افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 17 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

مبارزه با افراط گرایی نیاز به تهیه یک ستراتیژی جدید دارد

برای جلوگیری از افراط گرایی و خشونت روز افزون در کشور نیاز است تا از لحاظ فکری مبارزه صورت گیرد.
وزیر حج و اوقاف افغانستان می گوید، به هدف مبارزه با افراط گرایی نیاز به تهیه یک ستراتیژی جدید است.

وزارت حج و اوقاف و عالمان دین می گویند، برای جلوگیری از افراط گرایی و خشونت روز افزون در کشور نیاز است تا از لحاظ فکری مبارزه صورت گیرد.

وزیر حج و اوقاف افغانستان می گوید تاکنون هیچگونه مبارزه جدی در برابر گروه های افراطی در کشور صورت نگرفته است.

فیض محمد عثمانی در آغاز نشست سه روزه عالمان دین دیروز در کابل، روی تجدید نظر در رابطه به روند مبارزه با افراط گرایی تأکید کرده گفت، برای رسیدن به این هدف به تهیه یک ستراتیژی جدید نیاز است.

وی افزود:

“در افغانستان هنوز جای تلاش های جدی و اثر گذار معرفتی در مقابله با گروه های افراطی خالی به نظر می رسد، این موضوع ما را بر آن وا میدارد که در روندی که تاکنون بوده است تجدید نظر جدی صورت گیرد و ستراتیژی تازهء از نظر علمی و معرفتی تهیه و تدوین گردد.”

آقای عثمانی افزود که باید در این نشست سه روزۀ عالمان دین ابعاد مختلف افراط گرایی به بررسی گرفته شده و طریقه های کوتاه مدت و دراز مدت به هدف مبارزه با آن مشخص گردند.

افراط گرایی عقیده و اعمال فرد یا افرادی را می گویند که برای دستیابی به اهداف ایدیالوژیکی، دینی یا سیاسی از خشونت پشتیبانی یا استفاده می کنند.

ستراتیژی مبارزه با افراط گرایی عواملی را شناسایی می کند که مردم را در برابر نفوذ افراط گرایی و استخدام توسط گروه مسلح مخالف آسیب پذیر می سازد.

عالمان دین در حالی تلاش می کنند تا راه حلی برای جلوگیری از افراطیت دریابند که گفته می شود گاهی شماری از عالمان خود نیز شکار افراط گرایی شده اند.

محمد محق یکی از مشاورین رئیس جمهور غنی که در این نشست حضور داشت گفت، جنگ جاری بخاطر آن که اهداف مقدس نداشته روی همه ابعاد جامعه تأثیر ناگوار برجا گذاشته است.

وی گفت:

“بحث در باره جنگی است که بنام جهاد راه می افتد، جنگی که استخبارات بیگانه پشت سر آن است، جنگی که بخاطر تخریب خانه و سرزمین ماست، جنگی است که بخاطر بدنامی دین ماست، این جنگ بخاطر منافع و قدرت است.”

از سوی هم شماری از عالمان دین بررسی دلایل افراط گرایی را در جلوگیری از آن موثر میدانند.

محمد ایاز نیازی یکی از آنان:

“افراط گرایی در هر جا که باشد یک پدیده نامطلوب است، اگر همچنین کنفرانس های علمی برگزار گردد و ریشه های اساسی، علل و انگیزه افراط گرایی به بررسی گرفته شود انشاالله می تواند تا حدی از افراط گرایی جلوگیری کند.”

برخی دیگر از عالمان دین می گویند که جنگ های جاری در شماری از کشور های اسلامی و ربط داد آن به دین، از دین اسلام تصویر نادرستی را ارائه کرده و عالمان افغانستان و جهان باید در این ارتباط صدا بلند کنند.

آنان می گویند که جنگ های طولانی مسلمانان و بخصوص افغان ها را متضرر ساخته و باید برای پایان دادن به این تنش ها از راه های فکری و راه اندازی بحث ها تلاش صورت گیرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار