- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

كرزی با نخست وزیر انگلیس درباره همكاری مشترك مذاكره كرد.

[1]

‘ حامد كرزی’ رییس جمهوری افغانستان دیروز ( شنبه ) با ‘ دیوید كامرون’ نخست وزیر انگلیس درباره امضای توافقنامه همكاری دو كشور به دنبال خروج نیروهای انگلیسی از افغانستان در سال 2014 ، مذاكره کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، كرزی قرار بود ماه گذشته بلافاصله پس از برگزاری كنفرانس بررسی آینده افغانستان درشهر ‘بن ‘آلمان از انگلیس دیدن كند، اما به دنبال وقوع موجی از حملات تروریستی در كشورش ،سفر به لندن را لغو كرد.

بر اساس این گزارش، انتظار می رود كرزی و كامرون در این دیدار درباره اوضاع امنیتی افغانستان، اصلاحات سیاسی و چگونگی حمایت كشورهای دیگر جهان از اوضاع افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این كشور و واگذاری مسوولیت امنیتی به نیروهای افغان تا پایان سال 2014 ،مذاكره كنند.

رویترز به نقل از مقامهای انگلیسی نوشت: در توافقنامه جدیدی كه كرزی و كامرون امضا خواهند كرد، ضمن به روز كردن توافقنامه امضا شده در سال 2005، درباره چگونگی همكاری دو كشور درباره مذاكرات سیاسی، امنیتی، اجرای قوانین، توسعه روابط فرهنگی و توسعه اجتماعی و اقتصادی مذاكره خواهد شد.

به نوشته این خبرگزاری، با توجه به این كه رای دهندگان غربی از هزینه های هنگفت زندگی و هزینه صرف شده در جنگ 10 ساله افغانستان بشدت انتقاد می كنند ، رهبران این كشورها تحت فشار فزاینده ای برای سرعت بخشیدن به عملیات خروج نیروهایشان از افغانستان قرار دارند.

‘ نیكلا ساركوزی’ رییس جمهور فرانسه روز جمعه پس از دیدار با كرزی در پاریس گفت كه كشورش مسوولیت امنیتی را از مارس ( اسفند) آینده به نیروهای افغان واگذار خواهد كرد و تا زمان خروج كامل نیروها تا پایان سال 2013 بر روی آموزش ارتش افغانستان متمركز خواهد شد.

وزارت دفاع انگلیس در آستانه دیدار كرزی از این كشور از كشته شدن یك سرباز انگلیسی روز جمعه در استان هلمند افغانستان خبر داد. با اعلام این خبر، شمار سربازان انگلیسی كشته شده در افغانستان از اكتبر سال 2001 تاكنون به 397 نفر رسید.

كامرون متعهد شده 500 نفر از نیروهایش را تا پایان سال جاری میلادی از افغانستان خارج كند اما هنوز زمان مشخصی را برای خروج تعداد بیشتری از نیروها اعلام نكرده است.

 

منبع:http://www.irna.ir/