افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

كشف 40 هزار كیلوگرم مواد مخدر در افغانستان

 

 چهل هزار كیلو گرم مواد مخدر و مقادیری سلاح، مهمات و مواد منفجره در جنوب افغانستان كشف و ضبط شد!

 

مقامهای وزارت دفاع افغانستان امروز (چهارشنبه) اعلام كردند كه نیروهای امنیتی این كشور موفق شده اند چهل هزار كیلو گرم انواع مواد مخدر و مقادیر زیادی سلاح ، مهمات و مواد منفجره را در جنوب این كشور كشف و ضبط كنند.

به گزارش ایرنا، این مقدار مواد مخدر طی عملیات نیروهای افغانستان در شهرستان ‘پنجوایی’ در جنوب افغانستان كشف و ضبط شده است.

تولید و قاچاق مواد مخدر یكی از معضلات اصلی در افغانستان است كه روز به روز ابعاد گسترده تری می یابد.

استان هلمند كه دستكم 12هزار نیروی نظامی آمریكایی در آن مستقرند در چند سال اخیر رتبه اول تولید تریاك را به خود اختصاص داده است.

تولید مواد مخدر در سال 2001 و قبل از اشغال افغانستان توسط نیروهای ناتو و نظامیان آمریكایی كمتر از 200تن در سال بود كه این رقم در سالهای اخیر با افزایش 40 برابری روبروست.

گزارشها حاكی است در این مدت بیش از 1300 تن ‘ایندریك استیك’ كه ماده اصلی

تبدیل تریاك به هروئین است و حتی یك لیتر آن در افغانستان تولید نمی شود، توسط هواپیماهای آمریكایی وارد افغانستان شده است.

برخی گزارشهای منتشر شده نشان می دهد كه نظامیان آمریكایی در مزارع كشت خشخاش فقط نظاره گر هستند بر خلاف ادعای خود برای مقابله با این ماده افیونی، هیچ اقدامی نمی كنند.

اخیرا دومین نشست كارشناسی افسران رابط مبارزه با مواد مخدر و نمایندگان سفارتخانه ها ی خارجی در كابل و مسوولان مبارزه با مواد مخدر افغانستان در سفارت جمهوری اسلامی ایران در كابل برگزار شد.

‘بابك دین پرست’ معاون سفارت ایران در افغانستان در این نشست جامعه جهانی را در 11 سال گذشته در امر مبارزه با مواد مخدر در افغانستان ناكام توصیف كرد و گفت استراتژی مشخصی در امر مبارزه با مواد مخدر در افغانستان به چشم نمی خورد.

در این نشست كه نمایندگان و افسران رابط مبارزه با مواد مخدر سفارتخانه های ایران، چین، هندوستان، قزاقستان، روسیه، عراق ، دانمارك ، تركیه، مصر ، آلمان ، تاجیكستان، نروژ، اسپانیا، ژاپن ، پاكستان و نمایندگان سازمان ملل حضور داشتند.

جمهوری اسلامی ایران همواره پرچمدار مقابله و مبارزه با مواد مخدر بوده است و در این راستا در مرزهای خود بیش از 30هزار شهید در راه مقابله با قاچاق مواد مخدر داده است.

 

منبع:http://www.irna.ir

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار