- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

کرزی:برخی از اعضای کنگره امریکا در امور داخلی افغانستان مداخله می کنند!

[1]

حامد کرزی رئیس جمهور، صبح روز پنجشنبه در یک نشست خبری به رسانه ها گفت که برخی از اعضای کنگره ایالات متحده امریکا در امور داخلی افغانستان مداخله می کنند.
آقای کرزی گفت که عده ای از اعضای کنگره امریکا در این اواخر کوشش کردند، تا نظام فدرالی در افغانستان ایجاد شود.
آقای کرزی نام این اعضای کنگره امریکا را فاش نکرد، اما به باور کارشناسان، منظور وی سه تن از اعضای کانگره امریکا از جمله دانا روابکر بوده است که چندی قبل با سران اپوزیسیون دولت افغانستان دیدار و گفتگو داشت.
گفته می شود که دانا روابکر از جمله کسانی است، که خواهان تغییر نظام سیاسی در افغانستان است.
جبهه ملی افغانستان و هیات کنگره امریکا روز یکشنبه سوم ثور سال روان با برپایی نشست یک روزه ای در کابل، بر مواضع پیشین شان در کنفرانس برلین مبنی بر تغییر نظام ریاستی به پارلمانی در افغانستان، تاکید کردند.
در ماه جنوری سال 2012 نیز رهبران جبهه ملی افغانستان در برلین با هیئت کنگره آمریکا به رهبری روابکر، گفتگوهای مفصلی داشتند و در پایان نشست برلین قطع نامه ای در هفت ماده به امضای طرفین رسیدند.
قطعنامه ای برلین را چهار نفر اعضای کنگره آمریکا و چهار نفر از رهبران جبهه ملی امضا کردند.
آقای کرزی همچنین از کشور های همسایهکه خودشان را حامی تامین صلح در افغانستان معرفی می کنند، خواست تا با افغانستان همکاری صادقانه کرده و طالبانی را که علاقه مند صلح اند، تهدید نکنند.
رئیس جمهور افزود: اطلاعاتی به ما رسیده که برخی از افراد طالبان که خواهان صلح و اجرای مذاکرات صلح بودند، گرفتار شده اند. اما در این مورد معلومات دقیق ندارم.
به گفته وی، برخی شایعات وجود دارد که در آن طالبانی که علاقمند پیوستن به صلح بودند زندانی و تعدادی از آنها کشته شده اند.
این در حالی است که رحمت الله نبیل رئیس عمومی امنیت ملی با حضور در مشرانوجرگه گفته بود که  اکثریت طالبان کشته شده ها، افراد صلح جو بوده اند.
به گفته آقای نبیل، مولوی اسماعیل رییس کمسیون نظامی شورای کویته و 25 تن از همکاران اش از جمله برادر قاری احمد الله رییس پیشین بخش استخبارات گروه طالبان در میان کشته شده گان شامل اند.

 

 

 

 

 

 

 

خبرگزاری صدای افغان