افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 9 نوامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

مجلس: انتخابات شورای ولایتی سروقت انجام شود.

کمسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید، اگر جامعه جهانی و حکومت افغانستان بودجه لازم را در اختیار این کمیسیون قرار دهد، حاضر است که انتخابات شوراهای ولایتی را مطابق به قانون در سال 1392 برگزار کند.

کمیسیون مستقل انتخابات می پذیرد که به اساس قانون باید انتخابات شورا های ولایتی در سال 1392 برگزار گردد، اما می گوید که به دلیل کمبود بودجه، انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی هم زمان برگزار می شوند.

نور محمد نور سخنگوی این کمیسیون روز جمعه گفت: آنان موضوع برگزاری انتخابات شوراهای ولایتی را در سال 1392 با جامعه جهانی و حکومت افغانستان مطرح کرده اند. اما به گفته وی تا هنوز کدام تعهد در قسمت هزینه آن صورت نگرفته است.

آقای نور می گوید، در صورتی که بودجه در دسترس آنان قرار گیرد، کمیسیون مستقل انتخابات حاضر است تا انتخابات شوراهای ولایتی را در زمان معین آن برگزار کند:

« ما حاضر به این هستیم در سال 2013 که تا آن زمان وقت هم داریم انتخابات شوراهای ولایتی را به راه اندازیم ولی این کار ناممکن است، زیرا از طرف جامعه جهانی و حکومت افغانستان جواب رد را دریافتیم.
مشکلات اقتصادی کمیسیون مستقل انتخابات اگر در این مساله رفع شود ما متعهد به این هستم که این انتخابات را مطابق قانون اساسی افغانستان انجام دهیم.»

به اساس ماده 138 قانون اساسی افغانستان، نمایندگان شوراهای ولایتی برای مدت چهار سال انتخاب می شوند. با درنظر داشت این ماده، مشروعیت حقوقی نمایندگان شورا های ولایتی در سال 1392 به پایان می رسد.

ولسی جرگه نیز با برگزاری هم زمان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در سال 1393 موافق نیست.

به گفته اعضای این جرگه، در حال حاضر دو ثلث اعضای مشرانو جرگه از شورا های ولایتی انتخاب شده اند.

به گفته آنان، زمانیکه پس از چهار سال مشروعیت حقوقی شورا های ولایتی خاتمه یابد، پس مشروعیت مشران جرگه نیز زیر پرسش قرار می گیرد.

عبدالروف ابراهیمی رییس این جرگه می گوید که انتخابات شوراهای ولایتی باید یک سال قبل از تاریخ اعلام شده آن یعنی در سال 1392 برگزار گردد:

« دو ثلث اعضای مشران جرگه معیاد خدمت شان پوره می شود. این خلاف قانون است که هم زمان انتخابات شورا های ولایتی و ریاست جمهوری انجام شود، این کار خلاف قانون است.
در این راستا از طریق کمیته روسا این را در اجندا می گیریم، مقامات کمیسیون انتخابات را به مجلس عمومی دعوت کرده تا به سوال های شما جواب ارایه کنند.»

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار