افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 5 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

كارشناس ارشد روس: یكجانبه گرایی آمریكا سیاست خارجی این كشور را دچار بحران كرده است!

‘ولادیمیر باتیكوك’ روز پنجشنبه دركنفرانس بین المللی ‘سازمان همكاری شانگ های، دستوركار تا سال 2020’ درمسكو گفت: بحران در سیاست خارجی آمریكا در دوره بوش آغاز شد و با توجه به ابعاد آن در پایان حكومت بوش، این كشور را درعرصه بین المللی منزوی كرد.

وی خاطرنشان كرد : اكثریت كشورهای جهان با سیاست یكجانبه گرایی آمریكا و بی توجهی این كشور به معیارهای بین المللی و نیز دیدگاهها و مواضع كشورهای دیگر مخالف هستند.

باتیكوك، سیاست آمریكا درلیبی،عراق و سوریه را مورد انتقاد قرار داد واضافه كرد: هدف اصلی این سیاست تامین منافع راهبردی واشنگتن می باشد كه با بهانه هایی همچون دفاع از دمكراسی و حقوق بشر اجرا شده و درحال حاضر نیز بطور گسترده در مورد كشورهای مخالف سیاست های آمریكا بكار گرفته می شود.

كارشناس ارشد روس گفت: با روی كارآمدن اوباما تلاش شد تا سیاست یكجانبه گرایی و تك روی آمریكا در عرصه بین المللی تا حدودی تعدیل شود.

وی اظهار داشت : آمریكا در سال های پیش به مواضع روسیه و چین هیچ توجهی نداشت و حتی درسال2000 میلادی در استراتژی نظامی آمریكا چین به عنوان دشمن بالقوه این كشور شناخته شد.

رییس بخش مطالعات ابعاد منطقه ای سیاست نظامی آمریكا خاطرنشان كرد: این سیاست به زیان آمریكا بود و اوباما تلاش كرد تا تاثیرات برجا مانده از این سیاست دولت بوش را برطرف كند.

وی افزود: درنتیجه آمریكا به تغییرسیاست نظامی خود پرداخت كه درآن بر مشاركت كشور های متحد آمریكا وبرخی كشورهای همسو با سیاست های این كشور درحل مسایل بین المللی تاكید شد.

باتیكوك گفت: در راستای اجرای این سیاست آمریكا حضور نظامی در كشورهای آسیای دور همچون ژاپن را تقویت كرد و در كشورهایی همچون استرالیا و ویتنام واحدهای نظامی مستقر كرد كه هدف آن محاصره نظامی چین است.

وی با بیان اینكه میان آمریكا و چین در عرصه نظامی رقابت شدید جریان دارد، اضافه كرد: آمریكا در50 سال اخیر در خطوط ساحلی چین برتری نظامی داشته است، ولی این كشور توانسته در سال های اخیر در سواحل خود برتری نظامی بیابد.

كنفرانس بین المللی’سازمان همكاری شانگهای، دستور كار تا سال 2020′ امروزدر انستیتو خاور دور روسیه برگزار شد و در آن جمعی از مقام ها و كارشناسان روس و كشورهای عضو سازمان همكاری شانگ های شركت كردند.

 

 

 

 

 

 

 

ایرنا

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار