افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 8 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

مجلس نمایندگان جایگاه خیانت به مردم

خانه ملت به جای اینکه جایگاه خدمت به مردم باشد، جایگاه خیانت به مردم شد. آنها اجازه دادند که ع و غ با قانون و با سرنوشت ملت و با همه چیز در این کشور بازی کنند.

رییس جمهور اعلام کرده است که انتخابات پارلمانی را بین خزان و تابستان برگزار خواهد کرد. این در حالی است که فرمان تقنینی وی درمورد تعدیل در قانون تشکیل صلاحیت و وظایف کمیسیون انتخابات از سوی مجلس نمایندگان رد شد. با این وجود چگونه وی انتخابات را برگزار خواهد کرد؟ آیا این بار انتخابات برگزار خواهد شد یا این بار هم وعده ای دروغینی بیش نخواهد بود؟

داکتر رمضان بشردوست عضو معترض مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: من به مجلس نمایندگان معترض هستم، چرا که به جای اینکه خانه ملت جایگاه خدمت به مردم باشد، جایگاه خیانت به مردم شد. آنها اجازه دادند که ع و غ با قانون و با سرنوشت ملت و با همه چیز در این کشور بازی کنند. قانون اساسی به مجلس نمایندگان این صلاحیت را داده است که اگر رییس جمهور خلافی کند یا کم کاری کند، وی را به محکمه بکشانند و یا حتی وی را به عنوان خیانت ملی به پل چرخی منتقل کنند اما متاسفانه نمایندگان مجلس، چشم ها را بر خیانت های رییس جمهور پوشاندند چرا که چشم های آنها با پولها و رشوه ها پر شده بود.

به باور وی، زمامداران حکومت برای اداره کشور اراده ای از خود ندارند و گفت: وعده هایی که رییس جمهور برای برگزاری انتخابات داده است، دروغ است. زمامداران افغانستان چنان دروغ می گویند که حالا نه تنها مردم، بلکه خودشان نیز به دروغهای خود باور ندارند. زمامداران ما مانند عروسکهای کوکی هستند که هرچیزی را که باداران آنها درگوشهایشان ضبط کرده اند به زبان می آورند و فردا که چیزی متناقض از آن را شنیدند مجبور هستند آن را انجام دهند.

بشردوست معتقد است که انتخابات، با این وعده هم انجام نمی شود و اظهار کرد: نه از جانب مجلس نمایندگان و نه از جانب حکومت، هیچ گونه اراده ای برای برگزاری انتخابات وجود ندارد. برای ع و غ هیچ منفعتی در برگزاری انتخابات وجود ندارد. آنها کمیته اصلاحات انتخاباتی را برگزار کردند، چرا که این موضوع در تفاهمنامه سیاسی قید شده بود و سفیر آمریکا و سرمنشی سازمان ملل زیر آن را امضا کرده بودند، پس مجبور بودند که این کار را انجام دهند اما فاجعه در افغانستان این است که هرگاه کمیسیون و کمیته ای برای انجام کاری ایجاد می شود، هدف این است که این کار، دقیقاً انجام نشود.

وی ادامه داد: تا جایی که می دانم و تجزیه و تحلیل می کنم، حکومت قصد دارد انتخابات پارلمانی را همزمان با انتخابات ریاست جمهوری دور آینده برگزار کند. آمریکا به حکومت مشورت داده است که فعلا نه بودجه ای وجود دارد و نه امنیت هست، پس انتخابات هم برگزار نمی شود. ع و غ هم بر این عقیده هستند که اگر انتخابات برگزار شود به هیچ عنوان آنها برنده نخواهند شد، پس بهتر این است که همین نمایندگان در پارلمان باشند.

وی از معامله میان حکومت، مجلس نمایندگان و آمریکا خبر می دهند و می گوید: شنیده ام که برای رد آخرین فرمان تقنینی رییس جمهور، کمپاین بسیار بزرگی از جانب ع و غ تشکیل شده بود که این فرمان رد شود. اعضای مجلس نمایندگان و حکومت افغانستان دو روی یک سکه هستند، با تفاهم کارمی کنند در حالی که سعی می کنند که تقابل را نشان دهند و جنگی زرگری به نمایش می گذارند که همه چیز طبیعی جلوه کند.

بشردوست وضعیت نا به سامان افغانستان را به نفع برخی افراد در حکومت می داند و می گوید: هرگونه اصلاحات که به سوی عدالت و قانونمندی در حرکت باشد افرادی پاک و صادق نیاز دارد. در حالیکه حکومت اجازه نمی دهد این افراد روی کار بیایند، چرا که اگر این اتفاق افتد آنها دیگر جایگاهی در این کشور نخواهند داشت. هم اکنون همه چیز در کشور ما غیر قانونی است. رییس جمهور و رییس اجرایی قانونی نیستند، مجلس نمایندگان قانونی نیستند، سرپرستانی که در وزارتخانه ها کار می کنند نامشروع کار می کنند. ما در منجلابی دست و پا می زنیم که تعداد زیادی از سران حکومت علاقمند به این وضعیت هستند چرا که در این منجلاب به راحتی به اهداف خود می رسند و در واقع منافع آنها در همین وضعیت وجود دارد.

وی در خصوص راه حل بیرون آمدن از اوضاعی که مردم افغانستان در آن دست و پا می زنند گفت: تنها کاری که می تواند منافع ملی کشور را تضمین کند، می تواند افراد پاک و صادق و وطن دوست را در این کشور بیاورد، این است که ملت به پا خیزند و انقلابی مانند انقلاب تبسم را به راه اندازند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار