افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 16 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

متخصصان افغان بايد به كشور باز گردند.

افغان بايد به كشور باز گردند.” src=”http://www.afghantelex.com/wp-content/uploads/%D9%85%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D9%8A%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D9%83%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D9%86%D8%AF..jpeg” alt=”” width=”300″ height=”200″ />

عزيز الله كرزي سفير افغانستان در مسكو از آنچه او فرار مغز ها از افغانستان خواند، به شدت اظهار نگراني كرده است.آقاي كرزي از متخصصان افغان مقيم روسيه خواست تا به افغانستان برگردند و در “شگوفايي” كشورشان سهم بگيرند.
عزيز الله كرزي اين موضوع را روز گذشته در مراسم ويژه سالگرد تصويب قانون اساسي كشور در مسكو؛ با جمعي از فرهنگيان؛ استادان؛ نجبگان علمي و سياسي مطرح كرد.
سفير افغانستان در مسكو مي گويد كه افغانستان در ده سال گذشته دستاورد هاي “خوب” داشته و اين روند بايد توسط خود افغان ها حفظ و ادامه يابد.
او حضور مغز هاي افغان در خارج از كشور را سرمايه ملي افغانستان دانست و تاكيد كرد كه در صورت برگشت اين “مغزها” روند بازسازي در افغانستان شتاب بيشتري پيدا خواهد كرد.
كرزي گفت: “هر افغان وظيفه دارد تا در بهبود و شكوفايي كشور نقش داشته باشد، و در اين راستا روشنفكران و نخبگان بيش از همه مسئوليت دارند.”
در ده سال گذشته صد ها افغان از خارج به كشور باز گشته و در حال حاضر در موقف هاي بلندي دولتي كار مي كنند.
چندي پيش؛ وزارت امور مهاجرين و عودت كنندگان نيز از افغان هاي داراي تحصيلات عالي خواسته بود تا به كشور باز گردند.
گزارش هاي وجود دارد كه افغان هاي خارج از كشور به دليل نبود امنيت حاضر نيستند به افغانستان باز گردند.
سفير افغانستان در مسكو در محفل روز گذشته (تجليل از سالگرد قانون اساسي) خطاب به افغان هاي مقيم روسيه گفت كه براي حل مشكلات شان به اين سفارت مراجعه كنند.
عزيز الله كرزي مي گويد كه دروازه سفارت هميشه به روي افغان هاي مقيم روسيه باز بوده و اين نتيجه تغييراتي است كه به گفته كرزي در اين اواخير در اين سفارت ايجاد شده است.
كرزي گفت: “ما براي دفاع از حقوق افغان ها و همچنين  تقويت ارتباط دو كشور افغانستان و روسيه تلاش مي كنيم.”
او از تغييرات در سيستم ادراي سفارت ياد كرد كه به گفته كرزي اين تغييرات براي ايجاد خدمات بهتر به مراجعين اعمال شده است.
كرزي گفت: “ما به همديگر ضرورت  و نياز داريم، بايد كوشش كنيم كشور خود را آباد كنيم.”
در محفل كه به سالگرد تصويب قانون اساسي افغانستان در مسكو راه اندازي شده بود شماري از شخصيت ها حضور داشتند.
داكتر سميع الله پويا پژوهشگر مركز مطالعات افغانستان؛ قانون اساسي افغانستان را جامع ترين قانون در منطقه خواند.
آقاي پويا گفت: “در  قانون جمهوري اسلامي افغانستان تمامي نورم هاي بين المللي در نظر گرفته شده و يك قانون اساسي جامع است.”
با اين حال؛ او تاييد كرد كه در شرايط جنگي افغانستان؛ در برخي مواقع قانون اساسي تطبيق نمي شود.
كار بررسي و تصويب قانون اساسي در مجلس شوراي ملي افغانستان در ۲۲ قوس 1382 آغاز شد و در ۱۴ جدي به تصويب رسيد.  در اين قانون به دموكراسي، حقوق فردي و انتخابات توجه خاصي شده است.
نجيب الله شينواري اتشه فرهنگي و داكتر قاسم آتشه تجاري سفارت افغانستان در مسكو، آقاي طاهر كاني و خانم مينا نادري از كارمندان راديو صداي روسيه نيز پيرامون قانون اساسي كشور صحبت و آن را از زواياي مختلف مورد بررسي قرار دادند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار