افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 13 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

بیش از 400 لابراتوار مخدرات در افغانستان متعلق به طالبان است!

لابراتوار مخدرات

به گفته مقامات افغان و امریکایی طالبان در افغانستان صد ها لابراتوار پروسس مخدرات داشته و بیش تر نیازهای مالی خود را از طریق آن تامین می کنند!
بم افگن‌های بی ۵۲ و دیگر طیارات جنگی امریکایی از یک ماه به اینسو، انبارها و مراکز پروسس مخدرات طالبان را که بزرگترین منبع مالی آن گروه پنداشته می‌شود، هدف گرفته اند.

در این گونه حملات ۲۵ لابراتوار تولید مخدرات در جنوب افغانستان خاصتاً در ولایت هلمند تخریب شده است. مقام های امریکایی گفته اند که این حملات حدود ۱۶ ملیون دالر خسارات به طالبان وارد کرده است.

مقام‌های افغان و امریکایی به روزنامۀ نیویارک تایمز گفته اند که طالبان در افغانستان ۴۰۰ تا ۵۰۰ لابراتوار پروسس مخدرات دارند و از آن حدود ۲۰۰ ملیون دالر در سال درآمد عاید بر می دارند. به گفتۀ مقام‌ها، قاچاق مخدرات حدود ۶۰ فیصد منابع مالی طالبان را تشکیل می دهد.

ستراتیژی ترمپ

قوماندانان امریکایی در حکومت بارک اوباما، رییس جمهوری پیشین ایالات متحده، از انجام حملات تعرضی بر طالبان منع شده بودند و حالت دفاعی داشتند.

با رویکار آمدن حکومت به رهبری رییس جمهوری دونالد ترمپ در امریکا، که صلاحیت بیشتر عملیاتی به قوماندانان نظامی مستقر در افغانستان داده شد، وضعیت تغییر کرد.

از آغاز سال روان تا کنون، بیش از ۳۹۰۰ بم و راکت بر اهداف طالبان و داعش در کشور پرتاب شده است، درست سه برابر سال گذشته.

جان نکلسن، قوماندان عمومی نظامیان امریکایی و ناتو در افغانستان، ماه گذشته گفت که صلاحیت بیشتر عملیاتی، او را قادر به هدف‌گیری دشمن به گونۀ می‌سازد که در گذشته مقدور نبود. جنرال نکلسن گفت که عملیات بر ضد شبکۀ مخدرات طالبان ماه ها ادامه خواهد داشت.

عملیات موفق یا ناکام

نظامیان امریکایی و افغان عملیات شبکه‌های قاچاق مخدرات طالبان را شاهرگ مالی آن گروه خوانده و عملیات بر ضد این شبکه را موثر می‌دانند، اما شماری از آگاهان در مورد موثریت آنچنانی این عملیات تردید دارند.

دیفید بارنو، قوماندان پیشین قوای امریکایی و ناتو در افغانستان، به اریک شمیت خبرنگار روزنامۀ نیویارک تایمز گفته است که عملیات کنونی عساکر خارجی و افغان تنها ضربۀ مالی به طالبان وارد می‌کند، اما به گفتۀ این جنرال پیشین امریکایی، طالبان به سادگی لابراتوارهای شان را به پاکستان یا ایران منتقل خواهند کرد.

نهادهای مدافع حقوق بشر نیز ابراز نگرانی کرده اند که با وجود همه تلاش نظامیان برای جلوگیری از تخریبات جانبی، افزایش حملات هوایی بر مراکز طالبان، گراف تلفات ملکیان افغان را نیز بلند خواهد برد.

سازمان بین المللی بحران نیز راپور داده است که بمباردمان لابراتوارهای تولید مخدرات در افغانستان، نه شورشگری طالبان را در کشور پایان بخشیده و نه هم گره‌گشای معضل تولید مخدرات خواهد شد.

بر عکس به باور پژوهشگران این نهاد، تخریب لابراتوارهای مخدرات که در بسا موارد افراد با نفوذ محلی آن را گردانندگی می‌کنند، بدون فراهم آوری معیشت بدیل، منبع درآمد قریه نشینان ناچار را از دست شان گرفته و همدلی آنان را با طالبان بیشتر خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار