افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 23 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

مامور گسترش داعش در افغانستان کیست؟

شماری از نمایندگان مجلس، ریاست امنیت ملی کشور را به حمایت مالی از داعش متهم و ضمن انتقاد از این نهاد امنیتی تاکید کردند که داعش یک پروژه خارجی است و اگر ریاست امنیت ملی افغانستان اجراکننده آن نیست باید به مردم پاسخ دهد.

 

هفته ی گذشته در رسانه‌ها اعلام شد که ریاست امنیت ملی ۲۰۰ هزار دالر به خانواده‌های داعش کمک کرده است. لذا اکنون این نمایندگان پارلمان می گویند اگر رییس‌جمهور و رییس اجرایی، اجراکننده پروژه خارجی‌ها نیستند و امنیت را هم نمی‌توانند تامین کنند، از مردم کمک بخواهند تا مردم از کشور دفاع کنند.

 

به گفته ی این نمایندگان مجلس، مسوولان امنیتی کشور در ریاست امنیت ملی در مورد داعش همه چیز را می‌داند؛ از همین‌جا پول داده می‌شود و از همین جا حمایت هم می‌شود تا مردم افغانستان را بکشند و نکته ی جالب این است که مقامات دولتی تاکنون درباره این کمکها به داعش واکنشی نشان نداده‌اند.

 

در توضیح این همکاری دولت با داعش باید گفت: متاسفانه در ماه‌های اخیر زمزمه‌‌های زیادی درباره ظهور و فعالیت داعش در افغانستان شنیده می شود که زنگهای خطر را به صدا درآورده که آخرین مورد آن حملات انتحاری در جلال آباد بود و داعش به طور رسمی مسوولیت آن را برعهده گرفت.

 

موضوع حضور و فعالیت داعش در افغانستان هنوز بسیار مبهم و مشکوک است چرا که فعالیتهای تروریستی در کشور موضوع تازه ای نیست، ولی اکنون مدتی است که این حوادث را به داعش نسبت می دهند. قطعا ظهور و گسترش داعش پروژه بسیار خطرناکی است که بی شک پشت سر آنها، نیروهایی هستند که تثبیت و تقویت اهداف آمریکا در منطقه را دنبال می‌کنند.

 

آگاهان مسایل سیاسی بر این باورند که حضور و فعالیت داعش در افغانستان بیشتر ناشی از تبلیغات و بزرگ نمایی دولت است زیرا فعالیت این گروه بیشتر در سوریه و عراق متمرکز می باشد. اما درست زمانی که قرار بود کنفرانس امنیتی مونیخ در برگزار شود، به یکباره موضوع فعالیت داعش در افغانستان علم شد و بعد هم اشرف غنی به کنفرانس مونیخ رفت و از خطر داعش در افغانستان سخن گفت تا با یک مانور تبلیغاتی کمکهای مالی و نظامی کشورهای غربی را جذب کند.

 

اگر برخی از فرماندهان طالبان نیز با داعش اعلام همکاری کرده اند، قطعا بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد که رسانه های جانبدار به آن دامن می‌زنند. این شایعات و خبرسازی‌ها در کشور به صورت هدفمند و برنامه‌ ریزی شده انجام می‌شود تا یک فضای امنیتی و رعب آمیز را برای تامین اهداف و اغراض سیاسی فراهم گردد.

 

اگر امروز پرچم سیاه داعش نیز توسط برخی از شبه نظامیان در افغانستان بلند شده، به این جهت است که پاکستان برخی از گروهک تروریستی وزیرستان شمالی رل زیر فشار گذاشته که دیگر با نام طالبان حق فعالیت ندارند و تاکید کرده اگر می خواهند فعالیت کنند، دو شرط دارد. نخست آنکه باید پرچم دیگری (که پرچم داعش است) را بردارند و دوم اینکه هدفشان فعالیت علیه دیگر کشورها باشد.

 

حال در چنین فضایی که ناامنی اکثر ولایات کشور را در بر گرفته، داعش هم با تبلیغاتی گسترده ادعا کند که پشت این قبیل حوادث بوده، اما آنچه مشخص است اینکه داعش هیچ سازمان و ساختار مشخصی در افغانستان ندارد. لذا به جرات می توان گفت: حضور و فعالیت داعش در کشور ما بیشتر یک پروژه تبلیغاتی با بازیگران متعدد پشت آن
 است.

 

برای اثبات این مطلب کافی است نگاهی بیندازید به گزارش تصویری هفته گذشته شبکه سی ان ان آمریکا که تصویری از یک پایگاه نظامی را پخش کرد که ادعا می‌شد پایگاه آموزش نیروهای داعش در نزدیکی کابل است! اگر اینگونه است باید پرسید این شبکه آمریکایی چگونه توانسته از پایگاه داعش در نزدیکی کابل گزارش تصویری تهیه کند، در حالی که نیروهای امنیتی افغانستان از وجود این پایگاه اطلاع ندارند و یا نتوانسته‌اند به آنجا بروند؟!

 

به طور قطع و یقین باید گفت: آمریکایی‌ها به شکل مرموزی به این شایعات دامن می‌زنند، چون از ایجاد نگرانی و ناامنی در افغانستان و در رده بالاتر در منطقه سود می‌برند و اهداف خود را دنبال می‌کنند. در این میان پاکستان نیز وظیفه دارد تا با برخی از افراد مزدور خود تحت لوای طالبان، فعالیتهایی را انجام دهد تا به این تبلیغات دامن زده شود.

 

مخالفان مسلح دولت کابل نشان داده اند که هیچگاه تمایلی برای پیوستن به گروه هایی مثل طالبان و القاعده را ندارند و اگر فضای صلح مهیا شود، قطعا به این روند می پیوندند که تاکنون نیز همین گونه بوده است اما طالبان پاکستانی راه و روش شان این است که به هر گروه تندرویی پیوندند.

 

حال با این توضیحات باید پرسید که چه کسانی در نهادهای امنیتی افغانستان مامور اجرایی کردن این توطئه های تبلیغاتی آمریکا و بزرگ جلوه دادن داعش در کشور هستند؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار