افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 21 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

مجلس در توهم اخطار به دولت !

حکومت وحدت ملی به دلیل تاخیر در معرفی کابینه، بسیاری از کارهایی را که در این مدت باید انجام می‎داد، انجام نداده و مرتکب نقض قانون و بی‎احترامی به اراده ملت شده است. این یک حکومت اجباری و ساخته آمریکا در داخل سفارت آمریکا بود.

 

مجلس نمایندگان در جلسه علنی روز اول هفته خود به دولت وحدت ملی یک هفته مهلت داد تا کابینه کشور را به مجلس معرفی کند.

نمایندگان مجلس از رییس جمهور اشرف غنی و عبدالله رییس اجرایی انتقاد کردند که در تعیین و معرفی اعضای کابینه دولت سهل انگاری می کنند.

 

عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان روسای جهوری و اجرایی را مسوول بحران ایجاد شده در کشور دانسته افزود: مشکلات کنونی افغانستان ناشی از تشکیل حکومت وحدت ملی است و اکنون با بحران سیاسی مواجه هستیم.

 

ابراهیمی اضافه کرد: مجلس نمایندگان افغانستان چهل روز است که درانتظار معرفی اعضای کابینه جدید کشور بسر می برد و دولت در این زمینه هیچ پاسخی نداده است که این بی توجهی، بی احترامی به خانه ملت شمرده می شود.

 

رییس مجلس نمایندگان با طرح این سوال که حکومت وحدت ملی مبنای قانونی دارد یا نه، گفت که این یک حکومت اجباری و ساخته آمریکا در داخل سفارت آمریکا بود.

 

او افزود با آنکه این حکومت به صراحت مغایر قانون اساسی است، ولی چون دیگر بدیلی نداشتیم، ما آن را بخاطر مصلحت افغانستان پذیرفتیم.

 

ابراهیمی ادامه داد: وضعیت کنونی کشور از پیامدهای تشکیل این حکومت است که به گفته او کشور را با بحران سیاسی مواجه کرده است. حکومت وحدت ملی به دلیل تاخیر در معرفی کابینه، بسیاری از کارهایی را که در این مدت باید انجام می‎داد، انجام نداده و مرتکب “نقض قانون” و “بی‎احترامی به اراده ملت” شده است.

 

وی از انتخابات ریاست جمهوری یاد کرده گفت که انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ بدنام‌ترین انتخابات در تاریخ افغانستان بود و هنوز مشخص نیست که انتخابات پارلمانی سال آینده هم به موقع برگزار خواهد شد یا نه.

 

رییس مجلس تاکید کرد که حکومت وحدت ملی نخستین کاری که برای حفظ دموکراسی و اطمینان دادن به مردم انجام می‌داد، اصلاح نظام انتخاباتی بود.

 

ابراهیمی شماری از اقدامات حکومت وحدت ملی را خلاف مصالح کشور و ملت، قانون اساسی دانست و افزود که پارلمان چهل روز است که خواستار معرفی اعضای کابینه شده، اما آنها پاسخی نداده‌اند که به تعبیر ابراهیمی این امر بی‌احترامی در حق ملت است.

 

رییس مجلس تاکید کرد که وضعیتی که به دلیل تاخیر در معرفی کابینه و بلاتکلیفی دولت به وجود آمده، دیگر برای مردم افغانستان قابل قبول نیست. او افزود: این آخرین هفته است. در آغاز هفته آینده کابینه را به ما و شما معرفی کنند. در غیر آن ما مجددا تصمیم می‌گیریم.

 

در همین راستا برخی دیگر از اعضای مجلس نمایندگان لب به شکایت از آمریکا و روسای جمهوری و اجرایی دولت وحدت ملی باز کرده از اعتماد به آمریکا و انگلیس و خارجی ها ابراز ندامت و پشیمانی کردند.

 

بکتاش سیاوش نماینده مردم کابل در مجلس گفت: نگاه داکتر صاحب اشرف غنی و داکتر صاحب عبدالله به وکلای مجلس نگاه به وکیل پارلمان نیست، نگاه اعضای ستاد های انتخاباتی است.

 

غلام حسین ناصری عضو مجلس نمایندگان گفت: پکتیکا وقتی به خاک و خون کشیده می‌شود، خون این آدمها ارزش نداشت؟ در این مملکت مسوول کیست؟ مسوول حکومت وحدت ملی، جناب آقای دکتر عبدالله و دکتر اشرف غنی هستند. آن شعارهایی که در دوره کمپین می‌دادید، امروز کجا است؟ چرا فراموش کرده‌اید؟ حافظه تاریخی تا کجا رفته؟ چرا به داد مردم نمی‌رسید؟

دیروز می‌گفتید ما از ملت اقتدار می‌خواهیم و نه قدرت، اما امروز با کمال تاسف جنگ بر سر قدرت است. به خدا قسم جنگ غیر از این که بر سر تیم، بر سر قدرت و بر سر تقسیم قدرت است، دیگر بر سر اقتدار نیست. بحث تیم است. امروز کاردها به استخوان مردم رسیده.

 

بیشتر نمایندگان مجلس و مردم معتقدند که اوضاع اقتصادی و امنیتی تحت تاثیر وضعیت سیاسی رو به وخامت گذاشته است.

همچنین شکیبا هاشمی دیگر عضو مجلس گفت: در مدت ۸۱ روز ما بیشتر از ۸۰۰ تن از افغانهای خود را در سراسر افغانستان از دست داده‌ایم… این‌ها نه تحول آوردند و نه اصلاحات.

 

نذیراحمد حنفی، دیگر نماینده مجلس پرسید: آیا تاخیر معرفی کابینه توسط حکومت جدید مغایر قانون اساسی نیست؟ هست!

او افزود که مدیریت نهادهای دولتی توسط سرپرست‌ها بیش از دو ماه هم مغایر قانون است. حنفی با اشاره به محدودیت اختیارات سرپرستها، پرسید آیا حکومت تعطیل نیست؟

این نماینده مردم هرات در مجلس ادامه داد که این قانون سرپرست ها برای این وضعیت نیست برای زمانی است که یک وزیر فوت وی شود و سرپرست بجایش انتخاب می شود.

 

این در حالی است که مجلس نمایندگان افغانستان تا چند هفته دیگر به تعطیلات زمستانی می رود و این تعطیلات حدود چهل و پنج روز به طول می انجامد.

 

محمد اشرف غنی رییس جمهور گفته بود چهل و پنج روز پس از برگزاری مراسم تحلیف،‌ کابینه جدید معرفی می شود اما اکنون هشتاد و یک روز از مراسم تحلیف سپری شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار