افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 18 اکتبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

محفل آجندای ملی مصونیت غذایی و تغذیه و اعلان شمولیت افغانستان در حرکت جهانی توسعه خدمات تغذی برگزار شد

محفل آجندای ملی <a href=

این محفل با اشتراک رییس اجراییه، معاون دوم ریاست اجراییه،  شمار زیادی از وزرای کابینه دولت، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد، سفرای کشورهای دوست، روسای سازمان ها و نهادهای مرتبط به سازمان ملل متحد در تالار مرکز رسانه های حکومت برگزار شد.

رییس اجراییه در سخنرانی خود شمولیت افغانستان به حیث شصتمین عضو حرکت جهانی توسعه خدمات تغذی را گام موثر در همصدا بودن افغانستان با جهان دانست و از توجه جدی دولت برای ایجاد مصئونیت غذایی وحمایت از مردم کشور یاد آوری کرد.

سپس سرپرست وزارت زراعت کشور سخنرانی نموده و در بخش از صحبت هایش ابراز داشت: راه اندازی این برنامه میتواند در جهت حاصل نمودن اطمینان از موجودیت مواد غذایی کافی برای مردم- بهبود وضعیت اقتصادی ودسترسی فزیکی مردم به مواد غذایی -اطمینان از تامین مواد غذایی در طول سال به خصوص درشرایط  دشوار- بهبود رژیم غذایی بهتر و استفاده مواد غذایی کافی بویژه توسط زنان و اطفال، که وزارت زراعت متعهد به ادامه تلاشهای پیگیردرجهت تولیدات با کیفیت زراعتی ومالداری دولت افغانستان را کمک کند.

وزیر زراعت کشور افزود وزارت زراعت متعهد به ادامه تلاشهای پیگیر در جهت تولیدات با کیفیت زراعتی ومالداری – به خاطر ایجاد مصوونیت غذایی و توسعه خدمات تغذی در کشور میباشد. محصولات زراعتی و مالداری در ذات خود منابع اصلی مواد غذایی بوده و باعث کاهش فقر و بهبود مصئونیت غذایی و تغذیه در کشور شده در ضمن شرایط اقتصادی خانواده را نیز بهبود می بخشد.

متعاقبن محترم فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه و نماینده های سازمان های جهانی حاضر در این برنامه صحبت نموده و شمولیت افغانستان در حرکت جهانی توسعه خدمات تغذی را در جهت بهبود تغذیه سالم و مبارزه با فقر گام موثر عنوان نمودند.

افغانستان یکی از کشور های فقیر با درجه 154 ازمجموع  159 کشور جهان میباشد. براساس دریافت سروی سال 2014 از شرایط زندگی مردم افغانستان، 39 فیصد خانواده ها به مشکلات عدم مصونیت غذایی در فصل قبل از حاصل براداری مواجه هستند.

برنامه جدید توسط 12 ارگان به شمول وزارت های دولتی و سازمان های مرتبط به آن عملی میشود که نقش وزارت زراعت و صحت عامه کلیدی می باشد.سکرتریت این برنامه را دفتر مقام ریاست اجرائیه به عهده دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار