افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 3 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

لکه ها براحتی پاک می شوند؟

بیش از دوصد میلیون دالر تفاوت میان قراردادهای توزیع تیل اداره تدارکات وزارت دفاع با شرکت های خارجی طرف قرارداد، موجب مداخله و نظارت مستقیم رییس جمهور شد.

 

ایجاد اصلاحات و مبارزه پیگیرانه و مجدانه با فساد اداری که از شعارهای پرطمطراق و پررنگ تیم های تحول و تداوم و اصلاحات و همگرایی بود؛ اینک با اولین اقدامات نه چندان پرشتاب و نه چندین پر شرح و بسط و دامنه دار حکومت وحدت ملی رنگ عملی به خود گرفته است.

 

بدین ترتیب تعلیق و ممنوع الخروجی شرکت های خارجی طرف قرارداد و کارمندان داخلی دست داشته در اختلاس اولین قدم اشرف غنی در کوره راه فساد اداری گسترده ولی سطحی و غیر عمقی دستگاه های دولتی است که امید آن می رود با قاطعیت و تداوم به همین منوال به پیش برود.

 

از زمانی که اشرف غنی روی کار آمد نیز درخصوص اولین گزارش اداره بازرسی امریکا “سیگار” نسبت به گم شدن مبالغ هنگفت سرمایه گذاری خارجی در خاک افغانستان، پروژه های حباب گونه با کمترین کارایی و بیشترین پرداخیت خزانه ملی و نیز فساد اداری گسترده واکنش نشان داد.

 

در همین راستا به علت وجود فساد اداری محسوس در قرارداد توزیع تیل وزارت دفاع ملی با برخی شرکت های خارجی ضمن به تعلیق درآوردن این قرارداد، وظایف کارکنان اداره تدارکات وزارت دفاع ملی نیز منحل شد و شرکت های خارجی تا به نتیجه رسیدن تحقیقات ممنوع الخروج شند.

 

این اقدام بی سابقه را می توان نقطه امیدی در کورسوی آرمان های ملی و عزت افغانستانی بشمار آورد که اگر بگذارند… و اگر مگسان تجمع کرده گرد شیرینی ارگ به اشرف غنی فرصت تنفس و تغییر و تحول و اصلاحات بدهند می تواند منجر به بهبود عملکرد دیگر سازمان ها گردد.

 

بیش از دوصد میلیون دالر تفاوت میان قراردادهای توزیع تیل اداره تدارکات وزارت دفاع افغانستان با شرکت های خارجی طرف قرارداد، موجب مداخله و نظارت مستقیم رییس جمهور شد اما نباید این حقیقت را نادیده انگاشت که خود پرداختن به معضل حل معضل است.

 

به عبارتی دیگر فساد اداری وسیع و دامنه دار اما سطحی است و تبلیغات و پمپاژ فشار بر افکار عمومی آن را ریشه دوانیده در امور مملکتی می نمایاند؛ این خود عامل تحلیل برنده نیرو و امید مسوولان برای مقابله با آن است درصورتیکه براحتی می توان لکه ها را پاک کرد. بنابراین این گوی و این میدان برای تحولات و اصلاحات اشرف غنی و عبدالله…

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار