افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 10 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

مجسمه های بودا در بامیان افغانستان در معرض تخریب قرار دارد

 

مدیر فرهنگ و اطلاعات بامیان  اعلام كرد: صدای مهیب ناشی از نشست و برخاست هواپیماها در فرودگاه این شهر كه در نزدیكی محل نصب مجسمه های بزرگ بودا واقع شده، این آثار تاریخی را در معرض تخریب كامل قرار داده است.

ابراهیم اكبری در حاشیه مراسم ‘محكومیت تخریب مجسمه های بودا به دست گروه طالبان در 11 سال پیش’ در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این مشكل باعث شد تا اخیرا بخشی از باقیمانده مجسمه 35 متری ‘شمامه’ فرو بریزد و چنانچه اقدامی اساسی صورت نگیرد، ممكن است بخش های باقیمانده دیگر نیز تخریب شود.

مردم استان بامیان در این مراسم كه در مقابل مجسمه های تخریب شده بودا برگزار شد تخریب این دومجسمه بزرگ توسط گروه طالبان را محكوم كرده و از دولت افغانستان و جامعه جهانی خواستار محاكمه عاملان این تخربب شدند.

تندیس‌های بودا در بامیان، 11 سال پیش تا قبل از آنكه در زمان حاكمیت طالبان تخریب شوند، بزرگترین تندیس‌های بودا و بلندترین مجسمه‌های سنگی در جهان به شمار می‌آمدند.

تندیس‌های بودا در دل كوه در استان بامیان ساخته شده بودند. این دو تندیس به بلندای 53 متر و 35 متر، در كنار مجموعه‌ای از بناهای تاریخی در این محل برای زمانی طولانی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در افغانستان بودند.

تندیس كوچكتر در سال 507 میلادی و تندیس بزرگتر در سال 554 میلادی ساخته شده است.

مجسمه های بزرگ بودا در بامیان به نام های ‘ صلصال و شمامه’ با قدمت یك هزار و 600 سال كه در دوره حكومت كوشانی ها ساخته شده 11 سال پیش هنگام سقوط شهر بامیان، توسط گروه طالبان تخریب شد و در حال حاضر تنها بخشهایی از این مجسمه های بزرگ باقیمانده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار