افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

متخصصان افغان از ایران به افغانستان بر می گردند

متخصصان افغان مقیم ایران به کمک جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مورد نیاز برای بازسازی افغانستان جلب میگردند.

به همین هدف داکتر جماهیر انوری وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان تفاهمنامه ای را با سفیر ایران در کابل و رئیس سازمان بین المللی مهاجرت برای افغانستان در روز چهارشنبه امضا نمودند.

سفیر ایران درکابل مدعیست که حدود پانزده هزار افغان فارغ شده از موسسات تحصیلات عالی ایران در میان مهاجران افغان وجود دارند که میتوانند با ظرفیت های علمی و تخصصی که دارند در عرصه های مختلف در افغانستان به کار گماشته شوند.

داکتر جماهیر انوری وزیر امور مهاجرین و عودت کننده گان پس از امضای این تفاهمنامه به اژانس گفت:” ما تفاهمنامه سه جانبه تسهیل بازگشت متخصصان افغان مقیم جمهوری اسلامی ایران به افغانستان را به امضا رساندیم که به موجب ان جمهوری اسلامی ایران برای تطبیق این برنامه چهار صد هزار دالر امریکایی کمک میکند و همچنان موسسه مهاجرت در شناسایی و جذب متخصصان مجرب از میان مهاجران افغان و اعزام انان به افغانستان همکاری مینمایند.”

در این مراسم داکتر فداحسین مالکی سفیر ایران در کابل گفت که کشورش دراین عرصه افغانستان را یاری میرساند، تا فرزندان افغان که در ایران در رشته های مختلف تحصیل کرده اند، در عمران و ابادی افغانستان سهیم شوند.

رییس سازمان مهاجرت در افغانستان نیز در این روند همکاری ان اداره را در مطابقت به تفاهمنامه ای که امضا گردید وعده داد و این برنامه را برای انکشاف افغانستان موثر خواند.

در این مراسم جلال نورانی مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ ، داکتر عبدالله فهیم مشاور وزارت صحت عامه و برخی از نمایندگان سایر ادارات دولتی و موسسات خارجی شرکت داشتند.

به گفته اسلام الدین جرئت سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت کننده گان این متخصصان مطابق نیاز مندی های ادارات دولتی ازطریق وزارت کار و امور اجتماعی ، شهدا و معلولین به انها معرفی خواهند شد و جمهوری اسلامی ایران از شش تا دوازده ماه معاش و سایر نیازمندی های انان را بر عهده گرفته است .

  1. احمد :

    من که از خدامه برگردم ولی الویت من امنیت هستش! آیا افغانستان الان امنیتش پایدار شده؟؟؟؟
    ضمینه اش آماده است؟؟؟؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار