افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 27 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

مجاهدین به این حکومت فرصت بدهند

اگر این حالت دوام داشته باشد عمر این حکومت طولانی نخواهد بود. اگر کسانی را که ناراضی هستند راضی نسازند، تبدیل به مخالفان می شوند و امکان دارد هر دوی آنها تنها بمانند.

بعد از گذشت سه ماه و چند روز کابینه ای از سوی رییس جمهور معرفی شد. کابینه ای که به گفته خیلی ها نه از شایستگی بهره ای برده است و نه از تخصص. حتی در انتخاب آنها به قوانین مصوبه در مجلس هم توجهی نشده است. چرا که افراد دو تابعیتی نمی توانستند نامزد وزیر شوند که رییس جمهور به این موضوع توجهی نکرده است. در این میان با معرفی افراد، بسیاری دیگر ناراضی از این شدند که در این میان سر آنها بی کلاه مانده است. پس اعلام نارضایتی کرده اند.

 

سید اسحق گیلانی رییس حزب نهضت ملی افغانستان در برنامه «راه حل» گفت: ما اعضای مجلس، منتظر کابینه ای خوب از جانب رییس جمهور بودیم چرا که وی در تمام صحبتهای خود شایسته سالاری را معیار قرار داده بود. بسیاری از نمایندگان مجلس گفته بودند که تا ساعت ده شب قبل از معرفی شان، اطلاع نداشتند که می خواهند وزیر شوند. یعنی این دو رهبر تا آن زمان نمی دانستند که چه کسانی را می خواهند وزیر کنند؟ آیا آنها نمی دانستند که به افراد دو تابعیتی رای داده نمی شود که آنها را معرفی نمی کردند؟ چرا رییس جمهور نتوانست کابینه ای خوب معرفی کند؟

 

وی درمورد نارضایتی های برخی رهبران بعد از معرفی کابینه و نارضایتی رهبران مجاهدین به خصوص اسماعیل خان عنوان کرد: مجاهدین باید صبر کنند و به این حکومت فرصت دهند. اگر این حالت دوام داشته باشد عمر این حکومت طولانی نخواهد بود. اگر به این مسایل به زودی نقطه پایان گذاشته نشود و کسانی که ناراضی هستند را راضی نسازند و با آنها صحبت نشود، کسانی که آنها را در زمان انتخابات همکاری کردند از گردشان پراکنده می شوند و تبدیل به مخالفان می شوند و امکان دارد هر دوی آنها تنها بمانند.

 

گیلانی کابینه را کابینه ای شایسته ارزیابی نکرد و گفت: به خاطر معرفی نکردن کابینه ای خوب سرزنش اصلی برای رییس جمهور است. چرا که وی در راس کار است و وی باید پاسخگو باشد. داکتر عبدالله وزیران خود را از روز اول معرفی کرده بود اما رییس جمهور آنها را نپذیرفت. وی مجبور شد کسانی دیگر را معرفی کند. حال این رییس جمهور است که باید به مردم توضیح دهد که چرا نتوانسته است کابینه ای خوب بسازد.

وی بیشتر افراد ناراضی را از افراد و اطرافیان اشرف غنی دانست و افزود: از تیم داکتر عبدالله به جز اسماعیل خان فرد دیگری اعلام نکرده است که من ناراضی هستم. بیشتر افراد ناراضی از تیم داکتر اشرف غنی هستند. اسماعیل خان هم به جا است که ناراضی باشد. اسماعیل خان در بین مردم افغانستان چهره ای محبوب دارد. او تمام عمر خود را برای آزادی مردم جنگیده است. حق دارد که ناراضی باشد. حق دارد انتظار وزارت داشته باشد. اگر خودش وزیر نمی شود حداقل حق این را دارد که فرد شایسته دیگری را که معرفی می کند وزیر شود.

رییس حزب نهضت ملی، پارلمان افغانستان را موظف به دقت و صبر در رای دهی به اعضای کابینه دعوت کرد و عنوان کرد: شنیده می شود که افرادی از جانب رییس جمهور برای رای گرفتن اعضای کابینه ساعت های گران قیمت ، گوشی آیفن و پول توزیع می کنند. در پارلمان افغانستان دویست و چهل و نه نفر حضور دارد. یقیناً همه آنها نه علاقه مند به ساعت رادو هستند و نه علاقه مند به پول. به آنهایی هم که به این مسایل علاقه مندی دارند به عنوان یک دوست می گویم هم پول آنها را بگیرید و هم ساعت رادو را و هم رای به آنها ندهید تا آنها بفهمند که برای رای گرفتن باید شایستگی داشته باشند نه توانایی تقسیم ساعت رادو و پول. ما این موضوع را به تکرار از رسانه ها شنیده ایم که دوستان بسیار نزدیک رییس جمهور این کار را کرده اند. تاسف می خورم به حال رییس جمهوری که از شایسته سالاری حرف می زند و دوست نزدیکش برای رای گرفتن، بین نمایندگان مجلس پول و ساعت توزیع می کند.

وی افزود: تعدادی دیگر هم هستند که کار می کنند تا این کابینه رای نگیرد. از این طریق شاید زمینه ای مساعد شود تا خود بار دیگر بتوانند به وزارت برسند. این رییس جمهور است که باید کسانی را که رشوه می دادند شناسایی کند و به دادستانی تحویل دهد تا مدتی را در زندان بمانند و بفهمند که رشوه دادن چه عواقبی دارد.

گیلانی در پایان گفت: رییس جمهور فکر می کند که متفکر جهان است و می خواهد که همه کار را خودش به تنهایی انجام دهد. اگر تقسیم کار نکند و صلاحیت رییس اجرایی را مشخص نکند و مشکل کابینه را حل نسازد، با مشکلاتی بسیار بزرگ مواجه خواهد شد. زجر آن را ملت افغانستان خواهد کشید. در آن صورت هم عمر این نظام کوتاه خوهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار