افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

ما قربانی سیاست های عربستان بوده ایم

ما نباید برای منازعه داخلی در هر کشور اقدام به لشکر کشی کنیم. خوب بود اشرف غنی در سیاست خارجی خط مشی کرزی را در پیش می گرفت و برای مردم ما دردسر ایجاد نمی کرد.

اشرف غنی حمایت خود را در اعلامیه ای از عربستان در جنگ یمن کرده است. اشرف غنی چرا این کار را کرده است و برای خود به دنبال دردسر است؟ در حالیکه در کشور ما آشوب است و نمی تواند کاری برای رفع این آشوب ها کند. سی و یک نفر از هموطنان ربوده شده اند و تا به حال از آنها خبری نیست. اشرف غنی برای حمایت چه می خواهد بکند؟ در حالی که مردم در کشور از گرسنگی تلف می شوند، هزینه تامین سربازان را نداریم، از سوی گروه های شورشی، مورد تهدید هستیم در این شرایط اعلام حمایت می کنیم، آنهم حمایت از کشوری که خود به یمن تهاجم کرده است که چه بشود؟

 

شاه حسین مرتضوی روزنامه نگار در برنامه «آماج» گفت: اشرف غنی در این اواخر در سیاست خارجی خود گفته است که ما از حالت انفعال خارج می شویم و نقش فعالتری به خود می گیریم. در مراسم تحلیف هم از پنج حلقه سیاست خارجی خود یاد کرد اما برداشت ما این است که این موضع گیری حکومت افغانستان درحمایت از عربستان در تضاد با سیاست خارجی اشرف غنی در حلقه اول است. همانطور که می دانیم اشرف غنی دیدار خود را با ایران به خاطر فشار های عربستان لغو کرد. این باعث شد که خشمی در ایران پدید آید.

 

وی ادامه داد: درست است که ایران در طی این سیزده سال سیاست خوبی نسبت به کشور ما نداشته اما بیش از یک میلیون مهاجر در ایران زندگی می کند و ما باید روابط خود را همانطور که با عربستان حفظ می کنیم با ایران نیز حفظ کنیم. این موضع گیری اشرف غنی باعث می شود که ما قربانی جنگ نیابتی ایران و عربستان درکشور خود شویم.

 

مرتضوی، در ارتباط با اعلامیه ای که رییس جمهور داده و در آن اشاره به رابطه دیرینه با عربستان و حمایت این کشور از افغانستان کرده است گفت: اعلامیه ای که اشرف غنی داده، مملو از تناقض است. ما رابطه دیرینه با عربستان نداریم. عربستان یکی از تمویل کنندگان طالبان بوده است. یکی از کشورهایی بود که طالبان را به رسمیت شناخت. ما قربانی سیاست های عربستان در سالهای اخیر بوده ایم. سیاست زمین سوخته توسط طالبان، سیاست عربستان بوده است. با حمایت عربستان از طالبان در کشور ما بتهای بامیان از بین رفت. کشوری است که نظامش متحجرگونه به پیش می رود، نمی تواند برای ما الگوی خوبی باشد.

 

این روزنامه نگار صدور اعلامیه توسط رییس جمهور را غیر قانونی خوانده و اظهار کرد: اشرف غنی با اعلامیه خود وزارت خارجه افغانستان را دور زده است. محل تصمیم گیری در مورد مسایل سیاست خارجی باید وزارت خارجه افغانستان باشد. صدور اعلامیه ربطی به رهبران جهادی ندارد و شورای علما هم این صلاحیت را ندارند. این کار فقط باید از وزارت خارجه صورت بگیرد.

 

وی، حمایت اشرف غنی از عربستان را مانعی برای رسیدن به صلح در کشور دانسته و عنوان کرد: با این سیاستی که ما در پیش گرفته ایم نه تنها به صلح در افغانستان کمک نکرده ایم بلکه افغانستان را درگیر یک منازعه کرده و دردسر ایجاد کرده ایم. جنگ یمن به وضوح جنگ ایران و عربستان است. با حمایت ما از یکی از این دو کشور پس لرزه های آن را در کشور خواهیم دید.

 

مرتضوی، دلایل احتمالی حمایت رییس جمهور از عربستان در جنگ یمن را اینگونه بیان کرد: متاسفانه از دلایلی که باعث شده اشرف غنی در حمایت از عربستان بایستد، یکی این است که کشور عربستان در کمپاین انتخاباتی حمایت فوق العاده ای از اشرف غنی کرده بود. عربستان از پیروزی داکتر عبدلله نگران بود و احساس می کرد با پیروزی عبدلله ایران نفوذ بیشتری در افغانستان داشته باشد. موضوع دیگرمی تواند دلایل مالی باشد. احتمالا اشرف غنی می خواهد حمایت مالی کشور های عربی را جلب کند.

 

وی، در پایان گفت: ما نباید برای منازعه داخلی در هر کشور اقدام به لشکر کشی کنیم. خوب بود اشرف غنی در سیاست خارجی خط مشی کرزی را در پیش می گرفت و برای خود دردسر ایجاد نمی کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار