افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 14 اکتبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

مجرم بودن 5 نظامی بریتانیا در افغانستان

نظامیان بریتانیایی در ناامن ترین منطقه افغانستان هلمند وظیفه انجام می دهند که در این ولایت شورشیان طالب و القاعده نفوذ گسترده دارند.

این اولین بار است که نظامیان بریتانیایی پس از سپری کردن مدت زمان ماموریت شان در افغانستان به این نوع قانون شکنی متهم می شوند.

وزارت دفاع این کشور گفته است که 5 نظامی پس از آن مجرم شناخته شدند که تصاویر ویدیویی مشکوک در کمپیوتر لپ تاب یکی از آنان بدست پولیس افتاد.
گفته می شود که این سربازان در سال 2011 هنگام انجام ماموریت شان در افغانستان، در جریان عملیات نظامی قانون جنگی را زیر پا کرده اند .
شمار سربازان متهم به این نوع قانون شکنی ابتدا 9 نفر بودند اما محکمه چهار تن آنان را بی گناه تشخیص دادند.
سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا گفته است، متهمان این رویداد تا شروع محکمه دوم در بازداشت به سر می برند و او گفته است که هر نوع اظهار نظر در این مورد درست نیست.
به گفته او، تحقیقات در این مورد جریان دارد تا مشخص شود که این نظامیان اصول و ضوابط جنگی را مراعات کرده یا نه.
نظامیان بریتانیایی در ناامن ترین منطقه افغانستان (هلمند) وظیفه انجام می دهند که در این ولایت شورشیان طالب و القاعده نفوذ گسترده دارند.
با این حال، برخی از مقام ها در وزارت دفاع بریتانیا گفته اند که این رویداد با کشته شدن غیر نظامیان ارتباطی ندارد بلکه نظامیان بریتانیا در جنگ رو برو با شورشیان قرار داشته اند.
به گفته این مقامات نیروهای مسلح بریتانیا در افغانستان براساس مقررات و قوانین جنگی عمل می کنند و نظامیان این کشور به طرف های درگیر در جنگ احترام دارد.
گفته می شود دوسیه های این سربازان به یک نهاد قضایی مستقل نظامی راجع شده است و این نهاد تشخیص می دهد که مدارک کافی است یا نه.
بریتانیا بعد از امریکا بیشترین نظامی در افغانستان دارد که این سربازان در جنوب کشور مستقر هستند.
از شروع مبارزه با تروریزم در افغانستان در سال 2001 تا اکنون 433 نظامی بریتانیا در افغانستان کشته شدند.
پیشتر وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده بود که سربازان این کشور به زودی افغانستان را به مقصد کشور شان ترک خواهند کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار