- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

محترم اندیشه به ایالت بلوچستانِ پاکستان رفت

معین اداره و منابع وزارت امور خارجه

معین اداره و منابع وزارت امور خارجه به ایالت بلوچستان جمهوری اسلامی پاکستان سفر کرد.

داکتر نصیر احمد اندیشه معین اداره و منابع وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم نود و هشتمین سالروز استرداد استقلال کشور که در مقر جنرال قونسلگری ج.ا.ا مقیم کویته ترتیب گردیده بود اشتراک ورزید.

در این مراسم داکتر محمد خان اچکزی والی ایالت بلوچستان، وزرای ایالتی، روسای احزاب عوامی نیشنل، پشتونخوا ملی عوامی، بلوچستان نیشنل پارتی، جمهوری وطن پارتی، پاکستان پیپلز پارتی، مسلم لیگ و احزاب تاثیر گذار ایالت بلوچستان، دیپلوماتان خارجی مقیم کویته، وکلای ایالتی و مرکزی پارلمان، مسوولین سازمان UNHCR، نمایندگان مؤسسات خارجی و داخلی، تعداد زیادی از متنفذین اقوام، نویسندگان، سیاستمداران ایالت بلوچستان و نمایندگان مهاجرین افغان و معارف اشتراک ورزیده بودند.

داکتر اندیشه، در جریان سخنرانی خویش در مورد مبارزه با تروریزم، گسترش روابط سیاسی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی میان افغانستان و پاکستان یادآوری نموده از استقبال گرم حکومت و مردم بلوچستان، مهاجرین افغان و جنرال قونسلگری ج.ا.ا مقیم کویته ابراز قدر دانی نمود.

در ادامه، آقای داکتر محمد خان اچکزی سخنرانی نموده، نود و هشتمین سالروز استرداد استقلال افغانستان را برای دولت و مردم افغانستان تبریک و تهنیت ابراز داشت. موصوف ضمن تقبیح اعمال تروریستی و افراط گرایی آن را خطر جدی سد راه پیشرفت هر دو کشور همسایه خواند. همچنین با یادآوری از مشترکات فرهنگی، مذهبی و دینی مردم افغانستان و پاکستان، ملت های هر دو کشور را  برادر همدیگر بیان نمود.

بعداً، از جانب شاگردان مکاتب افغانی ترانه های ملی و میهنی سروده شد و مقالات، شعرها،آهنگ های میهنی و اتن ملی تقدیم گردید.

در این سفر، معین وزارت امور خارجه با نمایندگان مهاجرین افغان مقیم ایالت بلوچستان ملاقات نموده و در راستای رفع مشکلات شان در چارچوب صلاحیت های جنرال قونسلگری افغانی در آن ایالت هدایات لازم دادند.

گفتنیست که در مجالس جداگانه، معین وزارت امور خارجه با والی ایالت بلوچستان، تعدادی از وزرای آن ایالت و با شماری از روسا و مسوولین اتاق تجارت ایالت بلوچستان ملاقات نموده و در مورد روابط تجارتی، اقتصادی و ترانزیتی میان دو کشور صحبت های همه جانبه صورت گرفت.