افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 7 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

محقق به حکومت هشدار داد!

محقق

محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیهء حکومت نیز در این رابطه هُشدار داده است، که اگر پروژه توتاپ از طریق بامیان عملی نشود، همکاری اش با حکومت را متوقف می‌کند.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در ارتباط به تغییر مسیر پروژه توتاپ از طریق سالنگ ابراز نگرانی کرده است.

یک عضو دفتر مطبوعاتی سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری که بخاطر حساسیت سیاسی این مسئله از افشاء نامش خودداری کرد گفت، از اینکه حکومت افغانستان تا سال ۲۰۳۲ میلادی در مناطق مرکزی افغانستان مانند بامیان هیچ گونه پروژه انکشافی را در پلان ندارد، روی این دلیل مردم در مناطق مرکزی می‌خواهند که پروژه برق توتاپ از بامیان بگذرد.

به گفتهء این مقام، مردم بامیان باور دارند که اگر پروژه توتاپ از مناطق آنها بگذرد، پروژه های بزرگی دیگر می‌توانند، فعال گردند.

او استدلال می‌کند که در اعمار این پروژه از طریق بامیان معادن آهن و سنگ ذغال قرار داشته و با تمدید انرژی برق از این مسیر امکانات عملی شدن پروژه های زیادی دیگر در این مناطق موجود اند.

گزارش ها حاکی از آن اند که محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیهء حکومت نیز در این رابطه هُشدار داده است، که اگر پروژه توتاپ از طریق بامیان عملی نشود، همکاری اش با حکومت را متوقف می‌کند.

این عضو دفتر مطبوعاتی سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افزود، معاون رئیس جمهور و معاون رئیس اجرائیه هر دو در جریان بحث روی این مسئله در کابینه افغانستان تأکید کردند، اما در زمینهء تغییر در مسیر این پروژه موافقه صورت نگرفت.

به گفتهء وی اکنون این موضوع به یک مسئله جدی ملی مبدل شده است.

توتاپ پروژه انتقال برق وارداتی ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان، ازبکستان و تاجکستان از راه افغانستان به پاکستان بوده و گفته می‌شود که در عملی کردن این پروژه از راه سالنگ نیز مشکلات تخنیکی و امنیتی وجود دارد.

ولی وزیر انرژی و آب افغانستان چند روز قبل گفت، کمپنی فیشنر جرمنی برای اولین بار مسیر بامیان را برای تطبیق پروژه توتاپ سروی کرده بود.

اما پس از آن مسیر سالنگ در سال ۲۰۱۳ میلادی به خواست تمویل کننده‌گان برای تطبیق این پروژه مؤثر خوانده شده و کابینه افغانستان در نشست اخیر خود روی این مسیر تأکید کرد.

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب افغانستان گفت که بانک انکشاف آسیایی تعهد کرده است که انتقال ۳۰۰ میگاوات برق را از طریق پشته سرخ ولایت پروان به بامیان تمویل می‌کند.

در این حال هزاران تن از مردم و فعالین مدنی بامیان طی یک مظاهره مسالمت آمیز مخالفت خود را از تصمیم اخیر کابینه حکومت افغانستان مبنی بر تغییر مسیر پروژه توتاپ اعلام کردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار