افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 3 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

محب الله خیر: مردم باید بالای داکتران خود اعتماد کنند!

محب الله خیر رئیس طب معالجوی وزارت صحت عامه می گوید با ایجاد شفاخانه های عصری مردم نیز باید بالای داکتران خود اعتماد کنند.

 

با آنکه شکایات زیادی در مورد معالجه بی کیفیت و نبود امکانات کافی در بخش معالجه در داخل کشور وجود دارد، اما مسئولین وزارت صحت عامه ادعا می کنند که افغانستان هم اکنون قادر به معالجه بیماری های پیچیده است.

 

مقامات این وزارت که به روز گذشته در کابل از خدمات شفاخانه خصوصی امیری کمپلکس در عرصه علاج بیماری قلبی سخن می گفتند تأکید نمودند که شفاخانه های زیادی وجود دارد که نیاز مراجعه به کشور های خارجی جهت تداوی را کاهش داده است.

 

محب الله خیر رئیس طب معالجوی وزارت صحت عامه می گوید با ایجاد شفاخانه های عصری مردم نیز باید بالای داکتران خود اعتماد کنند.

 

وی گفت:

 

” امروز خوشبختانه کشور ما و شما، وزارت صحت عامه توانمندی این را پیدا کرده که اکثریت بتالوژی ها و امراض را در کشور ما توسط دست داکتر خود شما مداوا شود و یک تعدادی که به تداوی به خارج می روند جلوگیری آن مشکل است ولی داکتر شما لایق است و آن خدماتی که در کشور تان است بخاطرش به کشور های دیگر نروید.”

 

آقای خیر می گوید که هم اکنون میلیون ها دالر سرمایه برای معالجه از افغانستان خارج می شود که این کار باعث زیر سوال رفتن داکتران افغانستان در مقابل داکتران خارجی می گردد.

 

در حالی که از معالجه عصری در افغانستان اطمینان داده می شود که شماری زیادی از افغانان معالجه بیماری های جدی را در داخل کشور غیر ممکن می دانند.

 

آنان می گویند، در تشخیص امراض در داخل کشور مشکلات زیادی وجود دارد، دوا ها بی کیفیت است اگر چه اعلانات امکانات پیشرفته خدمات صحی در داخل کشور داده می شود اما از آن استفاده نمی شود.

 

مسئولین شفاخانه امیری کمپلکس هم تا حدی این مشکلات را تائید می کنند اما می گویند با همین امکانات دست داشته در شش ماه گذشته بیش از پنجصد بیمار قلبی را معالجه کرده اند.

 

میرویس امیری رئیس این شفاخانه به رسانه ها گفت، تلاش می کنند تا این مرکز را به یکی از مراکز مهم امراض قلبی در سطح منطقه مبدل سازند.

 

وی گفت:

 

“تقریباً در شش ماه عملیات قلب از صد اضافه شده نه تنها از صد اضافه شده بلکه موفقانه هم اجرا شده و در پهلوی آن تقریباً از چهارصد بالاتر انجیوگرافی و انجیو پلاستیک هم انجام گردیده که ما در آینده کوشش می کنیم عملیاتی را انجام دهیم که در سطح منطقه بی رقیب باشیم.”

 

آقای امیری می افزاید، هم اکنون نه تنها معالجه بیماری های قلب در افغانستان ممکن است بلکه نسبت به خیلی از کشور های همسایه هزینه کمتر بر میدارد.

 

برخی از مریضان بستری در این شفاخانه می گویند گه قادر به رفتن بیرون از کشور نبودند و فعلاً از معالجه خود در داخل کشور راضی هستند.

 

یکتن در مورد گفت:

 

” دخترم وقتی تولد شد همین بیماری را داشت، قبلاً داکتران گفته بودند که اصلاً در داخل کشور امکان تداوی مرض قلبی وجود ندارد بسیار پریشان بودیم نا امید شده بودم هفت ماه میشد که در سره میاشت راجستر نموده بودم حالا موفق شدیم.”

 

با آنکه تعداد دقیق مبتلایان به بیماری های قلب در داخل کشور معلوم نیست، ولی در این اواخر اکثریت شفاخانه ها شعبه های برای معالجه بیماری های قلب افتتاح کرده اند.

 

قبل از این در کابل شفاخانه فرانسویان در این بخش شعبه خدمات افتتاح کرده بود که گفته می شود امکانات معالجه تقریباً صد هزار مریض را در سال داشته باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار