افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 27 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

محبوس شدن والی و قوماندان امنیه سابق نورستان

مسئولان در اداره مبارزه با فساد اداری در لوی سارنوالی می گویند که شماری از مقام های پیشین ولایت نورستان به شمول جمال الدین بدر والی پیشین، در اختلاس میلیون ها افغانی معاش ماموران پولیس مجرم شناخته شدند.

غلام دستگیر رنجبر رییس عمومی مبارزه با فساد اداری در لوی سارنوالی نظامی می گوید که جمال الدین بدر والی، جنرال شمس الرحمان زاهد قوماندان امنیه، شمس الله مدیر مالی قوماندانی امنیه و اعضای هیئت توزیع معاش پولیس نورستان، بیش از 29 میلیون افغانی معاش پولیس این ولایت را اختلاس کردند.

آقای رنجبر گفته است که آقای جمال الدین بدر به دو ماه حبس، شمس الرحمان زاهد قوماندان امنیه به 6 سال، شمس الله مدیر مالی قوماندانی امنیه به ده سال و اعضای هیئت توزیع معاش هر یک به یک و نیم سال حبس تنفیذی محکوم شدند.
خبر اختلاس حداقل 29 میلیون افغانی اختلاس معاش پولیس نورستان در شروع سال جاری از طریق رسانه ها نشر شد.
این خبر مدتی پس از برکناری آقای جمال الدین بدر والی پیشین نورستان مخابره شد.
اداره ولایت نورستان و وزارت امور داخله پس از آن، هیئت با صلاحیت را برای تحقیق تشکیل دادند.
پیشتر، (سه شنبه 8 حمل) محمد تمیم نورستانی والی نورستان گفت که هیئت محلی در مورد اختلاس حداقل 29 میلیون افغانی معاش نورستان تحقیق کرده و در گزارش 18 صفحه ای، 36 تن را متهم به این اختلاس دانسته است.
در گزارش این هیئت، والی و قوماندان امنیه پیشین نورستان شامل اند اما جمال الدین بدر والی پیشین نورستان جزئیات این گزارش را به شدت رد کرده بود.
در گزارش هیئت آمده است که میلیون ها افغانی در سه ماه نخست سال گذشته (1390) به 36 نفر یا قرض داده شده و یا هم برداشت های شخصی صورت گرفته است.
اما جمال الدین بدر گفت که حاضر است در محکمه حاضر شود و از اتهام وارده به خود دفاع کند.
با این حال، غلام دستگیر رنجبر رییس عمومی مبارزه با فساد اداری در لوی سارنوالی نظامی می گوید که والی پیشین نورستان علاوه بر اختلاس در مورد سقوط برخی از ولسوالی ها نیز باید پاسخ گو باشد.
رنجبر می گوید که ماموران پولیس در ولسوالی های کامدیش، برگمتال و مندول به سبب عدم دریافت معاش شان، وظایف خود را ترک کردند که باعث سقوط این ولسوالی ها بدست طالبان شد.
او تایید کرده است که در پیوند با این رویداد، آقای بدر باید پاسخگو باشد.

نورستان از ولایت های دور افتاده کشور است که به سبب ناامن بودن راه های این ولایت، پول و دیگر کالاهای مورد نیاز در نورستان از طریق هوا انتقال پیدا می کند.

رییس عمومی مبارزه با فساد اداری در لوی سارنوالی نظامی می گوید که افراد مجرم علاوه بر بازگرداندن 29 میلیون افغانی پول اختلاس شده، 29 میلیون افغانی دیگر نیز جریمه نقدی شدند.

مقام های پیشین نورستان در محکمه ابتدایی مبارزه با فساد اداری کابل محاکمه شده اما غلام دستگیر رنجبر می گوید که نوعیت حکم صادر شده بالای جمال الدین بدر مشکوک است.
رنجبر می گوید که جمال الدین بدر به دو ماه حبس تنفیذی محکوم شده که به گفته او با توجه به گستردگی فساد از سوی بدر این حکم مورد بازنگری قرار گیرد.
غلام دستگیر رنجبر افزود که جزایی تعیین شده برای جمال الدین بدر کافی نیست و آنان (اداره مبارزه با فساد اداری در لوی سارنوالی نظامی) در این مورد اعتراض دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار