افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

مبارزه علیه فساد در سیستم قضایی، در اولیت کاری ما قرار دارد!

مسوولان ستره محکمه افغانستان موجودیت فساد در سیستم قضایی و ادارات دیگر کشور را از جمله مشکلات جدی عنوان نموده و تاکید کردند که مبارزه با فساد در اولویت کاری آنان قرار دارد.

عبدالسلام عظیمی  سرپرست ستره محکمه به روز چهارشنبه در مراسم فراغت شماری از قضات گفت که تلاش کنند تا در محاکم با مردم برخورد مناسب صورت گیرد و حق به حقدار برسد.

آقای عظیمی گفت که در کنار ادارات حکومتی در دستگاه قضایی افغانستان فساد اداری نیز وجود دارد که جهت مبارزه با این پدیده  به تعهد و مبارزه جدی نیاز است.

«مبارزه با فساد اداری در افغانستان در اولویت کاری ما قرار دارد و مبارزه جدی ما علیه آن ادامه دارد. کسانی که به نام محکمه از ارگان های دیگر استفاده می کنند نه در حال و نه در آینده بر آنان ترحم نکنید و این مساله باید در خطوط اساسی کار تان قرار داشته باشد.»

از بیست و هفتمین دوره ستاژ قضایی 133 تن به شمول 33 دختر فارغ گردیدند.

مقامات ستره محکمه افغانستان می گویند که این قضات دورهء دو ساله آموزش مسلکی را به کمک ادارهء انکشافی ایالات متحده به پایان رسانیدند و در محاکم مرکز و ولایات کشور به کار گماشته می شوند.

شویندیمن مسوول بخش عدلی و قضایی سفارت امریکا در کابل به قضات فارغ شده گفت که آنها باید با جراات و صداقت کامل قانون را عملی سازند، تا باور مردم به دستگاه های قضایی این کشور  افزایش یابد.

«هر یک از شما تجارب اکادمیک را حاصل نموده و موفقانه این دوره را سپری نمودید. شما در بخش قضایی و امور اکادمیک جوانان درخشنده هستید، شما قاضیان خوب و قوی افغانستان خواهید بود. در حال حاضر در یک مرحلهء بسیار مهم آغاز، برای خود و افغانستان قرار دارید، بعد از این توقعات زیادی در این بخش از شما وجود خواهد داشت.»

از سالها بدینسو تلاش ها جهت اصلاح سیستم قضایی افغانستان جریان دارد که گفته می شود ایالات متحده امریکا و ایتالیا از جمله کشور های اند که در این راستا تلاش هایی را بخرچ داده اند.

اما گفته می شود که با وجود این تلاش ها نواقص و مشکلات زیادی در سیستم قضایی افغانستان وجود دارد.

مردم شاکی اند که در مورد  دوسیه ها شان، در وقت مناسب و با شفافیت فیصله صورت نمی گیرد و رشوت ستانی در محاکم  مانع عملی شدن قانون گردیده است.

به اساس گزارش ها، در برخی ولایات نا امن بخاطر موجودیت فساد و مشکلات در محاکم مردم جهت حل مشکلات شان حتی به طالبان مسلح مراجعه می کنند.

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار