افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

لایق اداره ی ولایت لوگر چه کسی است؟

باشندگان لوگر چشم انتظار هستند تا ببینند جناب اشرف غنی برای ولایتی که منصوب است در آن به دنیا آمده، چه کسی را به عنوان یک والی مناسب انتخاب می کند؟

مانند بسیاری دیگر از ولایات کشور، باشندگان لوگر ناامنى هاى روزافزون، فسادادارى و مواجه شدن کارهاى بازسازى با بن بست را از مشکلات بزرگ خود مى دانند و از دولت مي خواهند تا به مشکلات مذکور رسيدگى نمايد.

 

قطعا باشندگان لوگر چشم انتظار هستند تا ببینند جناب اشرف غنی برای ولایتی که منصوب است در آن به دنیا آمده، چه کسی را به عنوان یک والی مناسب انتخاب می کند؟

 

ولايت لوگر

 

ولايت لوگر در ٦٥کيلومترى جنوب کابل موقعيت دارد که درشمال با کابل ، در جنوب با پکتيا ، در شرق با ننگرهار و در غرب با ولايات ميدان وردک و غزنى همسرحد است . ۴۵۶۸۰۰ کيلومتر مربع مساحت دارد و باشندگان آن از اقوام پشتون ، تاجک و هزاره ميباشد .

 

ولايت لوگر در دوره هاى قبلى به نام لوى غر نيز ياد مى شد. تاسال ١٣٤٣ه ش يک منطقه مربوط کابل بود ؛ اما در جريان همين سال بحيث يک ولايت جدا شمرده شد .

 

ولسوالى ها :

 

ولايت لوگر شش ولسوالى و يک مرکز دارد که نام ولسوالى هاى آن محمدآغه ، څرخ ‎، خروار، بره کى برک، خوشى و ازره و مرکز آن شهر پل علم ميباشد . اقوام مستقر در آن عبارت است از : احمدزى، ستانکزى، عبدالرحيمزى، تاجکان ، خواجگان، ناصر، وردک ، مسعود، وزير نايب خيل ،اور مړ و کوچى ها .

 

بندهاى آب :

 

در ولايت لوگر سه بند آب وجود دارد که به نام هاى خروار،آب تک و کرومبى ياد ميشود و اعمار آن باعث آبيارى برخى بيشتر زمين هاى زراعتى خواهد شد.

آب بند خروار در خروار، آب تک در خوشى و کرومبى در ولسوالى بره کى برک موقعيت دارد.

 

لوگر بحيث يک منطقه تاريخى از اثار و مناطق تاريخى پُراست .

 

مناطق تاريخى اين ولايت طى يک دهه گذشته بسيار آسيب پذير، غصب و کندن کارى خود سر در بعضى از مناطق آن صورت گرفته که اين اثار را متضرر ساخته است .

 

کندن کارى دو مجسمه طلا که يک زن و يک آن مردم است ، آن در زمان حاکميت طالبان در منطقه تخت جميشد سجاوند لوگر صورت گرفته و به پاکستان قاچاق گرديده که هنوز هم معلومات در مورد سرنوشت آن در دست نيست .

 

همچنان ١٥ مجسمه مس عينک که از طلا، گچ و نقره ساخته شده بود، به شکل غير قانونى کندن کارى شده است .

 

هر چند نيروهاى امنيتى در معدن مس عينک به هدف حفظ اثار تاريخى جابجا شده و کندن کارى هاى مسلکى آغاز شده ؛ اما وضعيت برخى بيشتر مناطق هنوز هم بهتر نيست .

 

ولايت لوگر درڅرخ، سجاوند، خروار ( کافر کوت )، مس عينک ، جمشيد تخت ، زرغون شهر(زيارت خواجه صدر اوليا) کوه سلطان صاحب و همچو صدها مناطق ديگر تعداد زيادى از اثار تاريخى دارد که قدامت تاريخى آن تا هزار سال ميرسد .

 

مشاهير :

 

ولايت لوگر با در نظرداشت قدامت تاريخى خود، زادگاه يکتعداد مشاهير چون مولانا يعقوب چرخى، غازى امين الله لوگرى، علامه فيضانى ، بهايى جان آغا، محمدجان خان محمداغى، بايزيد روښان و همچو شخصيت هاى ديگر نيز است که نام هاى آنان يک بخش تاريخ ميباشد .

 

ولايت لوگر يک تعداد اشخاص و شخصيت هاى نامدار نيز دارد که عبارت است از : داکتر اشرف غنى احمدزى، استاد نصرالله ستانکزى، محمدمعصوم ستانکزى، مولوى محمدنبى محمدى داکتر فضل الله مجددى و ديگر .

 

صنعت :

 

ولايت لوگر در اين بخش چندان مطرح نيست وکدام جايگاه خاص ندارد؛ اما کار هاى کوچک صورت ميگيرد.

 

زراعت :

 

ولايت لوگر يکى از ولايات زراعتى ميباشد که هشتاد در صد اقتصاد مردم آن متکى با زراعت ميباشد .

زارعين اين ولايت همه سال هزاران تن محصولات زراعتى از ۵۱۵۰۰ جريب زمين آبى و ۳۴۳۰۰ للمى به دست مى آورند.

 

در ولايت لوگر همه ساله هزارتن تُن گندم، جوار ، لوبيا ، جو و سبزيجات مختلف کاشته و بعداً علاوه بر ولايت لوگر به ولايات کابل، پکتيا و خوست فرستاده ميشود .

 

همچو ميوه جات مختلف چون( سيب، انگور، زردالو و بادام ) نيز توليد ميشود که نهال هاى آن در ۳۲۲۷ هکتار زمين کاشته شده و همه سال حاصل ميدهد . ولايت لوگر تاکنون فارم ها ندارد .

 

بازى ها :

 

علاوه بر بازى هاى عنعنوى ، شمارى از بازى هاى عصرى نيز در اين ولايت مروج است و آمريت وروزسى ده ها کلپ دارد .

بازى هاى فوتبال، واليبال ، کرکت ، بوکس ، تکواندو ، ووشو ، کانکفو ، بوکسينگ و سطرنج نيز در اين ولايت شایقین زیاد دارد. بازى هاى کوشتى و دوش نيز شامل بازى هاى عنعنوى لوگر ميباشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار