح کنیم با آنها که صلح شود طالب خود بخود حاضر به صلح می شود ما که با یک شاخه صلح کنیم بخش های دیگر باقی می ماند.”

در عین حال مشرانو جرگه افغانستان نیز در نشست عمومی روز گذشته این جرگه روی نشست چهار جانبه در اسلام آباد بحث کرد و شماری از سناتوران گفتند که در گفتگو های صلح باید چهره های تأثیر گزار و کارا اشتراک کنند تا نتایج مطلوب بدست آورند.

مقامات افغان می گویند که در نشست چهار جانبه در اسلام آباد نماینده های طالبان مسلح حضور نخواهند داشت اما آنان می گویند که در این نشست زمان و چگونگی گفتگو با طالبان مسلح مشخص می شود.

حکومت و مردم افغانستان امیدوار اند که این بار پاکستان با روند صلح کشور همکاری صادقانه کند و طالبان را وادار سازد تا حاضر به گفتگو با حکومت افغانستان شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار