افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, حوادث -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 14 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

ماین ماهانه جان 100 افغان را می گیرد !

ماین

به گفته مؤسسۀ افغان‌های متاثر ماین‌های ضد پرسونل و مواد انفجاری منفلق ناشده در هر ماه از باشنده گان افغان 100 قربانی می‌گیرد!
مؤسسۀ افغان‌های متاثر از ماین می‌گوید که ماین‌های ضد پرسونل و مواد انفجاری منفلق ناشده در هر ماه از باشنده گان افغان قربانی می‌گیرد و هنوز هم حدود ۶۰۰ کیلومتر مربع خاک افغانستان از وجود ماین و مهمات منفجرناشده پاک نشده است.

اسلام محمدی، رییس اجراییه مؤسسۀ افغان‌های متأثر از ماین، روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت، بر اساس راپور کمپاین جهانی توقف ماین، آمار قربانیان ماین در افغانستان بسیار بلند است.

او افزود آمار نشان می‌دهد که حدوداً ماهانه صد نفر در افغانستان ما قربانی ماین داریم، اکثر این قربانیان، قربانیان ماین‌های کنار سَرَک استند، ماین‌های چسپکی استند که این ارقام را در افغانستان بالا برده است .

به گفتۀ رییس اجرایی مؤسسۀ افغان‌های متأثر از ماین، در جریان سال ۲۰۱۶ عیسوی حد اقل ۱۹۴۳ افغان قربانی ماین شده اند.

آقای محمدی، افزایش شمار قربانیان ماین را تأسف‌بار خواند و گفت که لازم است در این راستا مبارزۀ جدی صورت گیرد.

عبدالوحید لیوال، در این نشست به نماینده گی از مرکز ماین‌پاکی افغانستان گفت که با درنظرداشت پروگرام‌های ماین‌پاکی در سه دهۀ گذشته در افغانستان، هنوز هم ۵۰۰ کیلومتر مربع خاک کشور از وجود ماین و مهمات منفجرناشده پاک نشده است.

او افزود تهدیدات فعلاً هم هست و پروگرام ماین‌پاکی بودیجه کافی در اختیار ندارد…گپ دیگر این است که جنگ‌ها جریان دارد، ساحاتی را که پروگرام ماین‌پاکی افغانستان از ماین و مواد منفجرناشده پاکسازی می‌کند، بازهم ماین‌گذاری می‌شود به نحوی و ساحات جنگی نوی به وجود می‌آید .

این در حالی است که پیش از این موسسۀ ماین پاکی موسوم به MAPA، گفته است که ماهانه حدود ۱۹۰ باشنده افغان قربانی انفجار ماین‌ها و سایر مهمات منفجرناشده می‌شوند.

این مؤسسه گفته است که ۷۰ در صد قربانیان ماین‌ها، زخمی می‌شوند و ۳۰ فیصد دیگر جان می‌بازند.

افغانستان بر اساس میثاق اوتاوا ملزم است که تا سال ۲۰۲۳ عیسوی، ساحات ماین‌گذاری‌شده را پاکسازی کند؛ اما نهادهای ماین‌پاکی نبود بودیجه کافی، تداوم جنگ و ماین‌گذاری دوبارۀ ساحات پاکسازی‌شده را بزرگترین مشکلات شان برای رسیدن به این هدف عنوان کرده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار