افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 7 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

محرومیت بیش از ۳ میلیون کودک افغان از آموزش سواد

صندوق وجهی حمایت از اطفال سازمان ملل متحد یا یونیسف می گوید که حدود سه و نیم میلیون کودک به طور کامل در افغانستان از آموزش سواد بی بهره مانده اند که حدود شصت درصد شان را دختران تشکیل می دهد.

 

داکتر بالاجی معاون اداره یونیسف برای افغانستان روز گذشته گفت که آنها در تلاش هستند تا از طریق مکاتب محلی زمینه آموزش های سریع تعلیم را برای اطفال که از رفتن به مکتب باز مانده اند، مساعد سازد.

 

داکتر بالاجی می گوید که نبود معلمین اناث و امنیت دو عامل عمده است که جلو مکتب رفتن دختران را گرفته است.

 

وی گفت:

 

“شمار دختران در مقایسه به پسران در مکاتب بسیار اندک است. حدود سه و نیم میلیون کودک به طور کامل از آموزش سواد بی بهره مانده و از مکتب دور اند که حدود شصت درصد شان را دختران تشکیل می دهد و یگانه عامل عقب ماندن دختران در عرصه آموزش نبود معلمین اناث است.”

 

به گفته بالاجی از سال ۲۰۰۱ بدین سو در تمام افغانستان تعداد اطفال که به مکتب می روند از نه صد هزار به هشت و نیم میلیون افزایش یافته است اما هنوز هم زمانی زیادی نیاز است تا مشکلات در این بخش بطور کلی از بین برود.

 

یونیسف می گوید که بسیاری دختران در مناطق مرکزی، جنوب و شرق افغانستان از نعمت سواد محروم مانده اند.

 

از سوی هم وزارت معارف افغانستان می گوید که جنگ ها و رسم رواج های اجتماعی جلو مکتب رفتن دختران را گرفته است و آنان تلاش دارند به اساس برنامه ها در مکاتب محلی برای دختران زمینه آموزش را فراهم کنند.

 

مجیب مهرداد سخنگوی این وزارت روز گذشته گفت که در حال حاضر حدود دو صد هزار کودک در مکاتب محلی مصروف آموزش سواد اند که در آینده این برنامه گسترش میابد.

 

وی افزود:

 

“جنگ و ناامنی می تواند که یکی از دلایل باشد که خانواده ها دختران خود را به مکتب اجازه ندهند، وزارت معارف در همکاری با موسسات بین المللی شمار از این کودکان را به این دلایل بیرون از مکتب ماندن اینها را تحت پوشش آموزش خود قرار داده بیش از دو صد هزار نفر تحت این آموزش ها قرار دارند در سرتاسر افغانستان و شماری از دخترانیکه از مکتب محروم مانده اند در مکاتب محلی ما مشغول درس استند.”

 

آقای مهرداد می افزاید که حدود سی درصد معلمین اناث در مکاتب تدریس می کنند اما تلاش ها جریان دارد که این رقم افزایش یابد و این کار برای دختران که از آموزش محروم اند، زمینه فراگیری درس را مهیا می سازد.

 

وزارت معارف افغانستان در حالی از مساعد ساختن زمینه های آموزشی برای دختران حرف می زند که موضوع اتهامات مکاتب خیالی، معلمین خیالی و شاگردان خیالی پا برجا مانده است.

 

در این حال کمیسیون معارف و تحصیلات عالی ولسی جرگه با ابراز نگرانی می گوید که اگر برای دختران کشور زمینه آموزش میسر نگردد در آینده نبود کدر های زن چالش های جدی را به میان خواهد آورد.

 

ساهره شریف نماینده ولایت خوست و عضو این کمیسیون در ولسی جرگه در این مورد گفت:

 

“نگرانی بسیار زیاد دارم که وزارت معارف زمینه آموزش سواد را برای زنان مساعد نساخته، موجودیت زنان تعلیم یافته در قدم نخست در سطح ساخت خانواده، جامعه و دولت موثر است و این مسئله نگران کننده است.

 

امیدوار استم دولت موضوع سواد خانم ها را در اولویت های کاری خود قرار دهد.”

 

خانم شریف تأکید می ورزد که در حال حاضر موانع فرهنگی در بیشتر مناطق از بین رفته و اندکی مردم با مکتب رفتن دختران مخالفت دارند پس حکومت باید مشکلات امنیتی کشور را برطرف نماید.

 

کارشناسان انتقاد دارند که حکومت طی دو سال به اختلافات سیاسی مصروف است و به مسایل حیاتی مانند آموزش و تعلیم توجه نکرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار