افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 3 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

محاصرۀ 4 روزۀ قوش تپه شکسته شد!

نیروی هوایی

 

بگفته مقامات محلی جوزجان محاصرۀ 4 روزۀ  قوش تپه با یک اقدام بی‌سابقه قوت‌های هوایی کشورشکسته شد و  ۱۳۰ نیروی امنیتی نجات یافتند…

 

مقامات محلی جوزجان روز گذشته طی یک مراسم ویژه از پیلوت‌های که بخاطر نجات این سربازان قهرمانی نموده بودند، تقدیر بعمل آورد.

 

مقامات جوزجان می‌گویند، در نتیجه عملیات قوای هوایی افغانستان طی دو روز گذشته در ولسوالی قوش تپه ولایت جوزجان ۱۸ مخالف مسلح دولت کشته شده و هفت تن دیگر ‌شان جراحت برداشتند که گفته می‌شود در میان کشته شده‌ها دو تبعه ازبکستان نیز شامل هستند.

 

رحمت الله ترکستانی قوماندان امنیه جوزجان گفت، پس از روز‌ها محاصرۀ مرکز ولسوالی قوش تپه توسط مخالفین مسلح دولت، سر انجام در اثر تطبیق برنامه عملیاتی قوای هوایی خطوط محاصره شکستانده شد.

 

وی گفت:

” نیرو‌های امنیتی گیرمانده در محاصره طالبان که با کمبود مواد غذایی و مهمات مواجه بودند از مشکلات رهایی حاصل کردند و برای آنها به اندازۀ کافی مهمات و مواد خوراکی از طریق نیروهای هوایی ارسال شد.”

 

در همین حال مقامات ولایت جوزجان با تفویض تقدیرنامه‌های درجه یک، ۹تن از پیلوتان قوای هوایی قول اردوی ۲۰۹ شاهین را مورد تقدیر قرار دادند.

 

جگرن فضل الله رضوان یک تن از پیلوتان هوایی می‌گوید وقتیکه آنها یک و نیم تُن مواد خوراکه، مهمات و تجهیزات ضروری را برای نیرو‌های گیرمانده در محاصره دیسانت می‌کردند، سربازان تحت محاصره حتی حوصله تسلیم گرفتن مواد خوراکه از طیاره را نداشتند.

 

آقای رضوان گفت، پیلوت‌ها خود دست به کار شده ۱۳۰ سرباز گیرمانده در محاصره مخالفین را با رساندن مواد خوراکه و مهمات از حلقه محاصره آزاد ساختند.

 

وی افزود:

 

“زمانیکه طالبان همه‌شان حمله ور بودند طیاره ما نشست کرد همان وضعیت بسیار خراب بود یک سرباز نبود که مواد را تسلیم شود. خود ما دست به کار شدیم به توزیع مواد غذایی به سربازان پرداختیم.”

 

مسئولان می‌گویند، امروز وضعیت ولسوالی قوش تپه نسبت به روز‌های دیگر خوب است و اکنون نیرو‌های امنیتی مصروف تحکیمات مواضع‌شان در اطراف، شهر و بازار این ولسوالی‌اند.

 

به گفته این مسئولان در عملیات قوای هوایی از هلیکوپتر‌های جنگی استفاده شده و به تعداد پنجاه تن از سربازان و افسران کوماندو نیز در اطراف ولسوالی پیاده شده و در حال حاضر مصروف عملیات تجسسی اند.

 

در این حال ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در یک تماس تلیفونی کشته شدن طالبان را در نبرد دو روز گذشته رد کرده گفت، تنها سه طالب در این نبرد مجروح شده‌اند. وی گفت، طیاره‌های دولتی مناطقی را که بمباردمان نموده دورتر از محلات تجمع طالبان است.

 

ذبیح الله مجاهد ادعا کرد که مرکز ولسوالی اکنون نیز در محاصره طالبان قرار دارد و نبرد بین هر دو طرف به شدت جریان دارد.

 

درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در این ولسوالی از چند روز به این طرف جریان دارد. قبلاً محمد رضا غفوری سخنگوی والی جوزجان خبر سقوط قوش تپه به دست مخالفین مسلح را رد کرد، اما گفت که این ولسوالی در محاصره قرار دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار