افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 12 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

لایق اداره ی ولایت بغلان چه کسی است؟

در ادامه مباحث افغانستان شناسی نوبت به ولایت بغلان رسید. ولایتی که به رغم امنیت نسبی در آن متاسفانه شاهد فسادهای مالی و سیاسی فراوانی بوده است که در اکثر موارد از سوی افراد منصوب حکومتی صورت گرفته است.

 

با عرض تاسف باید گفت که در اکثر ولایات کشور این موضوع صحت پیدا می کند که فساد را خود دولتی ها با همکاری نیروهای خارجی انجام می دهند که امیدواریم با تعیین والی ها و مسوولان اهل فن و متعهد و متخصص، این مشکل در دولت وحدت ملی حل گردد.

 

ولایت بغلان

 

ولایت بَغلان به مرکزیت پل خمری، مساحت ۱۷٬۱۰۹ کیلومتر مربع و جمعیت ۱۷۵۲۳۰۰ نفر می باشد.

 

اراضی شهر کنونی بغلان از سه بخش زراعتی تشکیل می‌شود. بغلان نو در ۴ کیلومتری جنوب قرار دارد. شهر جدید مرکز است و از سال ۱۹۳۷ به حیطه حکومتی شیرخان افزوده شد و مرکز حکومتی از خان آباد به این منطقه منتقل شده‌است. در سمت جنوب بغلان جدید و با فاصله ۸ کیلومتری بغلان صنعتی قرار دارد.

بازار شهر به دو بخش تقسیم شده‌است، در مرکز و ناحیه غربی غلات و میوه و در بخش شرقی بازار تجاری، خیاطی و چاپخانه مشاهده می‌شود.

 

منطقه بغلان در قدیم از آن کوشان‌ها بود. بازمانده‌های یک آتشگاه زرتشتی به نام سُرخ‌کُتَل در بغلان وجود دارد.

ولایت بغلان در شمال افغانستان موقعیت دارد این ولایت یکی از ولایات زراعتی و صنعتی بوده و دارای معادن مانند ذغال سنگ و سمنت مییاشد همچنان در این ولایت فابریکه نساجی فابریکه سمنت غوری فابریکه قند نیز موجود است

 

تقسیمات اداری

 

این ولایت به ۱۵ وُلُسوالی تقسیم شده‌است. پل خمری مرکز آن می‌باشد که تقریبا ۸۸۳٬۷۹ تن جمعیت دارد. جمعیت کل ولایت بغلان به ۶۹۰٬۷۴۱ تن بالغ میشود ۱۰۹٬۹۵ خانواده در این ولایت وجود دارد و هر خانواده به طور میانگین شش عضو دارد

 

نام ولسوالی‌ها:

 

بغلان جدید

 

دهانه غوری

 

دوشی

 

خنجان

 

اندراب

 

نهرین

 

برکه

 

تاله و برفک

 

پل حصار

 

ده صلاح

 

جلگه

 

خوست و فرنگ

 

فرنگ و غارو

 

گذرگاه نور

 

مردم

 

٪۸۰ مردم بغلان در ولسوالی‌های روستایی زندگی مینمایند درحالیکه ۲۰ ٪ آن در مناطق شهری به سر می‌برند. ٪۵۱ از نفوس بغلان را مردان و ۴۹ ٪ آن را زنان تشکیل می دهد.

 

۷۳ درصد از مردم این ولایت تاجیک و فارسی‌زبان هستند و ۲۲ درصد پشتون، درصدی نیز هزاره و ازبک در بغلان ساکنند.

قوم حسن خیل (پشتون) در بغلان جدید و شمال پل خمری، احمدزی (پشتون) در قریه دهانه غوری، پلخمری، قوم گادی (پشتون) در بغلان جدید و بغلان خنجان، ایماق (تاجیک) در ولسوالی دهانه غوری و ایل عرب (تاجیک) در بغلان جدید، نهرین و ولسوالی دهانه غوری سکونت دارند. زبان پشتو زبان مردم ۵۲۸ روستا از این ولایت است.

 

پلخمری یا پُلِ خُمری مرکز ولایت بَغلان است.

 

این شهردر تقاطع جاده جدید مزارشریف، کندوز و کابل قرار دارد. گرچه هم اکنون ظاهر صنعتی این شهر حفظ شده است، دارای کارخانه های نساجی، سیمان و زغال سنگ است. همچنین بخش زیادی از پل خمری به منازل سازمانی کارخانه ها تعلق دارد.

بازار بزرگ عمومی (مندوی) پلخمری معروف است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار