افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

مجاهدین در حکومت کمرنگ شده اند

پس از کشمکش های فراوانی که برای انتخاب ومعرفی اعضای کابینه وجودداشت سرانجام آنها معرفی شدند اما گفته می شود که حدود یازده نفر از آنها دارای دو تابیعت هستندو این برخلاف قانون است. همچنین یکی از آنهاسابقه فرار از پرداخت مالیات را دارد. علاوه بر اینها تعداد زیادی از آنها هم از تخصص وشایستگی لازم برخوردار نیستند.

 

احمد ضیا رفعت استاد دانشگاه در برنامه «به روایتی دیگر» گفت: طبیعی است که رییس جمهور می خواهد همه این نامزد وزیران رای اعتماد بگیرند. چرا که رای گرفتن این نامزد وزیران وجهه کسی که آن را معرفی کرده است، بالا می برد. در مورد این کابینه نکته هایی وجود دارد. ویژگی خوبی که می توان نام برد این است که این بار درجات بالاتر علمی رعایت شده است.

 

رفعت افزود: نکته های منفی آن این است که بعضی از نامزدها دو تابعیت دارند و این موضوع مشکل آفرین شده است. وقتی پارلمان تصمیم گرفته به افراد دارای دو تابعیت رای ندهد. رییس جمهور باید یا این افراد را گزینش نمی کرد و یا از پارلمان می خواست در مصوبه خود تجدید نظر کند. حالا برای این کار دیر شده است و اگر پارلمان چنین کاری انجام دهد این موضوع معنادار و با پرسش های فراوانی مواجه می شود.

 

وی در ارتباط با نفوذ یا عدم نفوذ دولت در پارلمان عنوان کرد: حکومت به دلیل مشغولیت هایی که در این سه ماه داشته، فرصت نکرده است که در این دوره نفوذ خود را بر پارلمان اعمال کند. آن نفوذی هم که در دوره کمپاین های انتخاباتی داشت، در این سه ماه کمرنگ شده است. در حال حاضر هم حکومت در وضعیتی نیست که بتواند مانند گذشته ها بر روی پارلمان اثرگذار باشد.

 

رفعت در ارتباط با این گفته که سهم مجاهدین و جهادی ها در کابینه کم است اظهار کرد: از لحاظ دانش سیاسی ما چیزی به نام جهادی نداریم. فقط طالبان هستند که مدعی جهاد علیه حکومت هستند و به قول خود جهاد می کنند. ما دیگر هیچ جریان جهادی نداریم. جهادی بودن به تاریخ پیوسته است. شهروندان افغانستان همه در برابر قانون امتیاز مساوی دارند.هدف جهاد از بین بردن شوروی و پس از آن از بین بردن طالبان بوده است که به این هدف رسیدیم. رهبران جهادی در زمان جهاد رهبر بوده اند. آنها هیچ گاه نمی گفتند که هدفشان این است که به مقام و وزارت برسند.

 

استاد دانشگاه اظهارات راجع به نفوذ چپی ها در کابینه را نفی کرده گفت: موضوع دیگری که در کابینه مطرح می شود این است که در کابینه چپی ها نفوذ دارند. چیزی به نام جریان چپ نداریم. راست افراطی غیر قانونی داریم که طالبان و حزب اسلامی به رهبری حکمتیارهستند. راست میانه ای مثل جمعیت اسلامی و چند شاخه از حزب اسلامی حکمتیار که به صورت قانونی در قالب حزب های سیاسی فعالیت می کنند. هنوز در افغانستان چیزی به نام جریان چپ شکل نگرفته است که فعالیت قانونی داشته باشد. پس، چون این جریان وجود ندارد، نمی توانیم بگوییم چپی ها در کابینه نفوذ دارند.

 

وی در ارتباط با روند حذف مجاهدین از حکومت عنوان کرد: مسیر طبیعی جهان این است که روز به روز تخصص اهمیت پیدا می کند و افغانستان از این قاعده مستثنی نیست. حکومت سعی می کند به جای معیار جهادی بودن یا نبودن از تخصص استفاده کند. روز به روز هم چون از بازه زمانی جهاد فاصله می گیریم پس افراد جهادی هم کمرنگ می شوند. این روندی طبیعی است و هدفی در پشت آن وجود ندارد.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار