افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 3 مارس , 2012 لینک کوتاه خبر :

كسانی كه تظاهرات مردم را به خشونت كشیدند، گماشتگان آمریكا بودند

جبهه وحدت ملی و مخالف احداث پایگاههای خارجی در افغانستان به خشونت كشیدن تظاهرات افغانها علیه قرآن ‎سوزی را كار گماشتگان آمریكا دانست و گفت: آنان تلاش كردند تا حركت خود جوش مردم را بدنام كنند.

این تشكل سیاسی امروز شنبه در نشستی كه با حضور رهبران این جبهه برگزار شد، نسبت به سوزاندن قرآن از سوی نظامیان آمریكایی اعلام موضع كرد.

‘احمدشاه احمدزی’ رئیس این جبهه از مردم خواست تا در برابر این اقدام زشت آمریكایی‎ها مردانه موضع ‎گیری كنند.

نخست‎وزیر پیشین افغانستان حادثه قرآن‎ سوزی را خارج از دایره تمام موازین بین‎المللی دانست و گفت: این جبهه خواستار محاكمه هرچه زودتر عاملان این جنایت در دادگاه‎ های داخلی است.

احمدزی افزود: تا زمانی ‎كه نظامیان خارجی در افغانستان حضور دارند، به هیچ وجه صلح به كشور بازنخواهد گشت.

سید’ محمد هادی’ رئیس بنیاد پیامبراعظم (ص) كابل كه در این نشست شركت كرده بود اعلام كرد كه بسیار متاثر كننده است ، از یك كشور اسلامی، غربی‎ ها با سوزاندن قرآن كریم علیه تمامی كشورهای اسلامی اعلام جنگ می‎ كنند.

وی افزود: قرآن سوزی نظامیان خارجی اعلام جنگ علیه كل ارزش‎های اسلامی است.

هادی اظهار امیدواری كرد كه بیش از این دولت افغانستان به فكر انعقاد پیمان استراتژیك نباشد.

همچنان ‘زین‎العابدین فرید’ عضو پیشین پارلمان افغانستان تاكید كرد كه آنان كه به حضور نظامیان خارجی راضی هستند در واقع به سوزاندن قرآن‎ كریم نیز راضی اند.

وی با بیان این كه افغانها برای حاكمیت قرآن جهاد كرده‎اند یا برای محكومیت قرآن، گفت: با این اقدام نیروهای آمریكایی ، قرآن اكنون مظلوم شده و هیچ كسی حق ندارد عذرخواهی خارجی‎ها را در برابر عمل قرآن ‎سوزی آنان بپذیرد.

فرید افزود: مردم افغانستان در گذشته، حال و آینده این تحمل را نداشته و نخواهد داشت كه نظامیان خارجی در سرزمینشان به قرآن‎ توهین كنند.

وی تصریح كرد: مردم افغانستان در گذشته دو میلیون قربانی داده‎اند و حاضر هستند 10 میلیون دیگر هم قربانی بدهند اما اجازه نمی دهند به مقدسات آنان توهین شود.

‘علاءالدین اثیر’ استاد دانشگاه كابل هم در این نشست خواستار بسته شدن پایگاه نظامی ‘بگرام’ و خروج نظامیان آمریكایی شد و افزود: مردم استان ‘پروان’ كه پایگاه بگرام در آن قرار دارد، هیچگاه تحمل نخواهد كرد كه در محدوده این استان شاهد چنین رویدادهایی باشند.

به گفته اثیر، نظامیان خارجی از پیامدهای عمل زشت و ناگوار قرآن ‎سوزی به خوبی آگاه بودند.

همچنان این جبهه در قطعنامه ای در هشت ماده‎ در برابر عمل قرآن ‎سوزی نظامیان خارجی اعلام موضع گیری كرد، در این قطع‎نامه آمده است كه باور كردنی نیست كه عمل شنیع قرآن ‎سوزی ناشی از نادانی آمریكایی‎ها از معتقدات مردم مسلمان افغانستان باشند و باید عاملان آن محاكمه و مجازات شوند.

براساس این قطعنامه، آمریكایی‎ها هرچند گاه یك بار احساسات مردم افغانستان در دفاع از ارزش‎های دینی آنان را به امتحان می‎ گیرند تا بدانند كه برنامه ‏ریزی‎های ضد اسلامی آنان تا كدام حد در تغییر ذهنیت‎های مردم موثر بوده، اما افغان‎ها این شجاعت را دارند كه هربار با نشان دادن تعهد خویش به ارزش‎های دینی، توطئه‎های دشمن را نقش برآب كنند.

همچنین در این قطعنامه آمده، باور كردنی نیست كه بعد از ده سال هنوز آمریكایی‎ها از احساسات افغانها و شعایر دینی آنان بی ‎خبر باشند، هدف دیگر از تكرار این اهانت‎ها این است تا مردم را در برابر توهین به مقدسات و ارزش‎های دینی شان بی ‎تفاوت سازند.

در بخش دیگری از این قطعنامه تصریح شده است كه در جریان مقاومت خودجوش مردمی، عده‎‏ از عناصر خود فروخته چنین عنوان كردند كه واكنش مردم ناشی از دخالت‎ پشت پرده كشورهای همسایه است، این گونه اظهارات، توهین به ملت مسلمان افغانستان و احساسات اسلامی آنان است و ما این گونه موضع‎ گیری‎ها را به شدت تقبیح می‎كنیم و كسانی كه در بعضی از مناطق تظاهرات مسالمت ‎آمیز مردم را به خشونت كشیدند و موجب شهادت تظاهركنندگان شدند، افراد گماشته شده از جانب آمریكا و دوستان شان در داخل بودند، تا واكنش خود جوش مردمی را بدنام كنند.

همچنان در این قطعنامه تاكید شده است كه اهانت به قرآن موجب تظاهرات گسترده در سراسر افغانستان شد و مردم متحدانه خواهان خروج كامل نیروهای خارجی شدند. این مسئله می رساند كه مردم مسلمان کشورمان در برابر توهین به مقدسات خود یك پارچه و متحداند.

 

 

 

 

 

 

 

قطره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار